Украјинска армија смислила метод за мотивисање регрута. Политико говори о томе да украјинске оружане снаге уводе систем мотивације налик видео-играма, како би подстакле регрутовање младих војника. Према овим тврдњама, војници добијају поене за убијање непријатељских војника или уништавање опреме, а затим те поене могу заменити за оружје. Потврда учинка се, како се наводи, шаље путем снимака дронова.
Украјинска војска је увела нови систем мотивације инспирисан видео-игрицама, како би подстакла своје војнике да убијају више руских војника и уништавају њихову опрему. Овај програм, под називом Army of Drones bonus, омогућава војницима да добијају поене када пошаљу видео-снимке који доказују да су њихови дронови погодили руске циљеве. Овакав тип мотивације и представљана рата кроз призму видео-игре се већ назива “гејмификација” (game – “игра” енг.). Свакако напреднији вид “привлачења” регрута од злокобне “бусификације“. Након успеха (добијања бодова услед уништења противника) војник може да приступи “продавници” и купи додатну опрему.
За сваки потврђен погодак додељују се бодови:
- 20 поена за оштећен тенк
- 40 поена за уништен тенк
- До 50 поена за уништен мобилни ракетни систем (у зависности од калибра)
- 6 поена за убијеног непријатељског војника
Део доказ мора да се пошаље у војни систем Delta, који служи за комуникацију и анализу ситуације на терену.
Поени се могу искористити у новој онлајн продавници Brave 1 Market, где се за поене купује нова војна опрема – попут дронова и других технолошких средстава. То је, по речима потпредседника владе Михаила Федорова, „војни Амазон“. На пример, дрон Vampire (познат и као „Baba Yaga“), који носи бојеву главу од 15 кг, кошта 43 поена. Јединице са највише бодова добијају приоритет у испоруци. Једна од најуспешнијих јединица, Magyar’s Birds (бригада оператера дронова “Птице Мађара”), сакупила је преко 16.000 поена, што је довољно за куповину стотина дронова. Затим украјинска влада финансира куповину дронова и испоручује их јединицама у року од недељу дана. Изгледа да “гејмификација” и систем награде на који су млађе генерације навикле, има своје предности у односу на “бусификацију”.
Ако те убију добијаш 80 бодова и одмах идеш у следећи левел.