Ukrajina pojačava svoju proizvodnju oružja tako što lokalno proizvodi do 20 samohodnih haubica Bogdana 155 mm (artiljerijskih oruđa na kamionskim šasijama), mesečno.
Bogdana, poznata pod kodnim imenom 2S22, je samohodna haubica postavljena na šasiju kamiona KrAZ-6322 6h6, u potpunosti je projektovana i proizvodi se u Ukrajini. Haubica kalibra 155 mm može da gađa ciljeve na dometu do 42 kilometra koristeći visokoeksplozivnu zapaljivu/oklopno-probojnu municiju (HEIAP) i do 50 kilometara aktivno-reaktivnim projektilima sa standardnom municijom kompatibilnom sa NATO municijom.
Sistem, konstruisan kao mobilni i prilagodljiv na bojnom polju, predstavlja inovaciju i samostalnost ukrajinske odbrambene industrije, koja je dostigla fazu pune proizvodnje u januaru 2023. godine, rekao je bivši ministar odbrane Ukrajine Aleksij Reznikov.
Njen dizajn je inspirisan francuskim sistemom CAESAR i izraelskim haubicama na točkovima ATMOS, koje uključuju artiljerijsku jedinicu na zadnjoj platformi kamiona 6h6, opremljenog oklopnom kabinom na prednjoj strani.
2S22 Bogdana takođe uključuje moderan sistem za nišanjenje i upravljanje vatrom, koji sadrži balistički računar, kompjuterizovanu jedinicu za upravljanje vatrom, sistem automatskog nišanja oružja i navigacioni modul koji omogućava jedinici da brzo odredi svoju poziciju i precizno napadne mete.
Sa petočlanom posadom, Bogdana ima koristi od velike mobilnosti zahvaljujući svojoj šasiji, pomenutom kamionu KrAZ-6322, koji mu omogućava da prelazi i po asfaltiranim putevima i po neravnom terenu sa maksimalnom brzinom od 80 km/h i autonomiju vožnje do 1.000 km (oba parametra na asfaltiranim putevima).
Ovaj kamion može da savlada vertikalne prepreke od 0,7 metara, jarke od 1 metar, 60% nagiba i 30% bočne nagibe i može da prelazi vodu gazom do dubine od 1,2 metra, pružajući značajnu operativnu svestranost.
Danska je odigrala ključnu ulogu u poboljšanju vojnih sposobnosti Ukrajine, finansirajući proizvodnju 18 haubica Bogdana, isporučenih ukrajinskim snagama u septembru. Ovo je prvi slučaj da zemlja EU dodeljuje sredstva Kijevu posebno za nabavku ukrajinske vojne opreme.
Danska i Ukrajina su 29. septembra dodatno konsolidovale svoju saradnju sporazumom o ulaganju u odbranu od oko 551,4 miliona evra. Proizvodnja tolikih količina samohodnih haubica je izuzetna, posebno za naciju u ratu, što se opravdava potrebom da se brzo zamene izgubljene, kako protivničkim dejstvom tako i intenzivnom upotrebom. Samo nekoliko zemalja širom sveta poseduje kapacitete za proizvodnju artiljerijskih sistema u ovom obimu, što je poprilično dostignuće za Ukrajinu koja je u ratu.
To je prekretnica za ukrajinsku odbrambenu industriju jer se kreće od uvozne zavisnosti do delimične strateške autonomije kroz domaću proizvodnju napredne opreme. Međunarodna podrška i saradnja, posebno iz Danske, pojačali su ovaj proizvodni kapacitet, povećavajući potencijal Ukrajine za odvraćanje pred ruskom intervencijom.