TV FRONT/FAJNANŠEL TAJMS
Bajdenova administracija nastoji da poveća zalihe municije ključne za Ukrajinu kako bi podržala kontraofanzivu protiv ruske vojske, piše Fajnanšel Tajms.
Kako piše ovaj list fokus je trenutno na poćeanju isporuka granata kalibra 155 mm, koje bi osim SAD trebali da isporuče i saveznici u kratkom roku, a u planu je i povećanje američke proizvodnje u naredne dve godine.
„Ja lično sedim u svojoj kancelariji svakog jutra i trošim 30 minuta na municiju od 155 mm“, rekao je američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan prošlog meseca na Aspenskom bezbednosnom forumu.
Zvaničnici su rekli da je Bajdenova administracija mesecima bila svesna da će ukrajinska visoka stopa upotrebe municije početi da otežava zalihe i da je pojačala napore da se granate dovedu na liniju fronta dok je rat ulazio u ključnu fazu. Evropske zalihe su takođe postale rastegnute, a Fajnenšel tajms je prošle nedelje izvestio da je Ukrajina počela da ispaljuje rakete napravljene u Severnoj Koreji.
„Aktivno radimo što je brže moguće na izgradnji proizvodnih linija za kalibar 155mm“, rekao je Salivan.
„Ne želimo da izgubimo dan i ne postoji alat, autoritet ili dolar koji ćemo staviti po strani da to ne bismo mogli da uradimo.
SAD su već sklopile dogovore sa Bugarskom i Južnom Korejom o isporuci granata Ukrajini i u pregovorima su sa Japanom da učine isto, rekli su zvaničnici.
Ali napor američke vojske da poveća mesečnu proizvodnju ključne municije na 90.000 komada potrajaće do 2025. godine, naglašavajući izazov brzog povećanja takve proizvodnje, posebno kada SAD ranije nisu bile fokusirane na to.
„Pre pokretanja Ukrajine, najveći deo fokusa vojske bio je na izradi nove tenkovske municije“, rekao je penzionisani brigadni brigad. Gen. Gaj Volš, izvršni potpredsednik Nacionalnog odbrambenog industrijskog udruženja.
Pentagon je tražio da kupi samo oko 790.000 granata od 155 mm u poslednjih 10 godina, uglavnom za upotrebu u vežbama. To sugeriše da su SAD već dale Ukrajini više od količine koju je nabavila u kupovini 155 mm u protekloj deceniji, navodi se u izveštaju Centra za novu američku bezbednost think-tank-a u Vašingtonu.
Napore da se poveća proizvodnja otežala je odluka SAD da smanje svoju odbrambenu industrijsku bazu nakon hladnog rata.
„Nismo očekivali niti se pripremali za dug rat i industrijska baza je bila ograničena zbog efikasnosti“, rekao je Mark Cancian, viši savetnik u Vašingtonskom Centru za strateške i međunarodne studije
Napori SAD i njihovih saveznika u vezi sa municijom dolaze dok Ukrajina intenzivira svoju višenedeljnu kontraofanzivu na jugu i istoku zemlje. U četvrtak i petak, Kijev je saopštio da je ponovo zauzeo Staromajorske, selo u jugoistočnoj Donjeckoj oblasti koje je bilo pod ruskom okupacijom od početka invazije u punom obimu.
Artiljerijski rat je dominirao velikim delom u borbama na liniji fronta, sa obe strane na hiljade granata svakog dana.
Nedostatak američkih zaliha 155 miliona granata za podršku trenutnom pritisku bio je važan pokretač kontroverzne odluke predsednika Džoa Bajdena prošlog meseca da odobri isporuke kasetne municije Ukrajini.
Odluka je „pomogla da se osigura da Ukrajina ima municiju koja joj je potrebna i da ona neće nestati“, rekao je jedan američki zvaničnik.
„Došli smo do tačke u kojoj oni snabdevaju Ukrajinu na nivou koji mogu, i dali su im koliko su mogli, dok zadržavaju rezerve za koje smatraju da su važne u slučaju da dođe do nepredviđene krize, “, rekla je Stejsi Petidžon, direktorka programa odbrane u CNAS-u.
Ukrajinski lideri su stalno pozivali zapadne saveznike da povećaju snabdevanje oružjem, od sistema protivvazdušne odbrane do borbenih aviona, pošto je zemlja pod pritiskom međunarodnih partnera da ubrza kontraofanzivu.
Volodimir Zelenski, ukrajinski predsednik, rekao je prošle nedelje da su napori krenuli sporije nego što se očekivalo jer „nemamo dovoljno municije i naoružanja i nemamo dovoljno brigada koje su adekvatno obučene za ovo oružje“.
Prema rečima pukovnika Martina O’Donela, portparola američke vojske za Evropu i Afriku, SAD i njihovi međunarodni saveznici su do sada obučili 66.000 ukrajinskih snaga. SAD su dale više od 43 milijarde dolara za smrtonosnu pomoć, uključujući 198 haubica od 155 mm, kao i više od 2 miliona granata za njih.
„Ukrajina je dobro pripremljena i dobro obučena da bude uspešna“, rekao je američki sekretar odbrane Lojd Ostin.
Ali to nije umanjilo potrebu za granatama od 155 mm. Ukrajina trenutno ispaljuje do 8.000 granata dnevno, što je mnogo veća količina nego što bi ispalile SAD, prema američkim zvaničnicima.
„Kako se linije fronta stabilizuju, značaj artiljerije se povećava“, rekao je Cancian. „Iznenađenje je bilo koliko su važne samo redovne artiljerijske granate.
SAD sada takođe rade na povećanju ponude granata, sa ciljem proizvodnje do 90.000 granata mesečno do fiskalne 2025. godine, prema američkoj vojsci, u poređenju sa 24.000 sada i 14.000 mesečno pre ruske invazije u punom obimu.Međutim, proizvodnja se odvija uglavnom na četiri lokacije u državnom vlasništvu u Pensilvaniji, Tenesiju, Virdžiniji i Ajovi. Izveštaj CNAS-a opisao je ovaj napor kao „lean proizvodni proces sa više uskih grla“.
Američka vojska gradi više proizvodnih linija, uključujući preopremljenost postrojenja u Ontariju u Kanadi i podizanje nove montažne linije u Teksasu. Vojni zvaničnici su rekli da bi takođe mogli uspostaviti nove objekte za utovar, sklapanje i pakovanje granata od 155 mm u Arkanzasu, Ajovi i Kanzasu.