БРИТАНЦИ БИ СВОЈИМ ТРУПАМА ДА БРАНЕ КИЈЕВ: 3 СЦЕНАРИЈА ЗА ЈЕДИНИЦЕ ЗА БРЗО РЕАГОВАЊЕ НАТО У УКРАЈИНИ

Британски The Telegraph је изашао са 3 сценарија распоређивања британских трупа у Украјини. Европа би да преузме улогу главног спонзора и политичког заступника Кијева у случају повлачења Трампа и САД из рата. Британија би да брани поједине правце док би се Украјинци борили на истоку. Британија се мучи са рекордно малим одзивом у своју професионалну армију, па се оспорава снага њеног контигента.

Британски лист је представио 3 сценарија по којима би британске снаге требале да уђу у Украјину у оквиру европског плана ангажовања. Улазак у Украјину НАТО снага би значио управо оно због чега се Русија одлучила на рат 2014. У таквој ситуацији на терену би се реализовао највећи страх Руса. Само што у овом случају Украјина не би одмах ушла у НАТО, већ би НАТО, де факто, ушао у Украјину. По сценарију број 1, Британске трупе постављају пунктове дуж тампон-зоне, које би патролирали ловачки авиони и јуришни хеликоптери. У позадини би се налазиле снаге за брзо реаговање, док би оклопна возила у трећем ешалону била спремна да одбију евентуалну офанзиву. Овај сценарио би захтевао ангажовање великог броја снага.

Други сценарио предвиђа да Запад формира одбрану Кијева. То би растеретило украјинску војску са десне обале Дњепра, и послало је на исток. Вероватно је да постоји страх од упада Руса из Белорусије, као што се то догодило 2022.

Као трећи сценарио се наводи обука Украјинаца на западу Украјине, од стране Британаца, док противваздушна одбрана из Пољске обезбеђује њихову заштиту. Британци би да користе територију Украјине за обуку, а бранила би их ПВО из НАТО земље! The Telegraph пише да би се хипотетичким формирањем мировног контингента највероватније ангажовале Британија и Француска.

Иако су сценарији сами по себи неприхватљиви за Русију, поставља се питање колико су уопште технички могући. Неки од њих захтевају ангажовање већег броја снага, а не мањег контигента који ће обављати безопасну мировну мисију. Британија има велике проблем у одржавању бројности својих копнених снага. Сам војни позив је постао непопуларан. Многи плаћеници су већ искусили рат у Украјини, који не може да се пореди са оним на шта су навикли унутар НАТО мисија. Многи вероватно не би поново дошли у Украјину, макар имали гарантовану подршку НАТО авијације и артиљерије. Остаје да се види да ли су ово стварне намере европских лидера или “блеф” и вид политичког притиска.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *