DA LI ĆE IRANSKI SU-35 ZAISTA MOĆI DA DESTABILIZUJE RAVNOTEŽU SNAGA NA BLISKOM ISTOKU?

Islamska Republika Iran posle višemesčnog nagađanja saopštila je da od Rusije kupuje borbene avione 4+++ generacije Suhoj SU-35S. Sa ovom nabavkom Iran če posle skoro 44 godine fobiti posve nove letelice, a ova priča već zabrinjava zemlje Zaliva.

Poriranski analitičari već saopštavaju slavodbitno da će pojava Suhoja Su-35 na nebu Iran dati toj republici veću moć nego što je sad ima, a s druge strane, anititranski analitičari su zabrinut da bi sa 25 Su-35S Iran imao prvi put posle više od četiri decenije platformu sa kojom će moći da se suprostavi borbeni avionima Saudijske Arabije i SAD iznad Persijskog zaliva.

Takođe SU-35S bi trebao da bude prva linija odbrane protiv Izraela i njihovih F-35 Adir i F-15I Sufa.

Islamska Republika Iran

Iran je nedavno saopštio da će iz Rusije dobiti 25 primeraka borbenog aviona Su-35S sa kojom planira da modernizuje svoju vazduhoplovnu flotu zastarelih letelica od kojih većina datira iz vremena Šaha Reze Pahlavija. To se pre svega odnosi na letelice američke proizvodnje F-4 Fantom i F-14 Tomekt kojih je operativno svega četiri letelice.

Za 2023 brojno stanje, ali ne i operativnost iranskih letelica je sledeća:
F-4 Fantom u verziji D/E/RF-4E 63, F-5E 35, F-7 17, F-14 41, MiG-29 19, Mirage F1EQ 12 i jurišnik Su-24 23

Kraljevina Saudijska Arabija

Saudijska Arabija ima jedno od najjačih ratnih vazduhoplovostava u regionu Bliskog istoka. Skoro većina zemalja zaliva ne može da se meri sa brojem i kvalitetom letelica koje ova pustinjska kraljevina poseduje što se tiče borbenih aviona:

Od borbenih aviona -lovaca Rijad raspolaže sa 72 letelice tipa Eurofighter Typhoon, dok je odlučeno da se od Velike Britanije nabavi još 48 letelica. Svakako kičmu letelica čini i 211 lovaca F-15C/S/SA

Kuvajt

Ovaj emirat koji se nalazi između tri velika suseda Iraka, Saudijske Arabije i Irana, posle Pustinjske oluje zbog svog severnog komšije Iraka odlučio je da stvori jako ratno vazduhoplovstvo, koje je po tipovima letelica i njihovom broju veće nego kod nekih članica NATO pakta.

Brojno stanje lovačke avijacije: 6 Eurofighter Typhoon. U toku je nabavka još 22 letelice, 27 F/A-18C, 22 F/A-18E dok će 10 letelica istog tipa biti nabavljeno.

Irak

Irak od sloma vlasti Sadama Huseina uspostavio je borbenu avijaciju zasnovanu na američkim lovcima F-16. Uoči Pustinjske oluje veliki deo Sadamovih borbenih aviona MIG-29, Mirage F1EQ. U naletu američkke vojske mart/april 2003 prestalo je da postoji iračko ratno vazduhoplovstovo. Ono je kasnije obnovljeno i umesto lovaca MiG-21, 23 i 25 koji su eliminisani nabavljeno je 26 F-16C/IQ. Takođe nedavno je objavljeno i da je ova država zainteresovana za nabavku 12 borenih aviona JF-17 Thunder Block III 

Katar

Maleni emirat koji se vezuje za sve moguće krize na Bliskom istoku. Uprkos svim dešavanjima takođe imao veoma jaku borbenu avijaciju, o kojoj polovina evropskih država može da sanja. Ovaj emirat svoje ratno vazduhoplovstvo je uspostavio daleke 1974. godine. Kičmu lovačke avijacije čini 36 borbenih aviona McDonnell Douglas F-15QA Strike Eagle svrstanih u tri eskadrile. Takođe i Katar ima 4 Eurofighter Typhoon koji su isporučeni od ukupno 22 koja su nabavljena, zatim tu su i 9 Mirage 2000-5EDA, kao i 36 novo isporučenih lovaca Rafale DQ/EQ

Bahrein

Takođe maleni emirat na obali Persijskog zaliva, sa ogormonom šiitskom većinom takođe poseduje lovačku avijaciju. Kičmu borbene avijacije nosi svakako 17 F-16C i naručenih dodatnih 16 letelicaF-16V

Sultanat Oman

Sultanat Oman takođe izlazi na Perisijski zaliv. Zbog blizine Irana ova državica takođe ima jako ratno vazduhoplovstvo. Kičmu borbene avijace čini 12 borbenih aviona Eurofighter Typhoon i 22 borbena aviona F-16C/D..

Ujedinjeni Arapski Emirati

Država svakako zanimljiva što se tiče borbenih aviona i sposobnosti da zahvaljujući novcu nabavi sve što poželi na svetu kako od Rusije ili Kine tako i od zapadnih zemalja. Lista borbenih aviona ovog emirata je svakako impresivna. Kičmu borbene avijacije čini 56 aviona F-16 Fighting Falcon u verziji E Block 60i 22 u verziji F Block 60. Takođe Emirati su se odlučili da od Francuza nabave 80 borbenih aviona Rafale F4.

Jemen

Jemensko vazduhoplovstvo ima u svom posedu skoro 250 aviona, uključujući borbene avione, transportere, helikoptere i avione za obuku. Većina aviona je ruske proizvodnje i raspoređeni su u osam vazduhoplovnih brigada u šest vazduhoplovnih baza, od kojih je najvažnija Al-Dailami u Sani. Vazdušne baze al-Dajlami i Hodedija su pod kontrolom Huta. Od borbenih aviona Jemen ima: 19 lovaca MiG-21, 23 MiG-29 i 11 lovaca Northrop F-5. Koliko lovaca je u posedu jemenskih Huta nije poznato.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *