Руски председник Владимир Путин је пре годину дана најавио повећање производње хиперсоничних ракета Кинжал. Током недавних напада руских Оружаних снага на војну инфраструктуру Украјине, број коришћених ракета овог типа значајно је порастао.
Кинжал је велика ракета масе око 4.300 кг, дужине око 7,2 метра, пречника око 1,2 метра и распона крила од 1,6 метара. Може да има нуклеарну бојеву главу (од 5 до 50 килотона) или конвенционалну бојеву главу са високо експлозивним пуњењем.
“Његова способност да лети брзином већом од 10 Маха и гађа циљеве удаљене преко 1.500 км чини његово потенцијално пресретање од стране тренутних система противваздушне одбране, немогућим. Међутим, Оружане снаге Украјине износе тврдње о вишеструким обарањима”, пише Army Recognition.
Као што је напоменуто, способност савремених система ПВО да погоде Х-47 Кинжал је сложено питање, пошто ракета има јединствене карактеристике и достигнућа у области противваздушне одбране.
“Главна карактеристика Кинжала је његова хиперсонична брзина, која прелази 5 маха и представља озбиљан проблем за савремене одбрамбене системе. Ова брзина значајно смањује време реакције за откривање и гађање мете, што захтева изузетно брз одговор противваздушне одбране”, наводи се у издању.
Као што је наведено, велика маневарска способност пројектила отежава прецизно предвиђање путање лета и чини пресретање још тежим. Ракета је способна да делује у горњим слојевима атмосфере, где је недоступна за многа оружја.
“Теоретски, тренутно не постоји систем противваздушне одбране који би могао да пресретне Кинжал”, пише Army Recognition.
“Ово пресретање је потенцијално могао да изврши систем ПВО Patriot, али је теоретски немогуће. Поуздано пресретање хиперсоничних пројектила остаје велики изазов са тренутном технологијом”, тврди аутор.
Према западним аналитичарима, Русија је у почетку имала ограничен број „Кинжала“ – око 53. Међутим, почетком маја се показало да руске оружане снаге већ имају до 80 ракета овог типа. Њихов ниво производње је порастао са једно две ракете месечно на око десет, упркос западним санкцијама, пошто је Москва успоставила канале снабдевања неопходном опремом из различитих земаља ЕУ.
Запад и даље не верује, да је Русија способна да самостално производи неопходне делове за сопствено наоружање. Очигледно се “велики Запад” уљуљкао у сопствену лаж. Међутим, тренутно буђење за исти није отрежњавајуће већ је болно. А цену њихове лажи тренутно плаћају народ Украјине и земље ЕУ. Једни животима други економски.
Неко паметан, некада давно рекао је “да се не дира руски медвед док је миран”.
Američki PVO sistem “Patriot” se nije pokazao u “pustinjskoj oluji” kada Izrael nije oborio niti jednu zastarelu sovjetsku raketu zemlja-zemlja tipa “Skad” koja je ispaljena dok je jedan američki visokopozicionirani oficir izjavio da je “Patriot” u Iraku bio veća pretnja za prijateljsko ratno vazduhoplovstvo (obarali neke svoje avione) nego prema neprijateljskom. E sad šta se u međuvremenu dogodilo sa “Patriot”-om samo ukrajinska mašta zna svašta.
Nemam način da pouzdano proverim, ali mi prema fotografijama izgleda nemoguće da Kindžal ima prečnik 1,2m.