Руси подигли 130 шатора на граници са Финском – Британци сматрају да је Русија агресивна према новом члану НАТО

Британски Mirror је анализирајући сателитске снимке са руског севера дошао до закључка да Русија гомила војску на граници са Финском. Уочено је преко 130 шатора, у које може да се смести и до 2000 војника. Саграђена су и 3 хангара и примећено је и неколико хеликоптера. Британци у овоме чују ехо 2022. и руског напада на Украјину.

Русија убрзано шири своје војно присуство на северозападу земље као одговор на чланство Финске и Шведске у НАТО-у. Сателитски снимци откривају нову инфраструктуру и активности на кључним базама у Каменки, Петрозаводску, Североморску-2 и Олењи. У близини финске границе подигнуто је више од 130 шатора за смештај војника. На другим локацијама су чак изграђене хале за складиштење оклопних возила и обновљене ваздухопловне базе. Присуство хеликоптера и бомбардера указује на озбиљну војну припрему Москве, пише британски лист.

Према “проценама експерата”, ово представља директну реализацију руске претње о „војно-техничком одговору“ након проширења НАТО-а. Начелник шведске одбране Михаел Клесон изјавио је да Русија сада спроводи оно што је најавила у моменту апликације за чланство. Кажу, ситуација подсећа на дешавања из касне 2021. године, када је Русија припремала напад на Украјину – уз истоветан шаблон гомилања снага и изградње нове инфраструктуре у пограничним зонама. Треба подсетит да је Русија улазак ових земаља у НАТО испратила са прегруписањем одређених система према потенцијалним циљеве у новим чланицама. Никакве шаторе и хангаре Москва није спомињала као одговор.

Да Mirror, али ни Финци, не умеју да се погледају у огледало, говори и податак да анализирају број руских снага на граници са Финском из 2022. и сада, када је Финска у НАТО. Заменик начелника финских оружаних снага, генерал Веса Виртанен, упозорио је да Кремљ, у региону има и више од 20.000 војника и четири бригаде у приправности (20.000 их је било када је Финска била неутрална). Да ли је ово заиста агресиван поступак Руса, када се узме да су две земље пре ступања у НАТО биле неутралне, једна вековима, а једна готово 80 година? Обе земље су се определиле за неутралност након ратова са Русијом, које су изгубиле.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *