УКРАЈИНА ПОВУКЛА АБРАМСЕ СА БОЈНОГ ПОЉА: ТЕНК ОД КОГА СЕ ОЧЕКИВАЛО ДА ЋЕ БИТИ КЉУЧ ПОБЕДЕ, ПОВУЧЕН ЗБОГ РУСКИХ ДРОНОВА И ЛОШЕ ТАКТИКЕ УКРАЈИНАЦА!

Андреј Млакар

М1 Абрамас амерички тенк од кога се очекивало много, да ће на бојном пољу Украјине направити чудо у окршају са руским тенковима Т-90М Прорив 3.

Аналитичари су истицали супериорне могућности овог тенка, да је то чудо над чудима, да је он фактички неуништив и да ће показати све борбене могућности у пуном сјајају.

А, онда следио Бердичи малено село италијанског назива на истоку Украјине. Ту су копља укрстили 47. оклопно-механизована бригада украјинске војске и припадници специјалних једница руске војске ВДВ са елемнтима НДР милиције.

У сваком случају у окршају за пар дана уништено је 5 тенкова Абрамс М1 А1 верзија АС. Неки спомињу и 6 уништени Абрамс који не наводно страдао у окршају са Т-72Б3М.

Међутим, документовани подаци указују на једно да је већина Абрамса страдал од противоклопних мина која је откинула гусеницу, а онда ројеви дронова су се устремили ка тенку погађајући његов бок, моторно дељење које је због гасне турbине горело као шибица.

Нису поштеђени бок тенка и бокови куполе као и сам врх. Тенкови су остали да самују уништени, а све снимили осматрачки дронови.

Већина тенкова страдала је у јурiшу. Највећа формација која је употребљена у Украјини била је тенковски вод, па ни то. Наиме сваки тенк кориштен је ја као посебна ватрена једница и за препадни продор на неком правцу.

Изгледа, да се судећи према натпису у зашадној штампи то “друговима” из Вашингтона није претерано допало.

Исто тако показало се и оно о чему је овај аутор текста писао и говорио још од пролећа 2023 године да шест месеци обуке је недовољно да се савлада тенк Абрамс у пуном капацитету и ускалди деловање тенковског батаљона.

“Украјина је склонила америчке борбене тенкове Абрамс М1А1 са линије фронта, делом због руске тактике беспилотних летелица, саопштили су званичници Пентагона, а преноси Гардијан.

” Пролиферација беспилотних летелица значи да „нема отвореног терена преко којег можете једноставно да прођете без страха од откривања“, рекао је високи званичник одбране у четвртак.

„Сада постоји начин да се то уради“, рекао је овај званичник Пентагона.

„Радићемо са нашим украјинским партнерима и другим партнерима на терену, како бисмо им помогли да размисле како би то могли да искористе, у таквом промењеном окружењу сада, где се све види одмах. Украјинци нису усвојили тактику која би тенкове могла учинити ефикаснијим, рекао је један од званичника америчке одбране, као на пример у комбинованом рату, за који су САД обезбедиле обуку у Немачкој.

Верзија коју има Украјина спада по ознаци у тип М1А1 СА (Situational Awareness – у преводу Ситуацијска свест). Тих тенкова у употреби војске САД било је 650 ( сад их има 619 још. Ти тенкови су били док су припадали Војсци САД били подвргнути детаљном ремонту и модернизацији. Пројекат је укључивао обнову електрнике, као и безбедности.

У тенк су уграђени пакети оклопне заштите са уранијуом друге генерације ( код украјинских тенкова тај оклоп је скинут), тако да ће у сваком случају и да има тај оклоп сусрет са Корнетом, Хризантемом или Вихр М бити изазов за посаде ових оклопњака.

Интересантно је да сви хвале брзину возила у назад која је већа од 30 км/х, тенк има велико убрзање и омогућавама му брзо повлачење без потребе да окреће задњи део трупа где се налази и мотор према непријатељу.

Тенк покреће гасна турбина Lycoming Textron AGT 1500 која за свој рад користи дизел гориво или керозин, а у хитним случајевима користи се и бензин. Оно што је занимљиво јесте да скоро 70 посто компоненти на мотору може да се замени на терену, а замена мотора је могућа за само сат времена у теренским условима и више нема потребе тенк пребацивати у САД или у прву већу базу у позадини.

Оно што се сматра предношћу овог тенка осим оклопне заштите од уранијумског оклопа на челу тенка је и сигурносна преграда са безбедносним панелима и малим вратима што омогућава да тенк после поготка јако брзо оправи и врати у оперативну употребу управо захваљујући преградам које умањују дејство кумулативног млаза.

Предност тенка М1А1 СА је и у електроници пре свега у нишанској справи код нишанџије која има термовизију и могућност да увећа мету чак 50 пута и да је открије на даљини од 8 км. Пошто је у питању дигиталини, а не оптички зум сматра се да квалитет слике са оволиким увећањем постаје нижи, па тиме и отркивање мете на 8 км која би била мрља без јасног препознавања.

Неки сматрају да је најреалнија удаљеност мете коју ова верзија тенка може да види највише 4 до 5 км. Такође на то утиче и конфигурација терена, а колико ће успешни украјинци бити у томе у равници остаје да се види.

Такође командир тенка може даљински управља митраљезом изнад куполе уз помоћ термовизије која омогућава употребу овог оружја ноћу и у сложеним метеоролошким условима. Ради се заправо о даљински управљивој борбеној станици 12,7 mm CROWS LP. Сам ДУБС има бољу дневну камеру која повећава видљивост за 340 посто и има два видна поља панорамско и уско.

Овај пакет свести о ситуацији повећава борбену способност тенка М1А1 Абрамс пружајући војницима електронску графику бојног поља са иконама за пријатељске и непријатељске снаге.

Наоружање:

Тенк М1А1 СА је наоружан глатким топом М256 калибра 120 мм. Иначе топ је опремљен референтним системом за мерење закривљености цеви топа. Коаксијално са десне стране главног топа постављен је митраљез М240 калибра 7,62 мм, а слично оружје постављено на левој страни куполе за пуниоца који има елевацију од -30 до +65º. Укупна количина муниције за митраљезе износи 11.400 метака калибра 7,62 мм.

Верзија М1А1 СА Абрамс има могућност и лансирања димних мина М250 (британска верзија Л8А1) док верзија М1А1 ФЕП има М257. На обе стране куполе је постављен шестоцевни лансер димних граната.

Тактичко технички подаци за М1А1СА

Димензије: дужина 9.83 m, ширина 3.65 m, висина : 2.43 m

Посада: 4 члана: возач, командир, нишанџија, пунилац

Тежина: 63,500 kg

Максимална брзина 67 км/х

Максимални радијус кретања: 426 км

Оклоп: Чобхам и нова генерација додатног уранијумског оклопа

Главно наоружање: Гладкоцевни топ M256 калибра 120 мм;

Додатно: коаксијални митраљез 7.62mm MAG58 , један на куполи пуница и ДУБС калибра 12,7 мм на куполи командира

Додатна опрема тенка: НХБ заштита, ИЦ термовизија ,систем за управљање ватром компјутеризован, систем за дигиталну ситуацију на ратишту у реалном времену.

Корисници: САД, Мароко, Ирак и Украјина


0 коментара на “УКРАЈИНА ПОВУКЛА АБРАМСЕ СА БОЈНОГ ПОЉА: ТЕНК ОД КОГА СЕ ОЧЕКИВАЛО ДА ЋЕ БИТИ КЉУЧ ПОБЕДЕ, ПОВУЧЕН ЗБОГ РУСКИХ ДРОНОВА И ЛОШЕ ТАКТИКЕ УКРАЈИНАЦА!

  1. Nikakva taktika im nebi pomogla. Tenk Abrams je težak skoro 70 tona, taj tenk može da ide na bliski istok. Na rusko-Ukrajinskom ratištu može da se koristi jun,jul i avgust. U svim ostalim mesecima on je inferioran u odnosu na Ruske tenkove On bi se u blatu zaglavio i nebi ga izvukli pre avgusta. U Iraku na ulazu u Bagdad ih je sačekala pešadija i sa prenosnim sistemima im napravila masakr. Čak i čuvena Izraelska Merkava u napadu na Liban 2006 godine je doživela masakr od prenosnih sistema starije generacije. Da dođe do direktnog sukoba tenk na tenk opet Abrams nema prednost. Može da se nosi sa T-72 dok sa T-80 i T-90 nema nikakvu prednost

  2. A loša taktika se ogleda u tome što ih nisu držali u garaži već ih izvezli malo da se provozaju.
    Lako je ratovati sa protivnikom koji ima samo koplje i luk i strelu. Navikli i tenkovi na to.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *