Andrej Mlakar
Reka Dunav oduvek je bila prioritet svih geopolitičara u 20 veku. Pomalo su svi izgubili interesovanje za ovu treću najveću reku u Evropi na početku 21 veka, smatrajući da je nebitna. I u Srbiji je bilo tako posebno od 2006. godine kada su jedino visoki oficiri mornarice posebno posle raspada Državne Zajednice Srbije i Crne Gore postali svesni značaja Dunava.
U rubrici Pisma čitalaca napisali su pismo o značaju reke Dunav i zašto je u tu svrhu bitno očuvati tu katedru i zašto Vojska Srbije treba da se posveti reci Dunav i zašto ova reka treba da bude geopolitički prioritet Srbije kao saobraćajna veza ili transportna žila kucavica Evrope. Na tom putu se nalazi i Srbija.
Sa izbijanjem rata u Ukrajini značaj Dunava postao je sve veći i sve bitniji. Posebno što se tiče potencijalne uloge i transporta žitarica rečnim brodovima od ukrajinskih luka na Crnom Moru do Severnog uključujući tu luke Reni i Izmail na Dunavu.
Američki Blumberg objavio je tekst o tome da će reka Dunav za Ukrajinu zbog pomorske blokade Crnog Mora od strane Rusije i kopnene blokade granice Poljske i Ukrajine postati prioritetna reka za snabdevanje Kijeva i za izvoz.
Za Ukrajinu Dunav postaje jedan od najbitnijih koridora koji neće biti ugrožen duž celeog svog plovnog puta pa i kanala Rajna-Majna-Dunav ruskim napadima.
Dok poljski i češki farmeri protestvuju iz straha da će jefitni ukrajnski proizvodi od žitarica preplaviti prodavnice i ono što se naziva nekontrolisanom poplavom ukrajinskih prehrambenih proizvoda.
„Naši planovi za ovu godinu su da uklonimo sve veštačke prepreke za izvoznike i radimo na poboljšanju domaće logistike“, rekao je ukrajinski ministar za infrastrukturu Oleksandr Kubrakov u intervjuu na marginama Minhenske bezbednosne konferencije.
„Planiramo kontejnerski transport preko gornjeg Dunava“ jer je Rumunija „predvidljivija“ od poljske granice.
Predložena nova ruta – nekoliko detalja je odmah poznato – išla bi od ukrajinske luke Izmail do rumunske Konstance i dunavskih luka Nemačke, rekao je ministar. Ukrajinsko Dunavsko brodarstvo već je izgradilo drugu SLG baržu velike tonaže za isporuku tereta, saopštilo je ranije ovog meseca Ministarstvo za infrastrukturu, piše američki Blumberg.
Ukrajinski izvoz prošle godine, uglavnom hrane i metalnih proizvoda, vredeo je 35,8 milijardi dolara, što je skoro 48 odsto manje od predratnog nivoa 2021, prema vladinim podacima.
Nakon što je dogovor uz posredovanje UN propao u julu prošle godine, Kijev je uspeo da stvori novi brodski put preko Crnog mora, ali Dunav ostaje ključan.
Iako mnogi izvoznici preferiraju Crno more jer je jeftinije, obim preko Dunava i dalje iznosi 1,2 do 1,8 miliona tona mesečno, rekao je Kubrakov.
Međutim, Kijev je takođe koristio put i železnicu za trgovinu tokom celog rata, a obim izvoza preko Poljske je trenutno pao na 300.000 tona mesečno sa 1,3 miliona u 2022. sa potpuno blokiranim automobilskim prelazima.
Protesti pogađaju i evropske i ukrajinske izvoznike, kaže Kubrakov.
„To definitivno nije pretnja za poljske farmere, jer prevozimo ne samo agrarne stvari, već i auto delove za nemačke proizvođače automobila, prerađene proizvode koji nisu usmereni na Poljsku“, rekao je ministar. „Blokiranje granice znači milijarde gubitaka i za našu ekonomiju i za privredu Evropske unije.
Međutim, nije Dunav bitan samo za ekonomiju Ukrajine, nego postaji i ključan što se tiče vojne logistike na evropskom putu ruta Severno more-Rajna-Majna-Dunav- Crno More.
Posebno u svetlu aktuelnih dešavanja u Ukrajini i približavanja ruske vojske samom Dunavu ( izbijanje u Odeski džep) i na granicu sa Moldavijom i Mađarskom (Zakapartje)
Inače sva američka vojna skladišta u Nemačkoj su direktno vezana za Dunav. Sa brodovima je moguće prebacivanje mnogo većih količina oružja i municije na istočne granice NATO bez korištenja drumskog i železničkog transporta.
Inače sve velike luke koje izlaze na Severno more Bremerhafen, Amsterdam, Roterdam, Flisingen, Zabrote su ključne za iskrcavanje tereta, i borbene tehnike koja se u Evropu doprema iz SAD preko Atlanskog okeana.
Otuda brodovi mogu sa opremom da idu dalje kanalom Rajna-Majna. Na tom putu nalaze se i američke vojne baze i skladišta u zapadnom delu Nemačke još od vremena Hladnog rata.Inače u blizini plovnog puta Rajna-Majna u jugozapadnom delu Nemačke nalazi se čak 11 američkih vojnih baza što vazduhoplovnih što skladišta što omogućava brzi utovar i transport Dunavom do Crnog mora i baze Mihail Kolgeničanu kod Kostance. Na taj pravac nadovezaće se i auto-put koji vodi iz grčke luke Aleksandropulis na Egejskom moru preko Bugarske Varna i Burgas do Konstance i Dunavkskog kanala koji je najisturenija tačka odbrane istočnog krila NATO pakta.
U ruskim planovina najveći fokus je na baze Mizau, Manhajm i Grafenhvor koja je mešovita američko-nemačka vojna baza. Tu su još i baze Landštul i Majnc und Vakernhajm.