Русија је драматично повећала производњу ударних дронова-камиказа „Геран-2“, у обиму који већ прераста у озбиљан индустријски феномен. Снимци ТВ канала “Звезда” показују размере те производње. Како се све чешће пише и на Западу, Москва се спрема за масовне таласе беспилотних удара у Украјини — уз процене да би у једном дану могло бити лансирано чак и преко хиљаду дронова.
У специјалној емисији „Борбена Техника“ која се емитује и на нашој телевизији, приказан је ексклузиван снимак из највеће фабрике дронова те врсте на свету — постројења у Алабуга у Татарстану. Објекат је првобитно замишљен као цивилни, али је након погоршања ситуације на фронту у јесен 2022. године, комплетно преоријентисан на војну производњу. Фабрика је изграђена од нуле, и данас, према речима директора Тимура Шагивалејева, производи девет пута више него што је иницијално планирано. Иако је облик дрона „Геран“ задржао иранске контуре Shahed-а 136, конструкција и технологија су у потпуности руски. Техничке могућности дрона су, како се наводи, повећане су у односу на ирански оригинал. Поред тога, уведен је јединствен систем обучавања кадрова — средњошколци се већ после деветог разреда укључују у рад и до своје двадесете постају квалификовани стручњаци за производњу дронова.О размерама производње најбоље говори процена западних извора да се Украјина спрема на немилосрдне таласе дронова, чија бројност може надвладати све капацитете ПВО. На удару је и инфраструктура, и командни центри, и логистика. Виђе пута смо писали да Руси сада на линији фронта свакодневно користе ове беспилотне летелице.
Занимљиво је да се овај индустријски гигант налази у области чију локацију Запад одавно зна и већ дуже време покушава да гађа, али безуспешно. Ипак, сама чињеница да Русија у отвореном ТВ програму приказује детаље погона, говори да је самопоуздање руске војне индустрије на највишем нивоу од почетка рата. И поред свих инцидената.
Док Запад улаже у скупу, ограничену технику, Русија одговара масовношћу, једноставношћу и издржљивошћу. То су недавно признали и Американци, па су се одлучили на своју варијанту популарног иранског дрона.