Након страховитих удара руске авијације по Украјини током четвртка и рано у петак, као и терористичког напада у Москви, испод радара пролази вест да су руске снаге освојиле село Ивановское (рус. Красное). Сада оружане снаге РФ имају готово отворен пут ка Часов Јару. Ипак, пре тога је неопходно прећи и канал Северски Доњец – Донбас. Часов Јар је снажно украјинско упориште и чвориште путева, које је још у време битке за Бахмут имало значајну улогу. Заузимање овако важног места довело би руске снаге на неких двадесет километара ваздушном линијом од самог Краматорска. Да ли руско војно руководство има у плану да крене на Краматорск и Славјанск са југа?
Ивановское је већ дуже од годину дана било упорно брањено, а припадници Вагнера и ВДВ-а су дуго покушавали да га заузму и тако блокирају сам Бахмут. У томе нису успели. Ипак, овај пут је село заузето. Оно је дуго било подељено линијом фронта. Стиче се утисак да су Руси ставили већи акценат на константе ударе авијацијом по Часовом Јару него на притисак да истерају ОСУ из села. Такође, и са северне стране је руска армија паралелно прилазила граду Часов Јар. Сада је очигледно да ће напад на град тећи из два правца.
Краматорск и Славјанск су проруске снаге држале још 2014. године, а потом су градови напуштени. Током 2022. године армија РФ је пришла градовима са севера али је одбачена током украјинске јесење противофанзиве. Ови градови се сматрају круном битке за Донбас.
Сви ти планови могу бити далеко. Сада је за руску страну неопходно да се село успешно задржи, пређе канал и заузме Часов Јар, који је већ дуже време бомбардован ФАБ бомбама са УМПК. Град је већ претворен у рушевине. Нема сумње да ће и такав бити тврд орах за Русе.Прилажење Краматорску и Славјанску са југа би значило и активирање фронта са севера. Пре свега на Изјумском правцу, што би можда морало да значи активирање целог Купјанског фронта. То би већ била операција јако широких размера, какву Русија није предузимала још од почетка рата. Треба напоменути да Русији одговара и тренутан темпо вођења борбених дејстава. Русија је у протеклих неколико месеци убрала многе плодове стрпљивог приступа у ратовању. Комбинацијом доминације у ваздуху и добрих одлука на оперативном нивоу остварени су велики резултати. Те победе нису велике у територијалном погледу (иако су значајне), али су довеле до запоседања кључних позиција које могу бити даље искоришећене на стратешком нивоу.
Краматорск и Славјанск су градови које је до рата одликовао изразито про-руски сентимент. Реч је о значјаним индустријским центрима. Питање је да ли би се Русија упуштала у борбе урбаног карактера са већом деструкцијом по саме градове. Неусмњиво, украјинске снаге би их свом силином браниле. Ипак, сва померања којима сведочимо на линији фронта говоре да кад-тад до битке за Славјанск и Краматорск мора доћи.