Британски Mirror је анализирајући сателитске снимке са руског севера дошао до закључка да Русија гомила војску на граници са Финском. Уочено је преко 130 шатора, у које може да се смести и до 2000 војника. Саграђена су и 3 хангара и примећено је и неколико хеликоптера. Британци у овоме чују ехо 2022. и руског напада на Украјину.
Русија убрзано шири своје војно присуство на северозападу земље као одговор на чланство Финске и Шведске у НАТО-у. Сателитски снимци откривају нову инфраструктуру и активности на кључним базама у Каменки, Петрозаводску, Североморску-2 и Олењи. У близини финске границе подигнуто је више од 130 шатора за смештај војника. На другим локацијама су чак изграђене хале за складиштење оклопних возила и обновљене ваздухопловне базе. Присуство хеликоптера и бомбардера указује на озбиљну војну припрему Москве, пише британски лист.
Према “проценама експерата”, ово представља директну реализацију руске претње о „војно-техничком одговору“ након проширења НАТО-а. Начелник шведске одбране Михаел Клесон изјавио је да Русија сада спроводи оно што је најавила у моменту апликације за чланство. Кажу, ситуација подсећа на дешавања из касне 2021. године, када је Русија припремала напад на Украјину – уз истоветан шаблон гомилања снага и изградње нове инфраструктуре у пограничним зонама. Треба подсетит да је Русија улазак ових земаља у НАТО испратила са прегруписањем одређених система према потенцијалним циљеве у новим чланицама. Никакве шаторе и хангаре Москва није спомињала као одговор.
Да Mirror, али ни Финци, не умеју да се погледају у огледало, говори и податак да анализирају број руских снага на граници са Финском из 2022. и сада, када је Финска у НАТО. Заменик начелника финских оружаних снага, генерал Веса Виртанен, упозорио је да Кремљ, у региону има и више од 20.000 војника и четири бригаде у приправности (20.000 их је било када је Финска била неутрална). Да ли је ово заиста агресиван поступак Руса, када се узме да су две земље пре ступања у НАТО биле неутралне, једна вековима, а једна готово 80 година? Обе земље су се определиле за неутралност након ратова са Русијом, које су изгубиле.