ЕГИПАТ ГРАДИ РАКЕТНУ БАЗУ НА СИНАЈСКОМ ПОЛУСТРВУ ПРЕМА ИЗРАЕЛУ?! ДА ЛИ СЕ ВРАЋАЈУ СКАДОВИ ИЛИ СТИЖУ ИСКАНДЕРИ?!

На месту где ниче нова ракетна база на планини Синај виде се места за лансирне рампе

Сателитски снимци из комерцијални сателита снимли су необична дешавања на крајњем југу синајскоог полустрова где су у планинама Синаја забележени необични усеци и ровови, да би се детаљном анализом снимака утврдило да Египатска војска у тој области прави нову ракетну базу.

На месту где ниче нова ракетна база на планини Синај виде се места за лансирне рампе одакле ће да се врши лансирање тактичких балиситичких ракета.

Поједнини војни аналитичари сматрају да је ова акција вероватно у спрези или са Русима или Кинезима. Са Кином, Египат има војнотехничку сарадњу од 2014. године, али и са Русијом знатно дуже.

Тако да не би требало искључити опцију да Египат планира да врати ове тактичке балистичке ракете, пре свега ту се мислим на ракете Скад, њихову модификацију или спремност да купе руске ракете попут Искандера М домета 500 км с обзиром да СКАД не прелази више од 300 км.

Према подацима Military Balance за 2024 Eгипат располаже са 1 бригадом тактичких балистичких ракета кратрпг домета Луна М (по НАТО номеклатури FROG-7 и једном бригадом тактичких балистичких ракета средњег домета 9K72 Elbrus (RS-SS-1C Scud-B).

Египат је првих 18 лансера тактичких балистичких ракета Р-17Е добио кратко пред сам завршетал Четвртог арапско-израелског рата . Са овим ракетним системом била је опремљена 65, артиљеријска бригада која је била придодата тада 3. египатској армији која је са овим ракетама требала да нападне израелске градове, али пошто је Израел поставио тактичке балистичке ракете Јерихо са нукеларним бојевим главама, што су потврдили и Совјетски извиђачки сателити, Садат је одустао од те намере. Ракете су биле лансиране на понтонске мостове на Великом Горком језеру где су се налазили понтонски мостови, од којих су неки уништени, али не и сви. Према западним подацима совјетски ракетни стручњаци су учестовали у ласнирању проејктила, а не египатске посаде.

Рат се завршио, а када се сазнало да је Египат предао неке ове ракете Северној Кореји који су били заметак њиховог ракетног програма који траје и данас прекинули су све односе све до 1990. када су поново обновљени и ти пројектили су модернизовани били после 1990 те године, а затим повучени из оперативне употребе.

Оно што сви нагађају јесте да су можда кинески стручњаци одлучити да ове ускладиштене ракете поново ревитализују или се набаве кинеске. Такође постоји и опција да Египат можда набавља тактичке балистичке ракете Искандер?! За сада нема такве потврде, али је евидентно да се оваква ракетна база на југу Синаја не прави за скадове који нису баш у цвету младости и високе прецизности за гађање стратешких циљева. Исто тако поставља се и питање којих циљева и где на југу Арабијског полуострва.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *