101. ВАЗДУШНО ДЕСАНТНА ЈЕДИНИЦА КРЕЋЕ ПУТ БЛИСКОГ ИСТОКА У СЛУЧАЈУ ЕВАКУАЦИЈЕ АМЕРИКАНАЦА ИЗ ЛИБАНА! ИЗ ФОРТ КЕМБЕЛА ПОЛЕЋУ ТРАНСПОРТНИ C-17!

У питању је активност планирања ангажовања у ванредној ситуацији због могуће евакуације особља америчке амбасаде у Бејруту, цивила и америчких држављана из Либана као и распоређивање снага на Блиском истоку

Ситуација у Либану се усложњава из сата у сат док се број израелских напада авијацијом све више повећава, ни у Америци нема мира.

Тако је после дуго времена примећен повећан број летова тешких транспортних авиона C-17 који полећу из матичне базе Форт Кембел који је матична база 101. ваздушно-јуришне дивизије једне од три елитне падобранске јединице САД која је кичма снага за брзе реакције САД.

Ова јединица последњи пут тако је активирана уочи напада Русије на Украјину када су снаге ове елитне једнице у два наврата биле послате у Европу у јануару 2022 и јуна 2022.

Према речима званичника САД у питању је активност планирања ангажовања у ванредној ситуацији због могуће евакуације особља америчке амбасаде у Бејруту, цивила и америчких држављана из Либана као и распоређивање снага на Блиском истоку у случају ескалације Трећег либанско-израелског рата.

  1. ваздушно-јуришна дивизија

Настала је 15. августа 1942. као падобранска дивизија. Учестововала је у десанту на Нормандију, операцији Меркет Гарден, а била је прва једница која се спустила на територију Јапана после поптисивања капитулације. Учествовала је у операцији Пустињска олуја, рат у Авганистану, а понво је 2003. ангажована у инвазији на Ирак. Место базирања ове једнице је Форт Кембел.

Ову дивизију чине три бригаде, артиљеријски дивизион, команда, две авио бригаде, логистичка група и неколико самосталних батаљона.

Прву бригаду чине три батаљона 327. пешадијског пука. Другу три батаљона 502. пешадијског пука. Трећу броигаду чини 187. пешадијски пук РАККАСАНС. Сваку бригаду чине команда и три пешадијска батаљона. Сваки батаљон чини: команда, минобацачка чета, извиђачка чета, три пешадијске чете са командом и три пешадијска вода.

И састав ове једнице је професионалан. Они који се одлуче да постану припадници ове једнице најпре почињу тромесечну обуку у Форт Кембелу, а ако успешно заврше чека их шестомесечна додатна обука. Сви који постану припадници остају део ове једнице минимум две године. Статистике кажу да 30 одсто официра ове једнице завршило је Вест Поинт. Иначе цивили и регрути не долазе директно у ову једницу, да би се постао њен припадник, нови полазник мора веж бити део оружаних снага САД, било копнене војске, ваздухопловства или морнарице. Ова једница од опреме осим транспортних хеликоптера УХ-60 и ЦХ-47 поседује и борбене хеликоптере АХ-64 Апач. Од артиљериј ту су лаке хаубице калибра 105 мм и 155мм.

Дивизија је позната по извођењу масовних хеликоптерских десаната. Осим борбеног дела постоји и шест батаљона који се баве одржавањем ,везом, транспортом и логистиком. Укупно 3.100 људи. Ова дивизија има и потпуно аутономне батаљоне попут батаљона инжењерије, обавештајног, батаљона везе и ПВО. Део дивизије су три батаљона комадноса и 160. специјални авијацисјки пук.

Оперативни концепт ангажовања ове једнице у неком сукобу предвиђа формирање независних борбених група и комбиновање са другим јединицама америчке војске. Нека приближна структура борбене групе ове једнице чине: три батаљона пешадије, батаљон артиљерије, пук транспортних и један пук борбених хеликоптера. У саставу сваке борбене групе су инжеињерија, веза, ПВО заштита медицинска служба.

Сиковито описано једна хеликоптерска транспортна чета са летелицама типа УХ -60 може пребацити у једном налету комплетну чету пешадије, као и хаубице калибра 105 мм. Иначе борбени потенцијал чине три борбене групе које имају јачину “мини дивизије” које су способне за извођење дужег сукоба.

Основни задатак ваздушних дивизија

Основни задатак сваке ваздушнодесантне једнице по дласку на ужарену тачку сукоба је преузимање контроле ситуације на терену до одласка главних снага. Сваки батаљон на пример 82. падобранске дивизије налази се у 18 часовној приправности, а чета у двочасовној пуној приправности. Управо толико и треба деловима ових дивизија да се спреме и крену у борбену мисију.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *