Gurka (Gurkha) prvobitno je bilo ime vladajuće kuće Nepala, koje je kasnije preneseno i na pripadnike vladajućeg plemena a vremenom i na sve stanovnike ove himalajske kraljevine.
Protiv tih nepalskih ratnika Britanci su se borili 1813. i 1816. godine ali su i pored izvojevane pobede pretrpeli velike gubitke i što je najvažnije stekli su poštovanje prema tim nepalskim borcima i same Gurke su razvile poštovanje prema britanskoj vojsci.
Ta uzajamna poverenja krunisana su sa stvaranjem prvog puka od tri bataljona Gurki 1815. godine. Kroz istoriju britanske vojske od te godine ime Gurka je sinonim za hrabrost, izdržljivost, lojalnost i poverenje.
U Prvom svetskom ratu je na strani Britanaca ratovalo oko 200000 Gurki te su čak bili i na zapadnom frontu kao garant da Pariz neće pasti u ruke Nemačke.
U Drugom svetskom ratu, Gurke su takođe imale značajnu ulogu u sastavu snaga UK (Ujedinjeno Kraljevstvo). Sinovi Himalaja borili su se za krunu od severa Afrike, džungli Burme i Malezije i na Siciliji. Cena učešća Gurki u ovom ratu plaćena je sa 10000 poginulih i 23000 poginulih. Za učešće u ratu odlikovano je 2734 Gurki.
Ubrzo po završetku rata, Britanci 1947. godine napuštaju Indiju, koja dobija svoju Samostalnost. U to vreme u britansko-indijskoj vojsci bilo 10 pukova Gurki sa oko 10000 ljudi.
Od tih deset pukova, Indija preuzima šest a Britanija četiri . Posle završetka podele, “britanske Gurke” učestvuju u borbama u džunglama Bornea i Malezije a posebno su se istakle u ratu za Foklande.
Na Foklandima, Gurke su pokazale svu svoju spremnost, obučenost ali i svirepost rata koji je na generacijama Gurki ostavio dubok trag. naime, gde su se pojavile Gurke, u tom ratu zarobljenika nije bilo a kružile su i priče o kanibalizmu među pripadnicima Gurki, što nigde naravno nije potvrđeno.
Donedavno su se delovi jedinica Gurka mogli videti i na Balkanu i u Avganistanu. Gurke se angažuju na mestima gde Britanci traže dobrovoljce. Gurke iz generacije u generaciju gaje tradiciju ratnika tako da se služba u britanskoj vojsci u porodicama prenosi sa oca na sina i najvećom čašću se smatra nastavak očevog službovanja.
ČAST PRE SVEGA
Postati Gurka ratnik u britanskoj vojsci, smatra se velikom čašću za sve Nepalce. Da bi se to postalo provodi se regrutacija uNepalu koju vode bivši Gurka podoficiri koji putuju Nepalom u potrazi za odgovarajućim kandidatima. za svakog regruta koga dovedu i koji bude primljen na obuku oni dobijaju novčanu nagradu. Svake godine se u regrutnom centru Pakhara u Nepalu pojavi oko 7000 regruta.
Gurka može pristupiti vojsci sa 17 godina. Proces selekcije je pun intenzivnih psiholoških i medicinskih testova. Pored toga ima i test snage koji uključuje penjanje na planinu sa 70 funti tereta (oko 32 kg) na ramenima. ovaj test prođe svega oko 200 regruta koji se šalju na šestonedeljni selekcioni kurs na kojem odustane još jedan broj regruta.
Ko prođe sve ove vežbe i selekciju odlazi na obuku u Veliku Britaniju na 42 nedelje. Postoje podaci koji govore da od 600 prijavljenih regruta na kraju u vojsku bude primljen samo jedan.
Po pristupanju u redove britanske vojske, Gurke posle svake tri godine u Nepalu provode po šest meseci. U svojoj službi najviše mogu da dostignu čin majora Gurka a u većini slučajeva su podoficiri u Gurka jedinici. Ako za 15 godina službe Gurka vojnik ne dobije čin narednika, on se povlači iz službe.
U jedinici se govori isključivo nepalski i veliki broj pripadnika ne govori engleski ili to vrlo loše čine.
Oficirski kadar je gotovo sav britanski, koji govore nepalski i obuka se izvodi na nepalskom.
Njihovo geslo “Bolje umreti nego biti kukavica” govori o njihovoj borbenosti i vojničkoj časti.
Trenutno je oko 2500 Gurki u sastavu britanske vojske i oni su smešteni u Čurč Krukam u Hemp-šajru u Engleskoj.
Svoju jedinicu imaju u sastavu 5. vazdušno-deseantne brigade britanske vojske. Imaju četiri bataljona i to: 2. gurka bataljon kralja Edvarda, 6. gurka bataljon kraljice Elizabete, 7. gurka bataljon vojvode od Edinburga i 10. gurka bataljon princeze Meri. Pored toga postoje i jedinice za inžinjerijska dejstva kao i za transport tako da mogu da dejstvuju kao samostalna pešadijska jedinica.
U sklopu Kraljevske vojne akademije nalazi se demonstraciona četa Gurki, koja pitomcima izvodi demonstracije na visokom nivou. Sastav čete menja se svake godine.Gurke nose tamnozelene beretke i oznaku koju čine dva ukrštena kukri noža na crvenoj pravouugaonoj podlozi. Svaki od bataljona ima svoju oznaku koju nose njegovi pripadnici na kapama.
Ono što čini Gurke prepoznatljivim, jeste nož kukri, koji svi imaju i stalno ih nose sa sobom.
Sinovi Himalaja, još uvek verno služe britanskoj kruni.
Jesu li ih omandali ?? Reče oficir u KZB pre dvadesetak godina.. neki nozevi su vraceni neki nisu … Išli su demarsi izvinjavanja. Zarobili ih ugovorci i podoficiri