Raketni divizion sa Polonez M započeo je vežbe iznenadne provere borbene gotovosti, što je zabeležilia i beloruska Vojna televizija
Raketni divizion samohodnog višecevnog raketnog sistema Polonez M Vojske Belorusije, raspoređen je na zadatku pokrivanja granice Belorusije i Ukrajine gde se u poslednje vreme povećava broj incidentata.
Zbog toga raketni divizion sa Polonez M započeo je vežbe iznenadne provere borbene gotovosti, što je zabeležilia i beloruska Vojna televizija, kako izgleda izlazak maskiranog raketnog sistema na vatreni položaj.
Glavne taktičko-tehničke karakteristike MLRS Polonez-M su poboljšane u odnosu na prethodnika i omogućavaju jednom borbenom vozilu da istovremeno gađa osam ciljeva sa najvećom preciznošću na dometu do 300 km.
Kommentariй komandira diviziona RZSO «Polonez» o vыpolnenii zadač podrazdeleniem v ramkah vnezapnoй proverki gotovnosti soedineniй i voinskih časteй Vooružennыh Sil
— Minoboronы Belarusi (@MOD_BY) June 28, 2024
Video: «VoenTV» pic.twitter.com/zGtJyrJS1w
Višecevni raketni sistem dugog dometa “Polonez”
Višecevni raketni sistem dugog dometa “Polonez” nastao je kao zamena za familiju vičecenih bacača raketa BM-27 “Uragan” i BM -30 “Smerč”, koje prevazilazi pre svega po dometu rakete koje se ne ubacuju u lanser, nego su fabrički zapakovane u kontejner, odnosno prevladava kontejnerski sistem popune.
Svako lansirno vozilo ima po dva takva kontejnera, svaki sa po četiri rakete, a na svakom vozilu nalaze se dva takva kontejnera. Znači ukupno osam raketa prečnika 300 milimetara, koje su zapravo licencna proizvodnja kineskog sistema A200. Kontejneri su hermetizovani, fabrički zatvoreni.
Divizion RSZO «Polonez» v ramkah proverki boevoй gotovnosti Vooružennыh Sil učastvuet v vыpolnenii zadač po prikrыtiю učastkov Gosudarstvennoй granicы (https://t.co/5GZwIdVJKr).
— Minoboronы Belarusi (@MOD_BY) June 28, 2024
Foto: Konstantin Belяvskiй, «Vaяr» pic.twitter.com/mnQSFzujDy
Rakete su duge 7,26 metra i imaju masu od 750 kilograma. Postoje različite bojeve glave, mase 100–150 kilograma, a domet se kreće u rasponu od 50 do 200 kilometara. Rakete poseduju GPS sistem navođenja, tako je moguće odstupanje od cilja najmanje 30, a najviše 50 metara.