SPECIJALNA JEDNICA DELTA: Više poznati po filmu i blamaži u spasavanju taoca, nego po realnim akcijama

Američka specijalna jednica “Delta” proslavila se više filmskim hitom “Delta force” sa Čak Norisom i Li Marvinom, nego u realnim borbenim operacijama. Pečat koji ih i danas prati jeste neuspela operacija “Orlova kandža” kada su pripadnici ove specijalne jednice zajedno sa rendžerima trebali da upadnu u Američku ambasadau u Teheranu i iz nje izvuku otete američke taoce. Razoktrivanje operacije, sudar helikoptera i transportnog aviona C-130, obišli su svet i negativno delovali na imidž ove specijalne jednice.

Potreba za ovakvom jednicom javila se 1970 tih godina 20 veka zbog terorističkog talasa koji je zahvatio Evropu. Nije bilo dana da se nije desila neka otmica. Američka vojska odlučila je da se formira jedna specijalna jednica za delovanje u inostranstvu. Zadatak formiranja jedne takve jednice poveren je pukovniku Čarls Bekvajtu (1929-1994) veteranu vijetnamskog rata, koji je pre toga prošao obuku u redovima britanskog SAS-a.

Foto Printscreen Youtube

Formiranj jedne takve specijalne jednice nije prošlo bez problema. Prepreke pred Bekvajta postavljala je tadašnja Forodova administracija, kao i postojeće specijalne jednice u okviru američke vojske, da je formiranje jedne takve jednice potpuno nepotrebno. Naređenje za formiranje specijalne jednice “Delta” stiglo je 1971, ali je 1. odred za spesijalne operacije koji je danas poznat i kao Delta fors, posle silnih peripetija završen 19. novembra 1977. godine.

Pošto je Bekvajt prošao obuku u redovima SAS-a, logično da je i ta jednica po obuci počela da liči na Britance, čak je i moto bio sličan, pa je moto SAS “hrabri pobeđuju” modifikovan u moto ” smeli pobeđuju”.

Sadašnji odred “Dela” ima brojno stanje koje varira od 300 do 400 ljudi koji su organizovani u tri borbena tima: A,B i C formacijski veličine čete u kojoj ima 150 pripadnika. Najmanja operativna jednica je borbena grupa od četiri pripadnika po dva para u svakoj. Sastavni elementi odreda “Delta” osim tri borbena tima je i komanda grupe, grupa za vezu, logistička jednica nivoa čete, a odred ima na raspolaganju sve potrebne elemente logistike američke vojske.

Odred Delta je operativni element američkih snaga za specijalne operacije kopnene vojske. Stalna baza ove jednice je Fort Breg. Medijski odred je postao popularan 1980. zahvaljujući propalnoj operaciji u iranskoj pustinji, prikikom pokušaja spasavanja 52 taoca iz američke ambasade.

Izbor kandidata

Da bi neko postao pripadnik Delta fors mora prvo da bude u američkoj vojsci, kandidati iz redova civila se ne primaju. I to ne običan vojnik nego pripadnik određene američke specijalne jednice, ne stariji od 35 godina.

Osim ovih uslova mora da ispunjava još nekoliko, a to je fakultetsko obrazovanje i najmanje da govori jedan strani jezik.

Pošto je odred Delta protivteroristička jednica, pripadnici moraju da ovladaju različitim veštinama i znanjima. Naravno moraju da prođu i rigorozan lekarski pregled, psihotestove i testove opšte izdržljivosti.

Kandidati koji prođu prvi krug psihološke i fizičke testove, šalju se na osnovnu obuku koja traje 1.114 časova osnovne obuke koja je podeljena na tri dela. u prvom delu 388 časova traje na terenu gde kandidati dobijaju obrazovanje iz taktike protivterorističke borbe, veština, zatim orjentacije, urbanih borbi, naoružanja i sistema veza. Drugi deo 350 časova kandidati moraju da završe kurs iz alpinizma, skijanja, ronjenja, padobransstva i preživljavanja u prirodi. U trećem delu 378 časova naglasak je na protivterorističkoj borbi, koji se odvija u posebnom kompleksu koji se naziva “kuća strave” u kome se obučavaju specijalci za rešavanje određenih talačkih situacija. Slična obuka odvija se i na aerodromima i lukama.

Ova jednica borbeno je upotrebljena osim u Iranu 1980, i u Pustinjskoj oluji, na Balkanu u BiH gde su tragali za Radovanom Karadžićem, zatim upadom na Kosovo i Metojiju posle odlaska Vojske Jugosalvije, zatim u Avganistanu 2001, Iraku 2003..

U vreme Pustinjske oluje glavni zadatak ove jednice bilo je uništavanje mobilnih lansera taktičkih balističkih raketa tipa Skad.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *