Ministarstvo odbrane Slovenija dobilo je ponude iz SAD za vozila stryker dragoon i stryker double V-hull, iz Finske za vozila patria XP, iz Poljske za vozila rosomak-L, iz Rumunije za vozila piranha 5 i iz Italije za vozila frecia, objavila je slovenačka državna televizija.
Nakon uvida u sve tehničke i druge podatke, Ministarstvo je uputilo pozive za dostavljanje konačnih ponuda Finskoj, Poljskoj, Rumuniji i Italiji, objašnjeno je u Ministarstvu u dopuni odgovora na poslaničko pitanje Mihe Kordiša.
Koordinacija sa pojedinim državama još traje, a nakon dobijanja svih tehničkih podataka i cena, završenog istraživanja tržišta, usaglašavanja predloga ugovora između vlada za kupovinu osmotočkaša i potvrđivanja investicionog programa, ministarstvo će prvo obavestiti vladu o kupovini i zatim pripremiti relevantne informacije za skupštinski odbor za odbranu .
Šarec je na današnjoj sednici objasnio da će podaci o izabranom dobavljaču biti poznati “vrlo brzo”. „Ova odluka i program ostaju obaveza“, bio je jasan.
Ministarstvo nije odgovorilo na pitanje koliko oklopnih transportera treba da ima srednja bataljonska borbena grupa i izviđački bataljon po standardima NATO-a. Objasnili su da je reč o poverljivim podacima. Uspostavljanje oba kapaciteta planirano je u skladu sa navedenim zahtevima, dodaju.
U zamenu za donaciju oklopnih vozila Ukrajini, navodi ministarstvo, zemlja je dobila donaciju od američke vlade u iznosu od 42,5 miliona američkih dolara, koja se može iskoristiti za kupovinu vozila, opreme i naoružanja proizvedenih u SAD.
Za ovu namenu je od nemačke vlade dobila donaciju od 40 taktičkih kamiona Rajanmetal MAN za ovu namenu, ukupne vrednosti 21 milion evra, i još 9,4 miliona evra od Evropskog instrumenta mira, koji će biti prebačeni u četiri tranše i namenjene su za nabavku vojne opreme.naveli su u ministarstvu.
Ministarstvo odbrane je prošle godine izvršilo reviziju već zaključenog posla za kupovinu boksera na osam točkova i odustalo od njega. Državu je to koštalo 4,15 miliona evra, što je mnogo manji iznos od prvobitno procenjenih 70 miliona evra troškova, saopštio je Šarec posle ostavke.
Skupštinski Odbor za odbranu primio je k znanju izveštaj o realizaciji vojnih investicija za prošlu godinu. Zakonom o obezbeđenju sredstava za ulaganja u SV 2021-2026 predviđeno je 780 miliona evra, od čega je 25 odsto potrošeno u protekle dve godine.
Ministarstvo odbrane je prošle godine na osnovu pomenutog zakona kupilo taktički transportni avion Spartan za 50 miliona evra, ministarstvo je potrošilo 14,3 miliona evra na borbene osmotočkaše Boker, od čega je 11,3 miliona evra otišlo za radio Haris. resursa, a prema programu OCCAR, uplaćeno tri miliona evra administrativnih troškova, izjavio je Željko Kralj, generalni direktor Direkcije za logistiku MORS-a.
Za laka oklopna vozila na točkovima izdvojeno je 19 miliona evra, dok je ministarstvo potrošilo 7,2 miliona evra na komunikacioni i informacioni sistem sajber odbrane. Na projekat ratničke opreme potrošili su 10,4 miliona evra, a na naoružanje i opremu specijalaca 1,5 miliona evra. MORS je platio četiri miliona evra za projekat protivoklopnih raketnih sistema Spajk.
Za radove održavanja centralnog poligona u Postojni, prema zakonu, izdvojeno je 5,5 miliona evra, uglavnom za održavanje streljane Bač u Ilirskoj Bistrici. Za izgradnju streljane Apače kupljena je tehnološka oprema u vrednosti od 839.000 evra, dok je Kralj otkrio da je ministarstvo dobilo građevinsku dozvolu za ovo strelište, pa će proces realizacije naloga uskoro početi.
Ministarstvo odbrane je 2021. i 2022. godine, prema zakonu, potrošilo 192 miliona evra, što je oko 25 odsto iznosa koji je predviđen zakonom, a koji iznosi 780 miliona evra.
Narodni poslanik Levice Miha Kordiš protestovao je tokom rasprave zbog ulaganja u nabavku vojne opreme, koja se sprovode po zakonu, a povodom kojih je Levica prikupila 30.000 potpisa za raspisivanje referenduma, a u vezi sa kojim se vladina koalicija ugovorom obavezala da će ga izmeniti.
S druge strane, narodni poslanik Svobode Miroslav Gregorič pohvalio je uspešnu realizaciju budžeta Ministarstva odbrane, dok se istovremeno nada da će realizacija u narednoj godini biti veća za najmanje 25 odsto i da će iznositi oko 150 miliona evra. . Posebno je pozvao na kupovinu antibalističkih radara i protivvazdušnih raketa i na realizaciju projekta pokretanja proizvodnje montažnih mostova, jer u Sloveniji imamo industriju koja je dorasla takvom zadatku.
Vojska je u prošlim budžetskim krizama bila prva žrtva, smatra poslanik NSi Matej Tonin i zato pozdravlja činjenicu da se po ovom zakonu i dalje ulaže.Ministar odbrane je uverio da ključni projekti VS ostaju aktuelni, kao i opredeljenje da će procenat BDP-a za nju porasti na dva odsto do 2030. godine. „Nikako nećemo biti u poziciji da Slovenija bude nepouzdana članica NATO alijanse i da bi očekivala druge da rade sve za nas“, rekao je ministar odbrane.
Prema Šarčevim rečima, MORS će doprineti i fondu solidarnosti za obnovu posle poplava, ali ostaju obaveze za ključne projekte, predviđene rezolucijom o razvoju SV.
Ministarstvo je potvrdilo da će ove godine iz budžeta za odbranu u fond solidarnosti biti izdvojeno 32 miliona evra, 2024. 80 miliona evra, a 2025. 103 miliona evra, što je ukupno 215 miliona evra.