Rat u Ukrajini koji traje već više od godinu i po dana uveo je mnog novine u rusku vojsku, promenio strukturu nekih jednica i vojnu opremu. Najispostavljenije jednice su svako Vazdušno desantne trupe VDV koje su u borbena dejstva uključena od početka rata. Na osnovu iskustva menja se i fizionomija ovakvih jednica.
Naime osim tenkova, koji su sada postali sastavni deo VDV brigada, a kojih nije bilo osim lakih borbenih vozila familije BMD 1, 2, 3 i 4, po prvi put uvode se i helikopteri.
Naime pripadnici SPECNAZ-a i VDV tog 24. februara krenuli su u operaciju “Gostomelj” zauzimanje aerodroma Antnovo 40 km od centra Kijeva. Na tom prostoru padobracni i pripadnici SPECNAZ su se sukobljavali sa pripadnicima ukrajinske vojske skoro mesec i po dana, kada je donesena odluka o povlačenju.
Iskustvo rata na istoku Ukrajine, zatim organizovanje službe traganja i spasavanja STS stvorili su preduslove da se krene u realizaciju plana da helikopteri postanu deo VDV-trupa.
Kako javljaju ruski mediji odluka o tome je već doneta u Ministarstvu odbrane Ruske Federacije. Prema tom planu ruske vazdušno desantne trupe dobiće kao pojačanje borbene helikoptere Ka-52 i Mi-28 i višenamensko transportno -borbene helikoptere Mi-8AMTŠ-VN.
Kako se navodi cilj ojačavanje VDV trupa tenkovima i borbeno-transportnim helikopterima je povećanje borbenih sposobnosti.
Na ovo su prevashodno uticale vorbene sposobnosti KA-52 koji se proslavio u ratu u Ukrajini i MI-28 kao lovac tenkova i borbenih vozila pešadije i oklopnih transportera u protekloj ukrajinskoj kontraofanzivi koja traje još od 4. juna 2023.
Naime Vazdušno desantne jednice Severnog vojnog okruga u koje spada 76. vazdušno-desantna divizija čuvena Pskovska je ovakve ambicije imala znatno ranije, mnogo pre rata u Ukrajini, ali su ti planovi odbačeni, da bi ponovo postali aktuelni i oživeli.
Oživljavanje novog koncepta
Ruske Vazdušno desantne jednice VDV, neki ih zovu i plave bertke zahvaljujući ratu u Ukrajini i iskustvima u borbenim dejstvima ponovo je počeo da oživljava forman vazdušno-jurišnih umesto vazdušno desantnih jednica.
Suština je u tome što struktura vazdušno-jurišnih divizija podrazumeva jaču tehničku opremljenost samohodnom artiljerijom, tenkovima, dronovima, robotizovanim platformama, ali i borbenim i transportnih helikopterima. Zapravo Rusija po uzoru na SAD stvara koncept “aeromobilnih brigada”, koje po prebacivanju do određene tačke mogu da odmah stupe u borbu, a omogućen je zahvaljujući helikopterima prepadna djestva i koncentracija trupa na neočekivanim pravcima.
Naime, sudeći na osnovu iskustva rata u Ukrajini koncept Vazdušno-desantnih divizija kakav je postojao u Sovjetsko vreme, a nasleđen posla raspada SSSR-a o spuštanju maosvnih padobranskih desanata iza neprijateljskih linija odlazi u prošlost. Novo vreme zahetva od padobranaca iznenadne napade, prepade i udar na najvažnije mete, kako bi zaustavili neprijaljska pojačanja.
Do sada snage VDV nisu imale tešku opremu već isključivo laka oklopna vozila BMD-3 i 4, kvadove, izviđačka vozila koja je bila lako i moguće izbaciti iz transportnog aviona. Posle 1991. padobranci su uglavnom u Prvom i Drugom čečenskom ratu i borbama na Kavkazu protiv islamskih terorista korišteni kao laka pešadija.
U intervjuu za Izvestiju, komandant Vazdušno-desantnih snaga, general-pukovnik Andrej Serdjukov, rekao je da koristeći helikoptere vojne avijacije, jurišne jedinice mogu efikasno da se suprotstave visoko mobilnim formacijama potencijalnog neprijatelja „u različitim fizičko-geografskim uslovima“, a ne da kao u ranijem periodu zavise od mreže aerodroma.
Prema njegovim rečima, korišćenjem taktiče avijacije značajno se smanjuje verovatnoća da desant bude pogođen neprijateljskom vatrom, povećava se brzina kretanja i povećava domet prebacivanja trupa do željenog područja.
„Tokom vežbi koje su se odvijale pre početka specijalne operacije, vazdušno-desantna brigada iz Uljanovska korišćena je kao eksperiment kao nova formacija“, rekao je za „Izvestija“ pukovnik Valerij Jurjev, predsednik Saveza ruskih padobranaca.
„Tada su mu date helikopterske jedinice, čiji su analozi kasnije trebalo da budu uključeni u štab. Vežbe su pokazale da su vatrena moć i manevarska sposobnost padobranaca značajno porasli. Brigada je mogla brzo da uništi neprijatelja koji joj je stajao na putu. Ideja je dobra.
Vazdušno-desantne jedinice se sada retko koriste za njihovu namenu – za sletanje iza neprijateljskih linija, primetio je ekspert.
„Na početku specijalne operacije u Ukrajini , videli smo taktički desant u Gostomelju – to je naš element“, rekao je on. — Sada se Vazdušno-desantne snage koriste kao motorizovane jedinice. A tenk je za njih osnova vatrene moći koja obezbeđuje rezultate. Nemoguće je jurišati na neprijateljska uporišta samo mitraljezom.
Došlo je vreme za jačanje Vazdušno-desantnih snaga, uključujući i na osnovu iskustva stečenog tokom Severnog vojnog okruga, rekao je za Izvestija vojni ekspert Viktor Murahovski.
„Sada je povećana proizvodnja helikoptera Ka-52, Mi-28 i Mi-8 različitih modifikacija, kao i tenkova“, rekao je on.
“Helikopteri će omogućiti Vazdušno-desantnim snagama da izvode efikasne operacije sletanja na malim dubinama. Tenkovi ostaju uz artiljeriju i teška borbena vozila pešadije kao jedna od glavnih udarnih snaga tokom kopnenih operacija. Oni će pomagati padobrancima pri probijanju pripremljene odbrane i pri dostizanju dubine taktičkog sletanja. Pored toga, artiljerija Vazdušno-desantnih snaga i Kopnene vojske sada dobija nove automatizovane sisteme za upravljanje vatrom. Oni će vam omogućiti da još efikasnije pogađate mete. Zajedno, sva ova oprema će povećati sposobnosti Vazdušno-desantnih snaga.
Kako je sve počelo
Helikopterske jednice ruske vojske u prethodnih godinu i po dana podnele su veliki teret rata u Ukrajini. Osim što su bili korišćeni za izvođenje helikopterskog desanta upotrebljavani su i za praćenje vojnih konvoja ali i borbeno delovanje protiv oklopnih jednica ukrajinske vojske, i rušenje samostalnih vatrenih tačaka.
Dok su helikopteri uglavnom poletali samostalno kad je u pitanju bio lov na ukrajinske tenkove, borbena vozila pešadije, oklopne transportere ili slamanje dobro utvrđenih tačka, te letelice često su bili mete napada posebno helikopteri KA-52 i Mil Mi-28N.
Nešto bolje prolazili su helikopteri Mi-35. Veliki broj letelica oboren je dejstvom PVO sistema Igla, Stinger, Starstrik, pa čak i protivoklopnom raketom “Stugna” dok je helikopter lebdeo na maloj visini, što je uticalo na gubitak pilota. Mnogi su stradali, neki su bivali zarobljeni, zbog toga odlučeno je da borbeni helikopteri koji kreću u “lov” dobiju pratnju, da se u slučaju obaranja piloti što pre spasu ili im bude pružena medicinska pomoć u slučaju ranjavanja.
U ovom slučaju kombinacija helikoptera Ka-52 i Mi-28N ili Mi-35 sa Mi-28 ili Ka-52 i Mi-35 dobili su pratnju naoružanih transportnih helikoptera Mil Mi-8MTŠ i MTV-5.
Zatim usledili su snimci ka kojima se vide različite kombinacije helikoptera na primer Mi-28N i Mi-35 i li Ka-52 i Mi-28 koje na poletanju prati transportni Mi-8 MTV-5 -1 ili Mi-8AMTŠ sa samo jednim osnovnim zadatkom misije traganja i spasavanja pilota oborenog ili oborneih helikoptera kako ne bi pali Ukrajincima u ruke.
Zbog gubitaka pilota helikoptera na početku rata u Ukrajini pre godinu dana mnoge iskusne posade odlučile su da je vreme da dobiju pratnju koja će imati samo jedan zadatak misije borbenog traganja i spasavanja ili CSAR.
Inače početkom februara 2023. ruska i beloruska armija izveli su na teritoriji Belorusije vojnu vežbu borbenog traganja i spasavanja. Zamisao vežbe predviđao je borbeno traganje i izvlačenje oborenih pilota. Osim ruskih helikoptera korišteni su i belorusku Mi-8MTV-5-1 uz podršku borbenih helikoptera Mi-24V koji su sa neba pružali vazdušnu podršku.
Zaključak vojnih zvaničnika obe zemlje bio je da je borbena misija traganja i spasavanja prilično teška za izvođenje jer je slična uslovima koji postoje u stvarnoj borbi.
Mi-8AMTŠ-VN
Ugovor o nabavci prvih 10 vozila potpisan je na Vojnom forumu u leto 2019. godine.
To su univerzalni transportno-borbeni helikopteri koji mogu da se kombinuju za široke borbene i desantne aktivnosti, neophodne za vazdušno-desantne snage i specijalne jedinice. Opremljeni su s koristi u bilo koje doba dana i po bilo kom vremenu. Nosi oružje za uništavanje vazdušnih i kopnenih ciljeva. Na njegove boćne spoljne nosače mogu se postaviti dva mitraljeza kalibra 12,7 mm, lanseri nevođenih raketa i raketnih zrna, protivoklopne ili PVO rakete, kao i topovski kontejneri.
U zavisnosti od postavljenih zadataka i izabranog naoružanja, helikopter je sposoban da se bori sa oklopnim vozilima i drugim helikopterima.
Helikopter Ka-52
Ka-52 je, kao i Mi-28, sposoban da gađa oklopna i neoklopna vozila, ljudstvo i vazdušne ciljeve na bojnom polju. Oba su se dobro pokazala u borbenim operacijama. Helikopter Ka-52 uživa reputaciju „radnog konja“ koji vas nikada neće izneveriti. Vozilo je naoružano topom kalibra 30 mm i može da koristi nevođene vazdušne rakete, protivtenkovske rakete Vhirl i drugo oružje.
Mi-28NM
Mi-28NM je helikopter za sve vremenske uslove koji može da poleti u bilo koje doba dana. Njegova efikasnost je mnogo veća od one prethodnih generacija. Ako je ranije pri rešavanju nekog problema bilo potrebno koristiti vezu Mi-24, sada se to može postići uz pomoć nekoliko letelica.
Ka-52M i Mi-28NM opremljeni su novom lakom višenamenskom vođenom raketom, poznatom kao „proizvod 305“. Kako je pokazao SVO, oba helikoptera dobro funkcionišu zajedno.