Обавеза за мушкарце и жене
Сви грађани старије од 18 година, а млађи од 30, биће обавезни на служење војног рока, мада је за жене служба и даље добровољна. Првобитно планираних 18 месеци продужено је на две године како би се осигурала боља обука и оперативна спремност.
Повећање буџета и модернизација
Влада разматра повећање војних издатака, иако Камбоџа остаје једна од сиромашнијих земаља југоисточне Азије. Премијер Хун Манет нагласио је да циљ није агресија, већ одбрана суверенитета: „Наша војска неће нападати туђу територију, већ штитити нашу.“
Позадина сукоба
Тензије са Тајландом ескалирале су након окршаја у спорном пограничном подручју познатом као „Смарагдни троугао“. Иако су се обе стране сложиле да деескалирају ситуацију, затварање граничних прелаза и трговински сукоби и даље одржавају напетост.
Политичке последице
Сукоб је утицао и на унутрашњу политику Тајланда, где је премијерка Паетонгтарн Шинаватра суспендована након контроверзног телефонског разговора са бившим камбоџанским лидером Хун Сеном.
Следећи кораци
Камбоџа планира да у јуну 2026. покрене прву регрутацију, док Тајланд, који већ има систем обавезног служења за мушкарце, наставља са својом политиком. Ова одлука обележава значајан преокрет у камбоџанској одбрамбеној стратегији.