TV Front/Guardian
Anders Fog Rasmusen, bivši generalni sekretar Severnoatalnske alijanse (NATO) u periodu od 2009 do 2024 godine, izjavio je, a preneo britanski Gardijan, da se grupa zemalja članica NATO možda sprema da pošalje trupe u Ukrajinu, ako članice NATO, uključujući i SAD ne daju vidljive garancije Kijevu na predstojećem samitu NATO u Viljnusu.
Rasmusen, koji nastupa kao zvanični savetnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, na mestu Ukrajine u budućoj evropskoj bezbednosnoj arhitekturi, obilazi Evropu i Vašington kako bi procenio promenljivo raspoloženje pre nego što kritični samit NATO počne 11. jula.
On je takođe upozorio da čak i ako grupa država pruži Ukrajini bezbednosne garancije, druge neće dozvoliti da pitanje budućeg članstva Ukrajine u NATO-u ostane van dnevnog reda u Vilnjusu.
On je svoje komentare izneo pošto je sadašnji šef NATO-a Jens Stoltenberg rekao da će pitanje bezbednosnih garancija biti na dnevnom redu u Viljnusu, ali je dodao da je NATO – u skladu sa članom 5 Vašingtonskog sporazuma – pružio pune bezbednosne garancije samo punopravnim članicama .
Američka ambasadorka pri NATO-u Džulijana Smit rekla je: „Razmatramo niz opcija da signaliziramo da Ukrajina napreduje u svojim odnosima sa NATO-om.
Rasmusen je rekao: „Ako se NATO ne može dogovoriti o jasnom putu napred za Ukrajinu, postoji jasna mogućnost da neke zemlje pojedinačno preduzmu akciju. Znamo da je Poljska veoma angažovana u pružanju konkretne pomoći Ukrajini. I ne bih isključio mogućnost da se Poljska još jače angažuje u ovom kontekstu na nacionalnoj osnovi i da je prate baltičke države, možda uključujući i mogućnost trupa na terenu.
„Mislim da bi Poljaci ozbiljno razmotrili ulazak i formiranje koalicije voljnih ako Ukrajina ne dobije ništa u Vilnjusu. Ne treba da potcenjujemo poljska osećanja, Poljaci smatraju da zapadna Evropa predugo nije slušala njihova upozorenja protiv pravog ruskog mentaliteta.
On je rekao da bi bilo potpuno legalno da Ukrajina traži takvu vojnu pomoć.
Njegova upečatljiva sugestija da neke države mogu smatrati ulog dovoljno značajnim da koriste sopstvene trupe mogla bi se posmatrati kao upozorenje zemljama da rizici, uključujući pretnju jedinstvu NATO-a, ne dolaze samo ako se Ukrajini obezbedi brz put ka NATO-u članstvo, ili moćne garancije bezbednosti. Nemačka ostaje oprezna da ne ode predaleko, plašeći se da bi to isprovociralo Rusiju.