За ову ракету први пут јавност је чула 2023. године када се саопштавало да се ради о ракети домета до 1.000 киломатара
Украјина је објавила да је недавно тестирала своју прву балистичку ракету домаће производње по ознаком Хрим-2 односно “Гром -2 ” наводног домета 700 км што јој омогућава како се наводи да гађа Москву и тиме пренесе рат на саму руску престоницу.
За ову ракету први пут јавност је чула 2023. године када се саопштавало да се ради о ракети домета до 1.000 киломатара. Други пут јавност је у новембру 2023. обавештена да је остварен напредак на домаћој тактичкој балистичкој ракети.
There is speculation that Ukraine's domestically-produced ballistic missile tested could be the Hrim-2 (aka Sapsan & Grim-2).
— In June 2023, there were reports of Ukraine working on a missile with a range up to 1,000 km.
— In November 2023, the Ukrainian Armed Forces hinted at… pic.twitter.com/ee0iB2Bgxw— Clash Report (@clashreport) August 28, 2024
Почетком и на пролеће ове године Руси су тврдили да су неколико пута оборили ове балистичке пројектиле, али конкретних долаза о томе нема, односно визулене потврде.
Шта је познато о ракетном систему “Гром-2”
Развој ове ракете почео је у предузећу Јужноје касних 2000-тих година 21 века. Развој је убрзан био после руске анексије Крима 2014. године. Први тест ракетног мотора обављен је био 2018. године.
Већ на први поглед може се видети да украјински Гром има велике сличности са руском ракетом Искандер М. Неки извори наводе три домета 280, 500 и 700 км, а сад се спомиње и домет од 1.000 км о чему је говорио и бивши украјински министар одбране Алексеј Резников.Оно што је био циљ “Гром-2” тактичке балиситичке ракете био је замена застерлих ракета “Точка-У” које је Украјина наследила из арсенала Совјетског Савеза.
در اخبار آمده اکراین موشک بالستیک جدیدی آزمایش کرده است.
— Reza_Mad (@maysam21901) August 27, 2024
در گذشته در سال ۲۰۱۸ با سرمایه گذاری عربستان اکراین موشک بالستیک گروم ۲ با برد ۵۰۰ کیلومتر را آزمایش کرده بود.
اگر اکراین در صورت رفع مشکل مالی موشک بالستیک تاکتیکی گروم ۲ و موشک کروز نپتون را تولید انبوه کند کار روسیه سخت pic.twitter.com/mdruBp9P2l
Првобитни Гром је имао очекивани домет од око 280 километара, носио би бојеву главу тешку 480 килограма, био је дугачак 6,4 метра и скоро метар у пречнику. Такође медији су писали да ће пројектил, имати инерцијални систем за навођење уз помоћ сателитске навигације, заједно са неком врстом неспецификованom могућности навођења преко сателитског терминала “Старлинк.
Извештаји су показали да је домет следеће варијанте Гром-2 имао исти максимални домет од 280 километара али то се заправо може односити само на верзију за извоз. Неки извори сугеришу да би цео домет ове варијанте за украјинске оружане снаге могао да погоди циљеве на удаљености између 450 и 500 километара. Саудијска Арабија, која је наводно била директно укључена у развој оружја на одређеном нивоу бар једно време, очекивало се да ће бити први купац за извозну верзију. Режим контроле ракетне технологије (МТЦР) чији је чланица Украјина, поставља значајне забране преноса пројектила домета од 300 километара или више, и/или могу да носе носивости од 500 килограма или више. Ово би помогло да се објасни разлог постојања верзије специфичне за извоз са смањеним дометом.