Андреј Млакар
Ирак, Турска, Катар и Уједињени Арапски Емирати потписали су меморандум о разумевању за сарадњу у пројекту Ирачког развојног пута који повезује Залив са Европом током посете председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана Багдаду.
Турска и Ирак потписали су споразум о пројекту развојног пута: пројекат, који ће повезати Персијски залив са Европом преко Турске, биће завршен 2028. године.
Очекује се да ће коштати 17 милијарди долара.
Катар и УАЕ потписали су и меморандум о разумевању о сарадњи у оквиру пројекта Развојни пут.
Иначе председник Турске поново је у Ираку после 12 година.
Осим ауто-пута и железничке пруге Турска и Ирак разговараће и о решавању отворених питања око воде (реке Тигрис и Еуфрат), нафтовода и многих других.
О теми багдадске железнице свој утисак дао је и магистар међународних односа Бошко Јовановић који је у марту 2023 написао текст о “Три немачке геополитичке идеје и зашто је генерал Карл Хаусхофер важан за Немачку.
У том тексту посебну пажњу Јовановић је посветио другој идеји Багдаске железнице.
Багдадска железница
“Друга геополитичка идеја генерала Карла Хаусхофера је била железница Берлин-Београд-Истанбул-Багдад. Она се јавила као потреба Царске Немачке да се домогне енергетских ресурса на Блиском истоку. Да би се схватио откуд ту Београд, је ту зато што и Србија је најзнајчанија земља у Европи. Она толико значајна да сви хоће да је контролишу. Она је кључна са истока на западу или са запада на истоку, како хоћете. Ако хоћете са севера на југи са југа на север Србија не може да се заобиђе у једном случају. Да ли може да се било ко пореди са нама по геополитичком значају. Наравно да не. Срце Евроазије је Србија, Ако не верујете запитајте се зашто су хтели толико пута да нас поробе?
Три монарха руски цар Николај други, немачки цар Вилхем други и Џорџ пети британски краљ су били рођаци. Вилхем други је имао сасушену руку и није могао да постане официр, па је био предмет пошалице, то је код њега довело до искомплексираности и хтео је да има већу морнарицу него рођак Џорџ и већу империју него рођак Николај други. Дао је капетану Хиперу одрешене руке да машта и да прави бродове какве жели само да буде бољи од Енглеза. То је довело до панике у Лондону, па је Лондон почео да се приближава Француској и Русији, па је тако настала Атанта све због немачке глупости.
Немци су открили да Енглези имају намеру и да престану да користе угаљ за морнарицу и да користе нафту, и онда су се престравли јер они нису имали нафту, а Руси јесу у Каспијском језеру у Бакуу. Значи у Бакуу из Каспијског језера се вадила нафта још у 19 веку. Британци су вероватно вадили у Нигерији, јер је цео Блиски исток био под надзором Турског имеприја. И онда су се Немци сетили идеје Берлин-Београд- Багдад. После пораза Турске у Првом балканском рату Немци су послали генерала фон дер Голца у Турску да изврши реформу турске армије и да прошири немачки утицај. Турци су волели толико фон дер Голца да је добио титулу паше и Немци су повезивање преко Београда до Истанабула извршили током Првог светског рата када су окупирали Србију, када су Бугари пришли на страну Немачке, практично су имали ту везу са Багдадом.
Британци да би загосподарили Блиским истоком послали су Лоренса од Арабије који углавном нападао пруге на Блиском истоку пруге ка Багдаду и од Багдада. Ту треба да се зна за Гетруду Бел која је била енглеска шпијунка, има један филм о њој који се зове Гетруда Бел. Она је дошла до независног Ирака, она је смислила да Ирак треба да има краљевску династију која ће бити одана Лондону.Фамилија Буш је немачког порекла, као и Доналд Рамсфелд те стога не треба да нас чуди инвазија на Ирак 2003. Требамо да знамо да Немци никад не одустају од својих идеја и да увек теже да их спроведу. Да не буде забуне код читаоца није Бушова администрација напала на Ирак због немачких интереса већ се послужила немачком идејом и због тога имала опсесију Ираком.
Осовина Берлин-Београд-Истанбул-Багдад је активна и данас. Збго тога су Немци толико јаки и данас у Србији. Немци не одустају од својих идеја ма колико оне биле стране они их не напуштају и њихове идеје имају огормну жељу да старе идеје релаизују. Што се тиче нас ми смо погрешили јер смо довели Карађорђевиће на власт, јер да их нисмо довели не би дошло до анексије Босне, не би било злочина у Мачви од стране Аустроугарске које је документовао Др. Арчибалд Рајс, ни не би било Јасеновца.
Што се тиче идеје продора на исток, Немци су направили прву украјинску независну држвау 1917. После октобарске револуције послали су своје трупе у Кијев, инсталирали свог човека и преузели управљање Украјином. Све те старе идеје имају везе са Немачком.
У основи спољнополитичка стратегија Немачке се ослања на две дијаметрално супротне идеје, Берлин-Москва-Токио и Берлин-Београд-Истанбул-Багдад. Због тога је она јако предвидива. Што пре то схватимо биће нам лакше.
Знате за линију Берлин-Београд-Багдад, е то је идеја коју воли Ангела Меркели њено друштво, али има и друга линија Берлин-Москва-Токио коју је измислио генерал Карл Хаусхофер, а присталица те идеје је Герхард Шредер. То што је било 1999. не сме да ме ограничи у промишљању стварности и разумевању исте.