BRITANCI BI SVOJIM TRUPAMA DA BRANE KIJEV: 3 SCENARIJA ZA JEDINICE ZA BRZO REAGOVANJE NATO U UKRAJINI

Britanski The Telegraph je izašao sa 3 scenarija raspoređivanja britanskih trupa u Ukrajini. Evropa bi da preuzme ulogu glavnog sponzora i političkog zastupnika Kijeva u slučaju povlačenja Trampa i SAD iz rata. Britanija bi da brani pojedine pravce dok bi se Ukrajinci borili na istoku. Britanija se muči sa rekordno malim odzivom u svoju profesionalnu armiju, pa se osporava snaga njenog kontigenta.

Britanski list je predstavio 3 scenarija po kojima bi britanske snage trebale da uđu u Ukrajinu u okviru evropskog plana angažovanja. Ulazak u Ukrajinu NATO snaga bi značio upravo ono zbog čega se Rusija odlučila na rat 2014. U takvoj situaciji na terenu bi se realizovao najveći strah Rusa. Samo što u ovom slučaju Ukrajina ne bi odmah ušla u NATO, već bi NATO, de fakto, ušao u Ukrajinu. Po scenariju broj 1, Britanske trupe postavljaju punktove duž tampon-zone, koje bi patrolirali lovački avioni i jurišni helikopteri. U pozadini bi se nalazile snage za brzo reagovanje, dok bi oklopna vozila u trećem ešalonu bila spremna da odbiju eventualnu ofanzivu. Ovaj scenario bi zahtevao angažovanje velikog broja snaga.

Drugi scenario predviđa da Zapad formira odbranu Kijeva. To bi rasteretilo ukrajinsku vojsku sa desne obale Dnjepra, i poslalo je na istok. Verovatno je da postoji strah od upada Rusa iz Belorusije, kao što se to dogodilo 2022.

Kao treći scenario se navodi obuka Ukrajinaca na zapadu Ukrajine, od strane Britanaca, dok protivvazdušna odbrana iz Poljske obezbeđuje njihovu zaštitu. Britanci bi da koriste teritoriju Ukrajine za obuku, a branila bi ih PVO iz NATO zemlje! The Telegraph piše da bi se hipotetičkim formiranjem mirovnog kontingenta najverovatnije angažovale Britanija i Francuska.

Iako su scenariji sami po sebi neprihvatljivi za Rusiju, postavlja se pitanje koliko su uopšte tehnički mogući. Neki od njih zahtevaju angažovanje većeg broja snaga, a ne manjeg kontigenta koji će obavljati bezopasnu mirovnu misiju. Britanija ima velike problem u održavanju brojnosti svojih kopnenih snaga. Sam vojni poziv je postao nepopularan. Mnogi plaćenici su već iskusili rat u Ukrajini, koji ne može da se poredi sa onim na šta su navikli unutar NATO misija. Mnogi verovatno ne bi ponovo došli u Ukrajinu, makar imali garantovanu podršku NATO avijacije i artiljerije. Ostaje da se vidi da li su ovo stvarne namere evropskih lidera ili “blef” i vid političkog pritiska.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *