БРЗО РАСПОРЕЂИВАЊЕ ТРУПА У РУМУНИЈИ: НАТО ИНТЕНЗИВНО ВЕЖБА ЗА МОЛДАВИЈУ И ОДЕСУ

НАТО је недавно организовао једну од највећих војних вежби последњих месеци на полигону Чинку у округу Брашов, Румунија. Тада је више од 1.500 војника из седам савезничких земаља симулирало одбрану земље у сценарију инвазије.

Ова вежба је почетна фаза ширег оперативног плана НАТО-а. У 2024. години, Француска планира да распореди преко 3.500 војника у Румунију у рекордном року од десет дана, додатно јачајући способности алијансе за брзо реаговање. До 2027. године, НАТО има за циљ да распореди око 25.000 војника у Румунију у року од 30 дана, као део посвећености јачању одбране у Источној Европи. НАТО Румунију посматра ка почетну позицију за остварење геостратешких интереса који нису постигнути употребом меке моћи.

Француски командант Лоик Жирар потврдио је да Француска развија неопходну инфраструктуру у Румунији која би омогућила брз распоред снага.

„Идентификовали смо многе локације и градимо објекте широм Румуније, на источном крилу НАТО-а. Циљ је мобилисати снаге у Румунији за мање од две недеље,“ објаснио је Жирар.

Међутим, логистички изазови остају. Жан Мишлен, шеф борбене групе НАТО-а у Румунији, истакао је да транспортна инфраструктура, посебно путеви и железница, могу представљати препреке за брзо распоређивање. Румунска инфраструктура је до недавно била релативно заостала. Сада се ужурбано граде ауто-путеви за ове потребе.

„За разлику од комерцијалних добара, војна опрема и муниција не могу се кретати Европом истом брзином,“ навео је Мишлен, наглашавајући напоре алијансе да превазиђе ове препреке док јача своје присуство у региону.

Румунија би могла да послужи као почетни полигон у случају ескалацији сукоба у Украјини. Француска не крије своје амбиције да се можда чак и војно ангажује, конкретно око Одесе. Румунија претендује и на Молдавију, која је као друштво дубоко подељена. НАТО би доживео велики неуспех уколико би изгубио и Молдавију, заједно са Украјином, у геополитичкој игри са Русијом. Из тих разлога је Румунија, поред базе у Девеселу, важна за НАТО.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *