TV FRONT/CNN
Američke trupe u Nigeru ograničene su na američku vojnu bazu u Agadezu u Nigeru, pošto Bajdenova administracija radi na vraćanju na vlast demokratski izabranog predsednika Mohameda Bazuma, javlja CNN.
Američki vojni zvaničnik rekao je da je otprilike 1.000 vojnika “vraćeno” je nazad u bazu prošle nedelje, ubrzo nakon što su Bazuma uhapsili pripadnici predsedničke garde u sredu.
SAD još nisu formalno odlučile da li situacija predstavlja državni udar – što bi zahtevalo od SAD da ukinu stranu i vojnu pomoć nigerijskoj vladi, što bi moglo imati ozbiljne posledice po borbu protiv terorizma i stabilnost u regionu. Ne postoji vremenski okvir u kojem su SAD obavezne da izvrše oznaku državnog udara.
„Radimo zaista, zaista naporno da vidimo da li možemo ovo da preokrenemo“, rekao je visoki zvaničnik Stejt departmenta u ponedeljak.
„Pošto situacija još nije postavljena i konkretna, mislimo da treba da pokušamo da iskoristimo tu priliku.
U četvrtak je predsedavajući Združenog komiteta načelnika štabova SAD general Mark Mili razgovarao sa svojim kolegom u Nigeru.
„Dvojica lidera su razgovarala o bezbednosti Amerikanaca i situaciji u razvoju u Nigeru“, rekao je pukovnik Dejv Batler u saopštenju u ponedeljak.
Američki zvaničnici nastavljaju da naglašavaju da je situacija neverovatno fluidna i da je njihov fokus na diplomatskim naporima, zajedno sa regionalnim partnerima, da se obnovi demokratska vladavina u Nigeru.
Ukupna pozicija američkih snaga u zemlji se nije promenila, jer bi to zahtevalo posebnu političku odluku.
SAD imaju trupe u Nigeru oko deceniju, uglavnom savetujući i obučavajući nigerijske snage o borbi protiv terorizma.
Visoki zvaničnik Stejt departmenta rekao je u ponedeljak da je situacija na terenu relativno mirna.
„Zaista nema nemira u gradu ili zemlji. Zaista je sve usredsređeno na rezidenciju predsednika“, rekao je zvaničnik, gde je Bazuma pritvoren.
SAD i dalje doživljavaju preuzimanje kao rezultat unutrašnjeg spora između Bazuma i šefa predsedničke garde, generala Abdurahamana Tianija, koga je postavio prethodni predsednik i verovao je da će biti razrešen.
U narednim danima, nigerijske snage su izašle u podršku pučistima, iako je visoki zvaničnik Stejt departmenta rekao da su nam „u kasnijim razgovorima sa nekim ključnim vojnim liderima rekli da se ne protive onome što se dešava jer nisu mogli da smisle kako da nateraju predsedničku gardu da se povuče bez rizika po život predsednika i njegove porodice, jer je predsednička garda opkolila rezidenciju predsednika.”
Zvaničnik je rekao da se ne čini da je Tiani uspeo da izgradi konsenzus među vojskom o svojim akcijama i da je njegova odluka da se imenuje kao predsednik „mogla biti iznenađenje za neke druge vojne lidere u zemlji“.
„Nemamo razumevanja da je on veoma popularan“, rekao je zvaničnik.
Još uvek nema naznaka da su grupe poput Vagnera igrale bilo kakvu ulogu u preuzimanju vlasti ili kasnijim protestima, ali „naravno, očekujemo – već ste videli Prigožin da će pokušati i iskoristite to“, rekao je zvaničnik.„Mislim da će vođe puča pokušati da iskoriste antifrancusko raspoloženje u regionu“, dodali su.
Iako je bilo javnih protesta koji izgleda podržavaju vojno preuzimanje vlasti, zvaničnik je rekao da SAD veruju da bi javnost više volela demokratsku vladu.
„Naše je očekivanje da bi, uopšteno govoreći, javnost više volela da ima svoju demokratski izabranu vladu i da ne trpi ove posledice. Ali možda neće biti slobodni da govore o tome“, rekao je zvaničnik.