Na mestu gde niče nova raketna baza na planini Sinaj vide se mesta za lansirne rampe
Satelitski snimci iz komercijalni satelita snimli su neobična dešavanja na krajnjem jugu sinajskoog polustrova gde su u planinama Sinaja zabeleženi neobični useci i rovovi, da bi se detaljnom analizom snimaka utvrdilo da Egipatska vojska u toj oblasti pravi novu raketnu bazu.
اعلام العدو.
— Hanzala (@Hanzpal2) July 22, 2024
بهدوء يقوم الجيش المصري ببناء منصات اطلاق صواريخ بالستية في سيناء.
صواريخ ارض ارض pic.twitter.com/gQdJAkFk8A
Na mestu gde niče nova raketna baza na planini Sinaj vide se mesta za lansirne rampe odakle će da se vrši lansiranje taktičkih balisitičkih raketa.
تواصل مصر بنشاط بناء مواقع إطلاق الصواريخ الباليستية.
— Arab-Military (@ashrafnsier) July 22, 2024
وقواعد الصواريخ هذه محفورة بعمق في الجبال مع ملاجئ محصنة وحماية كاملة من الدفاع الجوي. pic.twitter.com/A7GnG8eWN1
Pojednini vojni analitičari smatraju da je ova akcija verovatno u sprezi ili sa Rusima ili Kinezima. Sa Kinom, Egipat ima vojnotehničku saradnju od 2014. godine, ali i sa Rusijom znatno duže.
Tako da ne bi trebalo isključiti opciju da Egipat planira da vrati ove taktičke balističke rakete, pre svega tu se mislim na rakete Skad, njihovu modifikaciju ili spremnost da kupe ruske rakete poput Iskandera M dometa 500 km s obzirom da SKAD ne prelazi više od 300 km.
Prema podacima Military Balance za 2024 Egipat raspolaže sa 1 brigadom taktičkih balističkih raketa kratrpg dometa Luna M (po NATO nomeklaturi FROG-7 i jednom brigadom taktičkih balističkih raketa srednjeg dometa 9K72 Elbrus (RS-SS-1C Scud-B).
Egipat je prvih 18 lansera taktičkih balističkih raketa R-17E dobio kratko pred sam završetal Četvrtog arapsko-izraelskog rata . Sa ovim raketnim sistemom bila je opremljena 65, artiljerijska brigada koja je bila pridodata tada 3. egipatskoj armiji koja je sa ovim raketama trebala da napadne izraelske gradove, ali pošto je Izrael postavio taktičke balističke rakete Jeriho sa nukelarnim bojevim glavama, što su potvrdili i Sovjetski izviđački sateliti, Sadat je odustao od te namere. Rakete su bile lansirane na pontonske mostove na Velikom Gorkom jezeru gde su se nalazili pontonski mostovi, od kojih su neki uništeni, ali ne i svi. Prema zapadnim podacima sovjetski raketni stručnjaci su učestovali u lasniranju proejktila, a ne egipatske posade.
Rat se završio, a kada se saznalo da je Egipat predao neke ove rakete Severnoj Koreji koji su bili zametak njihovog raketnog programa koji traje i danas prekinuli su sve odnose sve do 1990. kada su ponovo obnovljeni i ti projektili su modernizovani bili posle 1990 te godine, a zatim povučeni iz operativne upotrebe.