Ракетни дивизион са Полонез М започео је вежбе изненадне провере борбене готовости, што је забележилиа и белоруска Војна телевизија
Ракетни дивизион самоходног вишецевног ракетног система Полонез М Војске Белорусије, распоређен је на задатку покривања границе Белорусије и Украјине где се у последње време повећава број инцидентата.
Због тога ракетни дивизион са Полонез М започео је вежбе изненадне провере борбене готовости, што је забележилиа и белоруска Војна телевизија, како изгледа излазак маскираног ракетног система на ватрени положај.
Главне тактичко-техничке карактеристике МЛРС Полонез-М су побољшане у односу на претходника и омогућавају једном борбеном возилу да истовремено гађа осам циљева са највећом прецизношћу на домету до 300 км.
Комментарий командира дивизиона РЗСО «Полонез» о выполнении задач подразделением в рамках внезапной проверки готовности соединений и воинских частей Вооруженных Сил
— Минобороны Беларуси (@MOD_BY) June 28, 2024
Видео: «ВоенТВ» pic.twitter.com/zGtJyrJS1w
Вишецевни ракетни систем дугог домета “Полонез”
Вишецевни ракетни систем дугог домета “Полонез” настао је као замена за фамилију вичецених бацача ракета БМ-27 “Ураган” и БМ -30 “Смерч”, које превазилази пре свега по домету ракете које се не убацују у лансер, него су фабрички запаковане у контејнер, односно превладава контејнерски систем попуне.
Свако лансирно возило има по два таква контејнера, сваки са по четири ракете, а на сваком возилу налазе се два таква контејнера. Значи укупно осам ракета пречника 300 милиметара, које су заправо лиценцна производња кинеског система А200. Контејнери су херметизовани, фабрички затворени.
Дивизион РСЗО «Полонез» в рамках проверки боевой готовности Вооруженных Сил участвует в выполнении задач по прикрытию участков Государственной границы (https://t.co/5GZwIdVJKr).
— Минобороны Беларуси (@MOD_BY) June 28, 2024
Фото: Константин Белявский, «Ваяр» pic.twitter.com/mnQSFzujDy
Ракете су дуге 7,26 метра и имају масу од 750 килограма. Постоје различите бојеве главе, масе 100–150 килограма, а домет се креће у распону од 50 до 200 километара. Ракете поседују ГПС систем навођења, тако је могуће одступање од циља најмање 30, а највише 50 метара.