Америчка администрација дала је зелено светло да такозвана влада у Приштини може да купи противоклопне ракете “FGM-148 Javelin” .
Ово је у четвртак 11. јануара 2024 саопштио амерички амбасадор Кристофер Хил председнику Србије Александру Вучићу, са чиме је кренула реализација пројекта наоружавања такозваних косовских безбедносних снага противоклопним ракетама. Javelin.
Више него довољан повод да се објави један текст настао још у мају 2022. године, а који је и даље актуелан. Зато га у целости преносимо, без измена и скраћивања, односно у изворном облику.
У дипломатском пежоративном значењу имали смо кроз историју „дипломатију топовњача“, затим „дипломатију носача авиона“, „дипломатију стратешких бомбардера“ и „дипломатију крстарећих ракета“, а сад изгледа захваљујући рату у Украјини добијамо и „дипломатију Џевелина“, противоклопних ракета које су захваљујући чарима интернета и друштвених мрежа постали чаробно средство које буквално „спржи“ сваки руски тенк са чиме се показало да је тенковима одбројано, додуше по ко зна који пут још од 1973. године на падинама Голанске висоравни, кад је започела прича да су тенкови превазиђени.
Елем, тако је је „Џевелин“ постао средство које се по цену живота мора имати и које ће зауставити сваког мрског непријатеља који су усуди да крене на земљу која има „Џевелине“.
Када ми је мој познаник Марко саопштио да ће Албанија, такозвано Косово, Црна Гора добити „Џевелине“ био сам могу рећи слободно веома скептичан. На то сам реаговао некако, морам да признам са неповерењем.
Истина за вољу још пре тога војне власти у БиХ прве су славодобитно саопштиле да је та држава за своју војску купила „Џевелине“. Док је истицао други месец рата у Украјини у сарајевским медијима огласио се генерал-пуковник ОС БиХ Сенад Машовић командант Заједничког штаба ОСБиХ, по повратку из посете САД
– Неке информације још не могу откривати, али сада могу рећи да је реч о протуоклопним системима „Џавелин“, тренутно најбољима у свијету, противаздушним системима, односно ракетама кратког и средњег домета, и неким додатним специфичним потребама. Очекујемо отпочињање обуке на тим средствима, а надам се и отпочињању процеса испоруке, рекао је Машовић за Дневни Аваз.
Наравно, сарајевска чаршија, односно неки њени аналитичари који су иначе опседнути српском војском и параноично на сваку војну вежбу или набавку наоружања из свег гласа урлају да се спрема напад на БиХ по узору на 1992. да се српски тенкови гомилају на граници, а богами и привиђају неки падобранци, специјалци и ракете…. Наравно „Џевелин“ је опет тај спас, адут по коме ће сви српски тенкови бити збирсани, а коначно њима омогућено ето да испишу неке странице хисторије како су ето уништили српске тенкове по узору на украјинску војску.
Али, авај, испостави се како време одмиче да „Џевелин“ није толико чудесна ракета како се зборило по васколиким „слободарским медијима“ на западу, пошто на истоку влада мрак и цензура јелте. Да од четири испаљене једна погоди тенк, да велики број испаљених је промашио циљеве и да се украјинска „Стугна“ показала боље него „Џевелин“.
Али, „Џевелин“ је „Џевелин“ чудесна ракета која је требала зауставити руску офанзиву, а то није успела, јер су јелте послате из војних складишта, као на почетку рата у Сирији ракете које су биле пред истеком и којима је претила лаборација или делаборација, а то кошта. Богомдано је нађено спасоносно решење рат, Украјина и гомиле руских тенкова, хиљаде уништених, тако да Москва и нема више тенкова, па онда на хиљаде уништених да би се испоставило нека прва рачуница која каже да је у два месеца рата уништено нешто више од 500 тенкова од тога укупно више од 200 потпуно, док се остали могу оправити и то гле чуда највећим делом то је урадио британски NLAW. И то би било мршаво да у ту причу је био укључен и активни системи заштите. Истина за вољу неки тенкови на страни руске војске су имали, а нису употребљени. Зашто? Тема свакако веома дугачка и подложна дискусији.
Па неко би поставио питање, па што су онда појединие чланице НАТО на Балкану видели у Џевелинима?
Једном речју спас, али можда и утеху да имају миран сан, гаранција да ће два-три или хиљаде „Џевелина“ задржати у овом случају тенкове Војске Србије даље од БиХ, Приштине, Подгорице и Сарајева. Градова који параноишу перманентно о тенковима, који им се привиђају посебно баш гле чуда Т-72Б1 МС који су добијени као руска донација и да ће тим гусеничарима баш Београд кренути на њих, иако то у Београду није ни у малом мозгу. Додуше парноја је некако највише узела маха у Приштини и Сарајеву па им се свашта привиђа, а „Џевелин“ ће бити гаранција да нико не крене на њих и да они могу јелте мирно да спавају мирним сновима.
Медији су још подгрејали то више стварајући од обичне противоклопне ракете ореол смрти за тенк. Наравно у случају да би тенк имао активни систем заштите, шта би било онда? ТОW је у рату у Сирији био подједанко смртоносан за Т-72, као и за Леопард 2 кад нема активну заштиту. Био би смртоносан и за Меркаву, а камо ли за неки други тенк. Израелци су опет из масакра у Вади Салукију августа 2006 нешто научили да противоклопне ракете нису свемогуће и да оклоп може издржати напад убојитих ракета и у урбаним условима применом активне заштите која ствара заштитни појас око тенка. Заправо битна је обучена посада и другачија тактика.
Заправо трка произовођача противоклопних ракета и произвођача оклопа и система активне заштите, плус изналажење нових тактика на терену се наставља.
Било како било после БиХ друга земља која је најавила куповину спасоносног „Џевелина“ је Албанија.
Албанија је купила америчке противтенковске пројектиле „џавелин“ како би ојачала своју одбрану, објавио је албански министар одбране Нико Пелеши.
У Пелешијевој објави на Фејсбуку наводи се да је Албанија потписала уговор са америчком компанијом „Локид Мартин“, али се не прецизира број пројектила, цена ни када ће бити испоручени.
„Ово наоружање, модерно и ефикасно, радијуса до четири километра, само је једна фаза текућег процеса модернизације Оружаних снага Албаније, захваљујући подршци и сарадњи са стратешким савезницима, Сједињеним Државама“, стоји у Пелешијевој објави, објавио је РТС.Опет се поставља питање, а против кога ће ће они ратовати с обзиром да су окружени НАТО чланицама. И онако Албанија гради експедицону војску, а више би им значили борбена возила точкаши конфигурације 8×8, а не 4×4.
Наравно, неко би поставио питање, а где је Приштина? Па и они су ту посебно загрејан за ову опцију је и сам Аљбин Курти, који је због неколико инцидента које је специјалне једнице КПС изазвале на северу КиМ и због нагомилавања технике и припадника Војске Србије хистерично захтевао НАТО наоружање, пријем у ову организацију, а после „задивљујућих“ снимака по друштвеним мрежама и усхићења да је управо „Џевелин“ спас за њега и власт у Приштини јер ће зауставити српски оклопни клин, а он моћи мирно да спава. А да ли је је заиста тако ??? То је право питање!
Трећа држава која се спомиње у набавци „Џевелина“ је и Црна Гора. Наравно у домену спекулација и нагађања. Земља која је имала солидно противоклопно наоружање наслеђено из арсенала ЈНА и ВЈ. Наравно све што се могло се распродало или исекло.. А питање опет а с ким би то ЦГ ратовала са Русијом на Балтику где су послали борбену групу или са Србијом коју неки из редова тренутно владајуће колације у ЦГ фокусирају као некакву претњу. Коју ни сами не знају ни они.
У сваком случају било како било, набавка противоклопних ракета „Џевелин“ на Балкану неће ништа променити нити ће Србија бити слабија, нити ће они бити јачи, али ће некако успети да латентно умире немирне снове у којима редовно има Србије, а која опет се бави сама собом, док се други баве са њом. У сваком случају било како било Србија би требала да наставља да регион натерава да значајно улажу у наоружање и повећавају свој буџет до изнемоглости, и да наставе да робују ЕПП реклами појединих система чија ефикасност пре свега и није била толико завидна на истоку Украјине јер нису могли да зауставе офанзиву.
Џевелин, остаје ракета , ко ракета, али зато баук, баук српских тенкова наставља да кружи Балканом.
Смртоносно копље
Јавелин, или џевелин у преводу копље је амерички преноси противоклопни систем који ради на принципу испали и заборави (Фире анд форгет). Ради се о ракетном систему средњег домета, који се лансира са рамена, али може бити монтиран и на возила како точкаше, тако и гусеничаре, али и мања пловила и амфибијска возила.
Развој овог ракетног система започео је 1985. када је америчка копнена војска најавила пројекат под називом Адванцед Анти-Танк Wапон Систем (ААWС-М). После четири године већања 1989. победила је удружење ЈАВЕЛИН Јоинт Вентуре који су чинили Теxас инструмнтс сада Раyтеон ИТ) и Лоцкеед Мартиц Елецтроницс анд Миссиле. Циљ пројкета била је створити наследника противоклопне ракете М47 Драгон.
Систем је у састав америчке копнене војске ушао 27. маја 1996, а осим копнене војске овај систем у америчким оружаним снагама користи и Корпус морнаричке пешадије (Маринци).
Опис система
Противоклопни ракетни систем Џевелин је систем састоји се од два елемента: командно лансирног елемнта и комплета ракета типа Џевелин. Овај противоклопни систем заснован је на бази „испали и заборави“. Систем је конструисан тако да посади овог система омогућава високи степен преживљавања на модерном ратишту, јер не захтева од оператора, за разлику од неких осталих система да нишанџија сво време лета држи око на крстићу ништа и води ракету док она не удари у циљ. Због тога овај противоклопни ракетни систем неки сврставају у системе 3. генерације
Као штп смо рекли систем се састоји од командно лансирне једнице М98А1 која је тежине 6,6 кг и садржи елемнт за пасивно праћење циља и контролу ватре са интегрисаним дневним нишанским системом за употребу у условима добре видљивости и термовизијску камеру за употребу ноћу и у условима слабе видљивости дању. Дневни нишан има вероватноћу повећања циља 4 пута, а ноћу исто 4 пута или 9 пута. Термовизијском камером омогућено је препознавање циља на даљини већој од 2.000 м. Систем се напаја литијумском батеријом БА 5590 која омогућава издржљивост од чак четири сата. Систем има у себи уграђен и уређај за смаотестирање који упозорава оператера ако систем неправилно ради.
Други део система чини противоклопна ракета која је запакована у фабрички контејнер који служи за складиштење, преноси и лансирање. Малсимални домет ракете Џевелин је 2.000 м.
Систем функционише по систему „испали и заборави“, а ракета има ИЦ трагач циља. Ракета је двостепена и чини је лансирни мотор и маршевски на чврсто гориво. Предност оваквог лансирање јесте мала количина дима и теже уочавање ланисрног тима на већим даљинама. Тежина контејнера са ракетом је 4,6 кг, дужина 1198 мм и пречник 142 мм. Цена борбеног комплета износи 90.000 долара.
Систем може из транспортног у оперативни положај да пређе за мање од минут око 30 секунди, а брзина попуне је око 20 секунди.
Систем вођења ракете Џевелин је аутономно пошто се циљ захвати, а оператер може одмах по ланисрању да напусти ватрени положај и да се склони. Двостпена ракета и такозвани меки систем лансирања омогућава кориштење овог против оклопног система и из затворених објеката.
Употреба против тенкова и борбених возила пешадије
Противоклопни систем Џевелин углавном напада најтањи део оклопа на тенковима. Углвном је то на горњој површини односно куполи тенка него на челу или боку, ако тенк има додатну заштиту у виду ЕРА оклопа. Велику ефикасност даје му и тандем бојева глава. Утврђени објекти попут бункера или у забрикадираним зградама изводе се директним нападом.
Иначе оператор пре поготка мете мора прецизно да одради све поступке пре лансирања, да би оно било ефикасно и краће. Џевелин напоменули смо да користи пасивни ИЦ систем осматрања зоне циља и захватања мете. С тиме се не емитује ИЦ или радарско обележавање које нападнути ситем може да региструје. Оптичким системом је могуће детектовати циљеве на даљинама већим од 3.000 м док се циљ препознаје на 2.000 м.