Nagorno Karabah i dalje ostaje jedno od problematičnih tačaka na postsovjetskom prostoru i u svetu u celini, zbog čega se odnosi Jermenije i Azerbejdžana periodično pogoršavaju.
Jermenski premijer je ranije najavio kritičnu situaciju u vezi sa koncentracijom azerbejdžanskih trupa na granici i pozvao svetsku javnost da spreči novu eskalaciju.
Međutim, Baku smatra da situacija oko Nagorno Karabaha još uvek nije rešena zbog politike jermenskog rukovodstva. Tim rečima je posebno govorio pomoćnik predsednika Azerbejdžana Hikmet Hadžijev.
“Rešavanje krize koči nekonstruktivni i neiskreni stav jermenskog političkog rukovodstva” – rekao je azerbejdžanski zvaničnik.
Hadžijev je takođe dodao da Azerbejdžan neće tolerisati bilo kakve „sive zone“ na svojoj teritoriji u Karabahu.
“Jermenija mora da prestane da podržava ilegalni režim u Nagorno Karabahu, koji je za taoce uzeo 30 hiljada državljana Azerbejdžana jermenske nacionalnosti”, izjavio je pomoćnik predsednika Azerbejdžana.
Situacija u Nagorno Karabahu i oko njega se zakomplikovala u jesen 2020. godine, kada su Jermenija i Azerbejdžan ušle u oružani sukob velikih razmera. Konflikt je rešen zahvaljujući posredovanju Ruske Federacije i raspoređivanju ruskih mirovnih snaga. Sada Pašinjan optužuje mirovnjake da navodno ne ispunjavaju svoje dužnosti. Po svemu sudeći, premijer Jermenije želi da vidi azerbejdžanske trupe u Stepanakertu umesto ruskih mirovnih snaga!