30 ГОДИНА СЛОВЕНАЧКЕ ВОЈСКЕ ОД ТЕРИТОРИЈАЛНЕ ОДБРАНЕ ДО НАТО ПАКТА И НАЗАД

Андреј Млакар

Словеначка војска слави 30 рођендан у знак сећања на 15.мај 1994 када је званично и преименована из Територијалне одбране у Словеначку војску. Тадашња армија, која је наследила борбени арсенал ЈНА пре свега 14. љубљанског, 31. мариборског и делова `13. ријечког корпуса већином више није у оперативној употреби.

Некада када се описивала Словеначка војска говорило се о војсци са: “вишком генерала и мањком регрута”, а данас као о армији која је далеко испод потребног броја припадника.

Од 2004. године Словенија је чланица Европске уније и НАТО пакта . Развој војске је пратио све догађаје, тако и у погледу опремања новим средствима. Словенија је после коначног повлачења ЈНА из те републике 26. октобра 1991. године имала 200 тенкова, а тај број данас чини само 14 оперативних од укупно 32 тенка М-84. Треба додати да је у Врхници у касарни 1.окбр остао батаљојн од 56 тенкова М-84.

Словенија је од 1991. имала обавезан војни рок, који се служио шест месеци како у КОВ тако и у РМ. Међутим од 2003 у складу са приступом НАТО Словенија је кренула у пероцес професионализације познат и као ПРОВОЈ ( професионална војска).

Словеначка војска је поприлично била запостављена посебно од 2011. године. Велики брпој јединица је расформиран. Чак четири оклопно механизована батаљона су прерстали да постоје. Чак Словенија је успела и да се као непотребног оружја одрекне ПВО мобилног ракетног система Роланд 2. Словенија и даље свој ваздушни простор брани преносним ракетним система Игла С. Многе једнице су расформиране посебно се то односи на оклопне батаљоне. На почетку их је било до 2003 чак пет, а после 2003 до 2005 четири, а онда са уласком точкаша су раформирани.

Војска и даље муку мучи са набавком борбених оклопних возила точкаша и формирањем средње батаљонске борбене групе већ пуних 12 година. С друге стране подстакнута дешавањима у Украјини Словенија је одлучила да врати Територијалне снаге, природни наставак бивше Територијалне одбране која ће имати нагласак на борби против напада противника од споља, а редовна војска ће се посветити мисијама НАТО пакта. Такође враћена је и 15 бригада војне авијације Словеначке војске.

Од некадашње армије која је бројала 12.000 војника Словенија је остала на 6.400 професионалних припадника активног састава и 750 резервиста уговараца који потписују уговор са војском и ангажују се према потребама.

Организацијски чине их једна једница специјалних снага која се састоји од чете за специјалне операције и чете за борбено трагање и спасавање.

Маневарске снаге чини 72. механизовано-пешадијски батаљон који се састоји од: механизоване пешадијске чете и моторизоване пешадијске чете, батаљона за борбену подршку који је састављен од извиђачке лете, артиљеријског батаљона, инжењеријске чете, чете Војне полиције, чете за АБХО, чете везе и ПВО батерије.

За борбену подршку ту је и чета за електронски рат.

Борбену подршку пружа логистичка бригада која је састављена од логистичке чете, пука за оправку и одржавање и медицинског пука.

У резерви као маневарска компонента се налае два пешадијска пука и то сваки у пешадијској чети.

Што се тиче опреме Словеначка војска располаже са оклопном четом и 14 активних тенкова М-84, док су преостала 32 у резерви у депоу у Пивки.

Словенија располаже и са 95 оклопних возила точкаша и МРАП: Количински то изгледа овако: 65 Pandur 6×6 (Valuk); 30 Patria 8×8 (Svarun), 7 МРАП возила Cougar 6×6 JERRV, 38 JLTV.

Словенија такође располаже и са тенковима за извлачење и носачима лансирних мостова VT-55A и MT-55A, затим 10 Cobra CBRN извиђачки АБХО возила.

Артиљерија располаже са 68 комада артиљеријских оруђа од чега 18 вучних хаубица калибра 155 мм TN-90 и минобацача више од 50 комада M-69 калибра 82mm, 50 MN-9/M-74 калибра 120 мм.

За противоклопну борбу Словеначка војска користи MANPATS Spike MR/LR;

За ПВО одбрану територије и једница користи се преносни ПВО систем 9K338 Igla-S (RS SA-24 Grinch)-

Словенија као поморска држава излази на Јадранско море. Укупна дужина обале је 47 км од Савудрије до Анкарана. Тај простор брани 430. морнарички дивизион са 130 припадника као и одредом ронилаца обученим за минску потрагу.

Род поморство опремљен је са два патролна брода PCC 1 Triglav III (RUS Svetlyak) са једним топом AK630 и једним патролним бродом Super Dvora MkI

Словенија има од самог оснивања и Ратно ваздухопловство или војно како га они званично зову. Словенија није имала борбених авиона на млазни погон иако је планирала њихову напоавку прво израелске КФИР, а касније и Ф-16 али због ембарга на узвоз наоружања и других периоритета набављени су лаки трубоелисни авиони типа Пилатус PC-9M које је 1999. године модернизовао Израел и претворио у борбеног јуришника. Укупно бројно стање је 600 припадника.

Транспортну авијацију чине четири транспортна авиона: 1 L-410 Turbolet; и 2 PC-6B Turbo
Porter који су набављени међу првима и последња два Alenia C-27J Spartan. Такође за важне ВИП задатке превоза користи се 1 млазни Falcon 2000EX. Сви авиони сконцентрисани су у транспортну ескадрилу.

За обуку Словеначка војска користи следеће летелице: 4 Bell 206 Jet Ranger (AB-206) 19 PC-9M; 2Z-143L; 8 Z-242L,

Словеначка авијација располаже и ескадрилом транспортних хеликоптера од чега 4 S532AL Cougar; 8 хеликоптера Bell 412 Twin Huey и то по верзијама 5 Bell 412EP Twin Huey; 2 Bell 412HP TwinHuey; 1 Bell 412SP Twin Huey.

Иначе Словенија је једна од држава која је учествовала у снабдевању Украјинске војске тешком опремом и наоружањем. Према статистичким подацима Словенија је тим испорукама умањила своју оперативну способност за 12 посто. Словенија је Украјини посручила 28 тенкова модернизованих М-55С (Т-55), прве серије оклопних возила Валук и лаких извиђачких возила Хамви.

0 коментара на “30 ГОДИНА СЛОВЕНАЧКЕ ВОЈСКЕ ОД ТЕРИТОРИЈАЛНЕ ОДБРАНЕ ДО НАТО ПАКТА И НАЗАД

  1. Gospodine Mlakar ,lepo je to što pratite šta se dešava u toj bivšoj republici i vidimo da su uznapredovali kao vojaci,ali bih vam skrenuo paznju na događaj na prelazu Holmec gde su ti hrabri vojaci brutalno streljali 3 devetnaestogodišnjaka ,sramota je reći kao pse i da do današnjih dana niko nije za taj zločin odgovarao,mislim da vaš komentar o tim huljama apsolutno nas ne treba da zanima,daleka im lepa kuća….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *