Андреј Млакар
Црногорска војска у последњих месец дана два пута је дошла у сферу интересовања медија. Први пут кад се повела прича о ПВО систему “Стрела 2М” и испоруци Украјини. Под лупу медија Црногорска војска дошла је после обраћања Милана Кнежевића лидера Демократске народне партије.
Наиме, Кнежевић је у свом реаговању изнео тврдњу да би црногорски војници до почетка маја могли бити послати у Украјину, чему се он противи.
Ови медијски скандали били су довољан повод да се Црногорска војска поближе представи.
Црна Гора је 2017 године постала 30 чланица НАТО пакта после пријема Албаније и Северне Македоније у тај савез. Ова држава која се граничи са Србијом намерава да развије интегрисани систем одбране који ће бити способан да брани и чува независност, суверенитет и територију Црне Горе са једне стране и обавезе према Северноатланском савезу са друге стране. Од 2023. Црна Гора развила је свој Акциони план за спровођење Стратегије одбране, где је нагласак дат на јачању земље на сајбер нападе и укључење Црне Горе у релевантне НАТО и ЕУ структуре.
Црна Гора би требала да до краја 2024. године модернизује своју доктрину. Оно што западни извори наводе као велики недостатак црногорске војске сматра се недостатак експедиционих способности и то је један од главних разлога зашто црногорских војника нема много у мисијама НАТО, а и оно што је распоређено у операцијама које предводе ЕУ, НАТО или УН има мали допринос.
Црногорска војска од опреме углавном располаже наслеђем бивше ЈНА, Војске Југосалвије што је остало на тлу Црне Горе после распада Државне заједнице Србије и Црне Горе 21. маја 2026. године.
Према акционом плану за опремање Војске Црне Горе за модернизацију војне опреме и наоружања предвићено је 195 милиона евра. У приоритете поред лаких оклопних возила сврстана је набавка и патролних бродова и осматрачких радара, лаки и средњи хеликоптери и лака оклопна возила што је и учињено са набавком америчких JVLT, као и набавка нових комуникационих уређаја у складу са НАТО стандардима.
Црна Горе кренула је заједно са Словенијом у набавку беспилотних летелица у оквиру пројекта повећања билатералне сарадње у ваздушном саобраћају
ИСР.
Црна Гора има и своју наменску индустрију која је мала и односи се на производњу ручног ватреног оружја и муниције.
Бројно стање Војске Црне Горе у 2024. износи 2.885 официра, подофицира и војника. Од тог укупног броја највише отпада на копнену војску 1.850 припадника, 310 на Морнарицу и 225 припадника Ратног ваздухопловства. Резервне снаге броје 2.800 припадника. Бројно стање полицијских и специјалних полицијских једница износи 4.100 припадника.
Оружане снаге Црне Горе односно копнена војска организована је у маневарске снаге које чине: 1 извиђачка чета, 1 моторизовани пешадијски батањон . Снаге за борбену подршку чине : батаљон специјалних снага и 1 чета за везу. Снаге за борбено логистичку подршку чине: 1 медицински батаљон и 1 саобраћајни батаљон.
Од опреме Војска Црне Горе углавном располаже са наоружањем наслеђеним из ЈНА и ВЈ односно 2. Армије и Подогоричког корпуса.
Црногорска војска располаже са 6 лаких оклопних возила породице BOV-VP M-86 намењених за војнополицијске задатке. Црногорска војска од САД набавила је и 32 JLTV.
Јединица Атомско-биолошко хемијске одбране има једно оклопно возило OTOKAR Cobra II.За противоклопну борбу црногорска војска има 9 оклопних возила BOV-1 М-83 за лансирање 9К114 Маљутка. Од противоклопних ракета црногорска војска има: 9K111 Fagot (RS-AT-4 Spigot) и 9K111-1 Konkurs (RS-AT-5 Spandrel).
Што се тиче артиљерије Војска Црне Горе располаже са 135 система од топова до вишецевних ракетних система и то: 12 вучних хаубица D-30Ј калибра 122 мм, 18 ВБР M-63/M-94 Plamen калибра 128 мм, минобацачи 105 комада 82 мм, 73 минобацача калибра 120 мм.
Резерва Војске Црне Горе као што смо напоменули има бројно стање од 2.800 резервиста. Организацијски су идентичне као активне снаге: маневарске 2 пешадијска батањона. Снаге за борбену подршку 1 артиљеријски батаљон.ž
Црногорска морнарица
Настала је такође из наслеђа ЈРМ и РМ Војске Јутославије. Бројно стање износи 310 официра, подофицира и морнара. Окосницу чини Команда Црногорске морнарице са 4 оперативне поморксе јединице (патролних бродова, надзор обале, поморски одред и одред за трагање и спасавање, обуку, логистику и одвојеним елемнтима као и обалска стража.
Од пловила ту је 1 обални патролни брод, бивша ракетна топовњача класе Rade
Končar са 2 топа калибра 57 мм. Једно пловило исте класе се налази у резерви. Од пловила за логистику и подршку Црногорска морнарица поседује школски брод-једрењак Јадран.
Црногорско ваздухопловство
Је најмање бројан види Војске Црне Горе. Бројно стање износи 225 припадника. Главна и једина база је аеродром Голубовци где се некада налазила 172. авијацијска бригада.
Након изласка из федерације са Србијом, на територији Црне Горе затекао се већи број ваздухопловне технике.
После поделе, 172. абр је преименована у 239. мешовиту авијацијску ескадрилу (239. мае), која је имала 41 ваздухоплов различитих типова. У првим данима самосталности, црногорска флота располагала је са 17 авиона „Г4 супергалеб” (12 авиона за обуку Н62 и пет наоружаних авиона Н62), четири клипна авиона за обуку В53 („утва 75″) који су служили за основну обуку, пет транспортних хеликоптера Ми 8Т (ХТ 40) и 15 хеликоптера „газела” (седам хеликоптера опште намене ХО-42 газела/хера, два хеликоптера опште намене ХО 45 и шест противоклопних хеликоптера ХН 45М гама). Ниједан од поменутих летелица G-4 Super Galeb; Utva-75 није оперативна.
Ваздухопловство Црне Горе поседује ескадрилу хеликоптера SA341/SA342L Gazelle.
Што се тиче авиона на аеродрому Голубовци од 17 авиона Super Galeb G-4 остала су 4 авиона, и 4 клипна Utva-75. Ове летелице су неоперативне.
Хеликоптерска флота је најбројнија и В ЦГ располаже са 16 летелица од чега 1 Bell 412EP Twin Huey, 2 Bell 412EPI Twin Huey 3 SA341/SA342L (HN-45M) Gazelle и 2 лака хеликоптера за транспорт и обуку Bell 505 Jet Ranger X.
Оно што је занимљиво јесте да Црногорска војка има 4.100 припадника што је више него војске у сва три вида.
l
Svi se nešto kurče a glavna im je snaga ostala od jna..da nije tragično bilo bi smešno…