Niko Peleši ministar odbrane Albanije objavio je da je ta zemlja članica NATO od SAD kupila portivoklopne projektile FIM-84 Javelin, od američke kompanije Lockeed Martin.
Za sada drugi detalji o broju projektila, ceni i rokom isporuke nisu saopšteni.
„Ovo naoružanje, moderno i efikasno, radijusa do četiri kilometra, samo je jedna faza tekućeg procesa modernizacije Oružanih snaga Albanije, zahvaljujući podršci i saradnji sa strateškim saveznicima, Sjedinjenim Državama“, rekao je pre nekoliko meseci Peleši.
Ministar odbrane Albanije je 6. aprila 2024. objavio da je zemlja kupila protivtenkovske projektile Javelin od američkog odbrambenog izvođača Lokid Martina kako bi ojačala svoju vojnu odbranu. Niko Peleši, ministar odbrane, nije saopštio detalje o broju projektila, njihovoj ceni, kao ni rasporedu isporuke.
Javelin u prevodu koplje je američki prenosi protivoklopni sistem koji radi na principu ispali i zaboravi (Fire and forget). Radi se o raketnom sistemu srednjeg dometa, koji se lansira sa ramena, ali može biti montiran i na vozila kako točkaše, tako i guseničare, ali i manja plovila i amfibijska vozila.
Razvoj ovog raketnog sistema započeo je 1985. kada je američka kopnena vojska najavila projekat pod nazivom Advanced Anti-Tank Wapon Sistem (AAWS-M). Posle četiri godine većanja 1989. pobedila je udruženje JAVELIN Joint Venture koji su činili Texas instrumnts sada Rayteon IT) i Lockeed Martic Electronics and Missile. Cilj projketa bila je stvoriti naslednika protivoklopne rakete M47 Dragon.
Sistem je u sastav američke kopnene vojske ušao 27. maja 1996, a osim kopnene vojske ovaj sistem u američkim oružanim snagama koristi i Korpus mornaričke pešadije (Marinci).
Protivoklopni raketni sistem Dževelin je sistem sastoji se od dva elementa: komandno lansirnog elemnta i kompleta raketa tipa Dževelin. Ovaj protivoklopni sistem zasnovan je na bazi „ispali i zaboravi“. Sistem je konstruisan tako da posadi ovog sistema omogućava visoki stepen preživljavanja na modernom ratištu, jer ne zahteva od operatora, za razliku od nekih ostalih sistema da nišandžija svo vreme leta drži oko na krstiću ništa i vodi raketu dok ona ne udari u cilj. Zbog toga ovaj protivoklopni raketni sistem neki svrstavaju u sisteme 3. generacije
Kao štp smo rekli sistem se sastoji od komandno lansirne jednice M98A1 koja je težine 6,6 kg i sadrži elemnt za pasivno praćenje cilja i kontrolu vatre sa integrisanim dnevnim nišanskim sistemom za upotrebu u uslovima dobre vidljivosti i termovizijsku kameru za upotrebu noću i u uslovima slabe vidljivosti danju. Dnevni nišan ima verovatnoću povećanja cilja 4 puta, a noću isto 4 puta ili 9 puta. Termovizijskom kamerom omogućeno je prepoznavanje cilja na daljini većoj od 2.000 m. Sistem se napaja litijumskom baterijom BA 5590 koja omogućava izdržljivost od čak četiri sata. Sistem ima u sebi ugrađen i uređaj za smaotestiranje koji upozorava operatera ako sistem nepravilno radi.
Drugi deo sistema čini protivoklopna raketa koja je zapakovana u fabrički kontejner koji služi za skladištenje, prenosi i lansiranje. Malsimalni domet rakete Dževelin je 2.000 m.
Sistem funkcioniše po sistemu „ispali i zaboravi“, a raketa ima IC tragač cilja. Raketa je dvostepena i čini je lansirni motor i marševski na čvrsto gorivo. Prednost ovakvog lansiranje jeste mala količina dima i teže uočavanje lanisrnog tima na većim daljinama. Težina kontejnera sa raketom je 4,6 kg, dužina 1198 mm i prečnik 142 mm. Cena borbenog kompleta iznosi 90.000 dolara.
Sistem može iz transportnog u operativni položaj da pređe za manje od minut oko 30 sekundi, a brzina popune je oko 20 sekundi.Sistem vođenja rakete Dževelin je autonomno pošto se cilj zahvati, a operater može odmah po lanisranju da napusti vatreni položaj i da se skloni. Dvostpena raketa i takozvani meki sistem lansiranja omogućava korištenje ovog protiv oklopnog sistema i iz zatvorenih objekata.