БИВШИ ПРЕМИЈЕР И МИНИСТАР ОДБРАНЕ СЛОВАЧКЕ ПОД ИСТРАГОМ ЗБОГ ПРЕДАЈЕ МИГОВА 29 УКРАЈИНИ: Оставили небо незаштићено!

Након ове одлуке (да се опрема пребаци у Украјину), небо Словачке је остало незаштићено, а грађани су доведени у опасност

Министарство одбране Словачке покренуће кривични поступак против бившег премијера Едуарда Хегера и бившег министра одбране Јарослава Нађе због пребацивања авиона МиГ-29 Украјини, изјавио је државни секретар тог министарства Игор Мелихер.

„Након ове одлуке (да се опрема пребаци у Украјину), небо Словачке је остало незаштићено, а грађани су доведени у опасност“, рекао је Мелихер.

Словачко Министарство одбране саопштило је да је повлачење словачких ловаца МиГ-29 из службе Словачких оружаних снага и њихово пребацивање у Украјину 2023. године било незаконито.

Претходни министар одбране није имао право на такав пренос опреме и за то није имао потребне законске основе. С тим у вези, против бившег министра одбране биће предузете законске мере“, саопштио је државни секретар Министарства одбране Словачке Игор Мелихер

Он је објаснио да Нађова стручна анализа, којом је оправдао потребу да се Украјини испоручи ескадрила борбених ловаца МиГ-29, „не постоји“.

Бивша словачка влада је 17. марта 2023 одлучила да Украјини испоручи своје борбене авионе Кијеву. У оба случаја ради се о борбеним авионима МиГ-29 које је наследила и Украјина после распада Совјетског Савеза.

Словачка прича са МиГ-29 започела је у време заједничке државе која се завала Чехословачка. Та држава је од Совјетског Савеза као чланица Варшавског пакта добила 20 авиона МиГ-29 од чега два двоседа. Када се држава мирно распала 1993. године Чеси и Словаци су флоту мигова поделили на пола. Чеси су наредне 1994 те авионе 10 комада мењали са Пољацима за хеликоптере W-3 Сокол. Размена је обављена у периоду 1995-1996.

С друге стране источни комшија Словачка то није урадила него је флоту од 10 мигова 29 појачала са још 14 борбених авиона, са којјима се тај број повечао на укупно 24. Како је време одмицало, тако се и у Словачкој смањивао број оперативних ловаца.

Године 2006 било их је 21, а онда је уследио ремонт и модернизација и то само 12. Модернизацију су извршили BAe Systems и LOT -Теречин. Опрема је била идентична попут Пољских. Пројекат је Словачку коштао 69,6 милиона долара, од којих је 50 платила Русија на име клириншког дуга.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *