СПЕЦИЈАЛНА ЈЕДНИЦА АЛФА: ОД ЧЕДА КГБ ДО ПОНОСА ФСБ!

На данашњи дан, 28. јула далеке 1974., по наређењу тадашњег шефа КГБ-а, Јурија Андропова, формирана је прва специјална полицијска јединица у Совјетском Савезу позната и као Група Алфа, елитна антитерористичка јединица КГБ – као одговор на западнонемачку специјалну полицијску јединицу ГСГ-9.

Снажан утицај на стварање овакве антитерористичке јединице у бившем Совјетском Савезу имао је стравични масакр израелских олимпијаца које су палестински терористи из организације “Црни Септембар” отели и ликвидирали у хеликоптеру приликом покушаја бекства за време ,двадесестих по реду, Олимпијских игра које су одржане у Минхену 1972. Један од важних мотива био је и тај што је Москва била један од кандидата за наредне 21 олимпијске игре.

Идеја о постојању једне такве специјалне полицијске јединице родила се у глави дугогодишњег шефа Совјетске обавештајне службе КГБ Јурија Андропова, каснијег Генсека КП СССР-а.

Андропов је ,како неформaлна историја ове специјалне једнице каже, позвао начелника седме управе КГБ-а Алексеја Бесчастнова са задатком да се хитно формира специјална антитерористичка једница .

Бесчастнов је наредио да се прикупе све потребне информације, текстови, све што је могло да се добије, о британским и немачким специјалним једницама, искуствима, обуци, операцијама, али и да се искористе знања војних специјалних једница ,пре свега војне службе ГРУ и њиховог СПЕЦНАЗ-а, и специјалних морнаричких једница, пре свега подводних диверзаната, који су своје почетке имали већ 1970. године, значи четири године раније.

Foto: Shuterstock

Искуства, прикупљена знања и селекција људи ,утицала је да се изабрани припадници окупе баш пред шефом КГБ Андроповим баш 28. јула 1974. године.

Тадљ је донесен и указ о формирању групе за специјалне намене А класификације ( отуда и каснији назив Алфа).

Бројно стање новоформиране једнице било је 40 припадника. Организацијски новоформирана једница смештена је у састав седме московске управе КГБ, намењена за извођење сложених антитерористичких акција.

Са употребом ове једнице били су задовољни како у КГБ- у, тако и у московској полицији, али и деташманима широм Русије.

Јединица се користила за сузбијање побуна, сложених талачких ситуација и за специјалне задатке.

Шефови су били презадовољни овом јединицом, да је наређено формирање још једне под ознаком “Вимпел”, која је формирана 1981.

Иначе, до 1985. Алфа је била подчињена генералном скеретару КП СССР-а.

Са формирањем друге специјалне јединице, листа задатака ових јединица је проширена, па се нису бавили само са антитерористичком и антигерилском борбом, него и обезбеђењем важних личности и стратешких објеката од могућег напада.

А онда је дошла и трећа специјална јединица под ознаком “КАСКАД”.

Разлог зашто су биле формиране чак три специјалне полицијске јединице лежи у једној анализи аналитичара КГБ -а који су почетком 1980-тих година 20. века предвидели да Совјетском Савезу прети велики талас тероризма, посебно у појединим републикама СССР-а и аутономним покрајинама са бројним мањинама које ће имати сепаратистичке тежње, па је читава земља била премрежена са овим специјалцима, са нагласком на критична места.

Главни центар за обуку припадника јединице “Алфа” створен је у Подмосковљу. Формирано је неколико база, а највећа носи назив Балашиха, која је управо изграђена по налогу Андропова.

База се налази у Подмосковљу и опремљена је, како се описује у литератури, са великом зградом шестоспратницом, шест спортских сала, великим базеном, огромном стрељаном, полигоном за обуку.

Међутим, база нема изглед како се описују класичне касарне спартанског типа, већ се ради о једнокреветним и двокреветним собама по узору на хотелске са одличним условима, како би специјалци и они који долазе имали ,колико толико , добар комфор.

Иначе, поред базе се налази и аеродром на коме је била успостављена хеликоптерска база, као и авионска ескадрила са летелицама тупољев и јак, како би могли бити брзо пребачени на било коју тачку СССР-а, а касније Руске Федерације.

Ко може бити припадник Алфи?

Углавном, радило се о искусним младићима старости од 22 до 27 година, који су завршили војни рок или су били у редовима пограничних једница КГБ, или долазе из редова полиције.

Кандидати су морали да имају одличну физичку спрему, а обука траје више од годину дана, кроз коју кандидат пролази детаљно и уз строге провере инструктора.

Да би постао врхунски специјалац потребно је три године интензивне обуке и рада. Обука се састоји од класичне пешадијске, затим падобранских скокова, борилачких вештина, пливања, роњења, учења страних језика.

Оперативно, специјалци су организовани у групе. Свака група броји 12 припадника, који се деле на подтимове са по четири члана.

Гесло једнице је “Где се појави Алфа престаје компромис”.

Са распадом Совјетског Савеза, велики број припадника ове јединице је напустио редове КГБ и пронашао добро плаћене послове са оне стране закона, обезбеђујући коцкарнице, ноћне клубове, филијале банака, штедионица, али и новопечене богаташе.

Бројно стање уочи слома СССР-а је било 500 људи.

Велики изазов за ову јединицу уследио је кад је избио Први чеченски рат. Управо су се Алфе први суочили са чеченским тероризом. Т амо где је било густо они су били први.

Први су ступили у борбу са терористичким командантима Салманом Радујевим и Шамилом Басајевим.

Прошли су Првомајскоје, Дубровку, Беслан.

Најпознатија акција у којо су учестововали, била је отмица аутобуса у Ставропољу ,када су двјица Чечена отели 41 путника и тражили ослобађање својих другова из затвора. Упад у аутобус извеле су Алфе.

Акција је трајала 30 секунди. Један терориста ликвидиран, други ухапшен, а отети путници неповређени..

Пуковник Саваљев легенда Алфи

Легенда ове специјалне полицијске јединице је пуковник Анатолиј Саваљев, који је преко 20 година провео у овој јединици и обишао многа ратишта од Авганистана, преко Нагорно-Карабаха, Чеченије, Дагестана.

Трагично је настрадао када се добровољно пријавио и заменио свој живот за живот таоца због чега је одликован високим одликовањем.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *