ЗЕЛЕНСКИ ЖЕЛИ МИР 2025 И УКРАЈИНУ У НАТО, ИТАЛИЈАНИ СВЕ ВИДЕ ДРУГАЧИЈЕ

Садашњи председник Украјине Владимир Зеленски је изјавио да ће током “октобра, новембра и децембра доћи до кључних догађаја, који ће створити услове за мир у 2025. години”. Зеленски није пропустио да спомене чланство у НАТО. Ипак, из Италије стижу другачије вести. Кијев је спреман за примирје дуж актуелне линије фронта у Украјини, без признавања губитка територије, у замену за безбедносне гаранције од Сједињених Држава и улазак у ЕУ, пише лист Corriere della Sera.
ХОЋЕМО У НАТО, АЛИ ЗАДОВОЉНИ СМО И СА ЕУ

Током европске турнеје која укључује Париз, Рим и Берлин, Зеленски жели да крене у дипломатску офанзиву. Жели да обезбеди гаранције о брзом пријему у ЕУ. На овај начин би да компензује немогућност приступања Алијанси експресним пријемом у ЕУ. Corriere della Sera пише да би се војске задржале на достигнутим територијама.

Зеленски спомиње текући и наредна два месеца као “пресудне”. Тврди да ти месеци пружају мир 2025. године. Ове речи могу носити два значења – или је стање на фронту толико критично, па не кријући, условљава партнере са запада на додатну подршку. Друго виђење је да обећава још неку авантуру, којом би запад мога да буде задовољан. Прва опција подразумева да ће ЕУ сносити део одговорности за пораз у рату. Победом кандидата Трампа Америка би могла “да опере руке” од тог пораза. Заиста, делује да је ово прво тумачење реалистичније. До краја децембра ће руске снаге бити пред Константиновком, на Покровск ће се вероватно наступати у широком фронту а Курска област можда неће имати ни једног припадника ОСУ на својој територији.

Зеленски је изнео максималистички захтев – чланство у НАТО. Свестан је он зашто је Русија ушла у овај рат, али на тај начин жели да створи притисак при преговарању. Да изнесе своју понуду. Тако би чланство Украјине у ЕУ била утешна награда. Наравно, ни до овога неће доћи.

Corriere della Sera сугерише примирје, али остаје сумња да ће Русија при оваквом налету бити спремна да противнику пружи прилику за ваздух. Нису ли Минск-1 и Минск-2 у суштини били управо то примирје? Није ли све што је навео овај лист Русија већ нудила 3 месеца пре почетка рата? Стотине хиљада људи су већ погинуле, превелика је то жртва да би се неки рат само “паузирао”.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *