UKRAJINA PROIZVELA DOMAĆU TAKTIČKU BALISTIČKU RAKETU “GROM-2”, KOPIJU RUSKOG ISKANDERA M!

Za ovu raketu prvi put javnost je čula 2023. godine kada se saopštavalo da se radi o raketi dometa do 1.000 kilomatara

Ukrajina je objavila da je nedavno testirala svoju prvu balističku raketu domaće proizvodnje po oznakom Hrim-2 odnosno “Grom -2 ” navodnog dometa 700 km što joj omogućava kako se navodi da gađa Moskvu i time prenese rat na samu rusku prestonicu.

Za ovu raketu prvi put javnost je čula 2023. godine kada se saopštavalo da se radi o raketi dometa do 1.000 kilomatara. Drugi put javnost je u novembru 2023. obaveštena da je ostvaren napredak na domaćoj taktičkoj balističkoj raketi.

Početkom i na proleće ove godine Rusi su tvrdili da su nekoliko puta oborili ove balističke projektile, ali konkretnih dolaza o tome nema, odnosno vizulene potvrde.

Šta je poznato o raketnom sistemu “Grom-2”

Razvoj ove rakete počeo je u preduzeću Južnoje kasnih 2000-tih godina 21 veka. Razvoj je ubrzan bio posle ruske aneksije Krima 2014. godine. Prvi test raketnog motora obavljen je bio 2018. godine.

Već na prvi pogled može se videti da ukrajinski Grom ima velike sličnosti sa ruskom raketom Iskander M. Neki izvori navode tri dometa 280, 500 i 700 km, a sad se spominje i domet od 1.000 km o čemu je govorio i bivši ukrajinski ministar odbrane Aleksej Reznikov.

Ono što je bio cilj “Grom-2” taktičke balisitičke rakete bio je zamena zasterlih raketa “Točka-U” koje je Ukrajina nasledila iz arsenala Sovjetskog Saveza.

Prvobitni Grom je imao očekivani domet od oko 280 kilometara, nosio bi bojevu glavu tešku 480 kilograma, bio je dugačak 6,4 metra i skoro metar u prečniku. Takođe mediji su pisali da će projektil, imati inercijalni sistem za navođenje uz pomoć satelitske navigacije, zajedno sa nekom vrstom nespecifikovanom mogućnosti navođenja preko satelitskog terminala “Starlink.

Izveštaji su pokazali da je domet sledeće varijante Grom-2 imao isti maksimalni domet od 280 kilometara ali to se zapravo može odnositi samo na verziju za izvoz. Neki izvori sugerišu da bi ceo domet ove varijante za ukrajinske oružane snage mogao da pogodi ciljeve na udaljenosti između 450 i 500 kilometara. Saudijska Arabija, koja je navodno bila direktno uključena u razvoj oružja na određenom nivou bar jedno vreme, očekivalo se da će biti prvi kupac za izvoznu verziju. Režim kontrole raketne tehnologije (MTCR) čiji je članica Ukrajina, postavlja značajne zabrane prenosa projektila dometa od 300 kilometara ili više, i/ili mogu da nose nosivosti od 500 kilograma ili više. Ovo bi pomoglo da se objasni razlog postojanja verzije specifične za izvoz sa smanjenim dometom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *