Bernard Maheše Bjamungu, jedan od vođa M23 koji je sankcionisan od strane Saveta bezbednosti UN zbog kršenja prava, stajao je ispred kancelarije guvernera Južnog Kivua u Bukavuu i rekao stanovnicima da žive u „džungli“.
„Očistićemo nered koji je ostao od starog režima“, rekao je Bjamungu, dok su neki u maloj gomili mladića bodrili pobunjenike da „idu sve do Kinšase“, glavnog grada Konga, udaljenog skoro 1.000 milja.
Ministarstvo komunikacija Konga je u saopštenju na društvenim mrežama prvi put priznalo da je Bukavu “okupirano” i reklo da nacionalna vlada “čini sve što je moguće da uspostavi red i teritorijalni integritet” u regionu.
Jedan stanovnik Bukavua, Blaise Biamungu, rekao je da su pobunjenici umarširali u grad koji su „napustile sve vlasti i bez ikakvih lojalističkih snaga“.
„Da li vlada čeka da oni preuzmu druge gradove da bi nešto preduzeli? To je kukavičluk“, dodao je Biamungu.
Strahovi od regionalne eskalacije.
Za razliku od 2012. godine, kada je M23 nakratko zauzeo Gomu i povukao se nakon međunarodnog pritiska, analitičari kažu da pobunjenici ovog puta gledaju na političku moć.
Borbe u Kongu imaju veze sa višedecenijskim etničkim sukobom. M23 kaže da brani etničke Tucije u Kongu.
Ruanda je tvrdila da Tuci progone Hute i bivše milicije odgovorne za genocid 1994. godine nad 800.000 Tucija i drugih u Ruandi. Mnogi Huti su pobegli u Kongo nakon genocida i osnovali miliciju grupe Demokratske snage za oslobođenje Ruande.
Ruanda kaže da je grupa milicije „potpuno integrisana“ u vojsku Konga, koja to negira.
Ali novo lice M23 u regionu — Kornej Nanga — nije Tuci, što grupi daje „novo, raznovrsnije, kongoansko lice, jer je M23 uvek bio viđen kao naoružana grupa koju podržava Ruanda koja brani Tutci manjinu“, kaže Kristijan Moleka, politikolog iz kongoanskog istraživačkog centra Dipol.
Predsednik Konga Feliks Čisekedi, čija je vlada u subotu tvrdila da je Bukavu ostao pod njenom kontrolom, upozorio je na rizik od regionalnog širenja sukoba.
Snage Konga su u Gomi podržavale trupe iz Južne Afrike, a u Bukavuu trupe iz Burundija. Ali predsednik Burundija, Evariste Ndajišimije, izgleda da je na društvenim mrežama sugerisao da njegova zemlja neće uzvratiti u borbama. Sukob je bio visoko na dnevnom redu samita Afričke unije u Etiopiji tokom vikenda, a generalni sekretar UN Antonio Gutereš je upozorio da rizikuje da preraste u regionalni požar.
Ipak, afrički lideri i međunarodna zajednica oklevaju da preduzmu odlučnu akciju protiv M23 ili Ruande, koja ima jednu od najmoćnijih afričkih armija. Većina i dalje poziva na prekid vatre i dijalog između Konga i pobunjenika.