АМЕРИКА ЋЕ БИТИ ПОРАЖЕНА ОД КИНЕ ЗБОГ ПРЕВЕЛИКОГ ТРОШЕЊА СА ХУТИМА И ИРАНОМ

Америка троши залихе прецизног оружја које је било намењено сукобу са Кином на циљеве у Јемену. Незадовољство међу војним врхом и због слања потенцијала услед израелских ратова. Амерички капацитети на Пацифику су сада знатно ослабљени.

Према подацима The New York Times-а, амерички војни лидери који се припремају за потенцијални сукоб са Кином све су више забринути због тога што би се високо-прецизно оружје дугог домета, складиштено у Тихоокеанском региону Азије, ускоро могло преусмерити у Западну Азију. Ова забринутост произлази из велике количине муниције која се троши у жестоким нападима на Јемен, које је покренуо амерички председник Доналд Трамп.

Званичници такође напомињу да је спремност САД у Тихоокеанском региону угрожена због пребацивања ратних бродова и авиона Пентагона у Медитеран и Западну Азију након почетка израелског рата у Гази октобра 2023. године.

ТРОШАК КОЈИ НЕ ДАЈЕ РЕЗУЛТАТЕ

Према CNN-у од 4. априла 2025., кампања против Хута, која је појачана средином марта, већ је подигла оперативне трошкове Пентагона на приближно једну милијарду долара. Резултати нису очаравајући.

Овај брз трошак произилази из потребе да се одговори на нападе Хута на поморске путеве Црвеног мора — кључну артерију глобалне трговине — и да се заштите амерички и савезнички интереси на Блиском истоку. Хути са друге стране захтевају крај непријатељстава у Гази. Тако се догађаји на Блиском истоку смењују у зачараном кругу, а САД слабе на Пацифику. Заправо, Сједињене Државе су изразито активне у Пацифику, вршећи патроле и војне вежбе са својим савезницима. Филипини и Тајван добијају нове системе, али је питање да ли ће се трка са Кинезима држати у егалу са америчким ангажовањем на БИ. Нарочито је немогуће одржати паритет у сегменту морнарице.

У извештајима се наводи да непрекидни темпо операција поставља високе захтеве за америчку морнарицу и ваздухопловство. Особље и опрема се троше услед интензивних циклуса распоређивања, а планирано одржавање постаје све теже. Томе треба додати да амерички план за Блиски исток, односно Иран и Јемен, још увек није познат. У случају ескалације, снага САД на Пацифику би значајно ослабила. Пацифик, односно Кина, је у политици Доналда Трампа требао да постане тежиште војне и економске политике. Тренутно, међу Пекингом и Вашингтоном траје овај други рат, економски.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *