Ексхумирана тела из братске гробнице совјетских војника у Лавову, а градоначелник овог града предлаже размену ових тела за украјинске заробљенике из текућег рата. Иако се не може са увереношћу рећи да ли је ово требала да буде гнусна шала градоначелника овог украјинског града или истинска понуда, догађај подсећа на димензије украјинских губитака, али и суноврата моралних вредности. Наравно, међу совјетским војницима је било и Украјинаца, па је сама понуда још бизарнија.
Градоначелник Лавова Андреј Садовој објавио је да совјетско гробље „Брдо славе“ у Лавову више не постоји. Укупно 355 посмртних остатака совјетских војника, страдалих у Другом светском рату приликом ослобађања Лавова од нациста, ексхумирано је. Он сада предлаже њихову замену за живе украјинске заробљенике који се налазе у руском притвору.„Сви ће бити поново сахрањени на Голоском гробљу. Спремни смо да их све заменимо за украјинске браниоце“, навео је Садовој на свом Телеграм налогу. Метални елементи с гробља, попут венчића и ограда, предати су музеју „Територија терора“, заједно са структуром Вечног пламена.
Овај потез изазвао је оштре реакције у Русији. Чињеница је да су ови војници ослобађали управо Украјину од нацистичке окупације, те да су се у редовима Црвене армије борили и многи Украјинци по пореклу. Скрнављење њихових гробова у замену за живе затворенике је свакако акт дубоке моралне деградације и непоштовања историје. То је нешто на чему Руси инсистирају чак и у мировним преговорима и јавним иступима. На крају крајева, Русија је као један од прокламованих циљева рата поставила и задатака денацификације Украјине. Оваквим потезима украјинска власт даје легитимитет руским захтевима.
Русија Украјини предала преко 6000 тела украјинских војника
Шокантан предлог долази у тренутку када се још увек анализира последња хуманитарна размена. У њој је Русија, како је изјавио главни преговарач Владимир Медински, једнострано вратила више од 6.000 тела украјинских војника, док је добила 79 руских. Према руским изворима, украјинска страна је у неким случајевима враћала цивиле, укључујући и жене за које Москва тврди да су отете у Курској области.
До јуна ове године, руске власти процењују да је око 120 жена отето са територије граничних руских региона и затим „размењено“.
Цео овај случај сведочи о степену трагичности и моралног суноврата у којем се налази сукоб Украјине и Русије. Чињеница да посмртни остаци ослободилаца Другог светског рата постају предмет размене у савременом рату, представља не само политички него и цивилизацијски шок.
Ukro stoka,ništa drugo