ДА ЛИ ЋЕ ИРАНСКИ СУ-35 ЗАИСТА МОЋИ ДА ДЕСТАБИЛИЗУЈЕ РАВНОТЕЖУ СНАГА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ?

Исламска Република Иран после вишемесчног нагађања саопштила је да од Русије купује борбене авионе 4+++ генерације Сухој СУ-35С. Са овом набавком Иран че после скоро 44 године фобити посве нове летелице, а ова прича већ забрињава земље Залива.

Порирански аналитичари већ саопштавају славодбитно да ће појава Сухоја Су-35 на небу Иран дати тој републици већу моћ него што је сад има, а с друге стране, анититрански аналитичари су забринут да би са 25 Су-35С Иран имао први пут после више од четири деценије платформу са којом ће моћи да се супростави борбени авионима Саудијске Арабије и САД изнад Персијског залива.

Такође СУ-35С би требао да буде прва линија одбране против Израела и њихових Ф-35 Адир и Ф-15И Суфа.

Исламска Република Иран

Иран је недавно саопштио да ће из Русије добити 25 примерака борбеног авиона Су-35С са којом планира да модернизује своју ваздухопловну флоту застарелих летелица од којих већина датира из времена Шаха Резе Пахлавија. То се пре свега односи на летелице америчке производње Ф-4 Фантом и Ф-14 Томект којих је оперативно свега четири летелице.

За 2023 бројно стање, али не и оперативност иранских летелица је следећа:
F-4 Fantom у верзији D/E/RF-4E 63, F-5E 35, F-7 17, F-14 41, MiG-29 19, Mirage F1EQ 12 и јуришник Su-24 23

Краљевина Саудијска Арабија

Саудијска Арабија има једно од најјачих ратних ваздухопловостава у региону Блиског истока. Скоро већина земаља залива не може да се мери са бројем и квалитетом летелица које ова пустињска краљевина поседује што се тиче борбених авиона:

Од борбених авиона -ловаца Ријад располаже са 72 летелице типа Eurofighter Typhoon, док је одлучено да се од Велике Британије набави још 48 летелица. Свакако кичму летелица чини и 211 ловаца F-15C/S/SA

Кувајт

Овај емират који се налази између три велика суседа Ирака, Саудијске Арабије и Ирана, после Пустињске олује због свог северног комшије Ирака одлучио је да створи јако ратно ваздухопловство, које је по типовима летелица и њиховом броју веће него код неких чланица НАТО пакта.

Бројно стање ловачке авијације: 6 Eurofighter Typhoon. У току је набавка још 22 летелице, 27 F/A-18C, 22 F/A-18E док ће 10 летелица истог типа бити набављено.

Ирак

Ирак од слома власти Садама Хусеина успоставио је борбену авијацију засновану на америчким ловцима F-16. Уочи Пустињске олује велики део Садамових борбених авиона MIG-29, Mirage F1EQ. У налету америчкке војске март/април 2003 престало је да постоји ирачко ратно ваздухопловстово. Оно је касније обновљено и уместо ловаца МиГ-21, 23 и 25 који су елиминисани набављено је 26 F-16C/IQ. Такође недавно је објављено и да је ова држава заинтересована за набавку 12 борених авиона JF-17 Thunder Block III 

Катар

Малени емират који се везује за све могуће кризе на Блиском истоку. Упркос свим дешавањима такође имао веома јаку борбену авијацију, о којој половина европских држава може да сања. Овај емират своје ратно ваздухопловство је успоставио далеке 1974. године. Кичму ловачке авијације чини 36 борбених авиона McDonnell Douglas F-15QA Strike Eagle сврстаних у три ескадриле. Такође и Катар има 4 Eurofighter Typhoon који су испоручени од укупно 22 која су набављена, затим ту су и 9 Mirage 2000-5EDA, као и 36 ново испоручених ловаца Rafale DQ/EQ

Бахреин

Такође малени емират на обали Персијског залива, са огормоном шиитском већином такође поседује ловачку авијацију. Кичму борбене авијације носи свакако 17 F-16C и наручених додатних 16 летелицаF-16V

Султанат Оман

Султанат Оман такође излази на Перисијски залив. Због близине Ирана ова државица такође има јако ратно ваздухопловство. Кичму борбене авијаце чини 12 борбених авиона Eurofighter Typhoon и 22 борбена авиона F-16C/D..

Уједињени Арапски Емирати

Држава свакако занимљива што се тиче борбених авиона и способности да захваљујући новцу набави све што пожели на свету како од Русије или Кине тако и од западних земаља. Листа борбених авиона овог емирата је свакако импресивна. Кичму борбене авијације чини 56 авиона F-16 Fighting Falcon у верзији E Block 60и 22 у верзији F Block 60. Такође Емирати су се одлучили да од Француза набаве 80 борбених авиона Rafale F4.

Јемен

Јеменско ваздухопловство има у свом поседу скоро 250 авиона, укључујући борбене авионе, транспортере, хеликоптере и авионе за обуку. Већина авиона је руске производње и распоређени су у осам ваздухопловних бригада у шест ваздухопловних база, од којих је најважнија Ал-Даилами у Сани. Ваздушне базе ал-Дајлами и Ходедија су под контролом Хута. Од борбених авиона Јемен има: 19 ловаца МиГ-21, 23 МиГ-29 и 11 ловаца Northrop F-5. Колико ловаца је у поседу јеменских Хута није познато.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *