Andrej Mlakar
M1 Abramas američki tenk od koga se očekivalo mnogo, da će na bojnom polju Ukrajine napraviti čudo u okršaju sa ruskim tenkovima T-90M Proriv 3.Analitičari su isticali superiorne mogućnosti ovog tenka, da je to čudo nad čudima, da je on faktički neuništiv i da će pokazati sve borbene mogućnosti u punom sjajaju.
A, onda sledio Berdiči maleno selo italijanskog naziva na istoku Ukrajine. Tu su koplja ukrstili 47. oklopno-mehanizovana brigada ukrajinske vojske i pripadnici specijalnih jednica ruske vojske VDV sa elemntima NDR milicije.
U svakom slučaju u okršaju za par dana uništeno je 5 tenkova Abrams M1 A1 verzija AS. Neki spominju i 6 uništeni Abrams koji ne navodno stradao u okršaju sa T-72B3M.
Međutim, dokumentovani podaci ukazuju na jedno da je većina Abramsa stradal od protivoklopnih mina koja je otkinula gusenicu, a onda rojevi dronova su se ustremili ka tenku pogađajući njegov bok, motorno deljenje koje je zbog gasne turbine gorelo kao šibica.
Nisu pošteđeni bok tenka i bokovi kupole kao i sam vrh. Tenkovi su ostali da samuju uništeni, a sve snimili osmatrački dronovi.
Većina tenkova stradala je u jurišu. Najveća formacija koja je upotrebljena u Ukrajini bila je tenkovski vod, pa ni to. Naime svaki tenk korišten je ja kao posebna vatrena jednica i za prepadni prodor na nekom pravcu.
Izgleda, da se sudeći prema natpisu u zašadnoj štampi to “drugovima” iz Vašingtona nije preterano dopalo.
Isto tako pokazalo se i ono o čemu je ovaj autor teksta pisao i govorio još od proleća 2023 godine da šest meseci obuke je nedovoljno da se savlada tenk Abrams u punom kapacitetu i uskaldi delovanje tenkovskog bataljona.
“Ukrajina je sklonila američke borbene tenkove Abrams M1A1 sa linije fronta, delom zbog ruske taktike bespilotnih letelica, saopštili su zvaničnici Pentagona, a prenosi Gardijan.
” Proliferacija bespilotnih letelica znači da „nema otvorenog terena preko kojeg možete jednostavno da prođete bez straha od otkrivanja“, rekao je visoki zvaničnik odbrane u četvrtak.
„Sada postoji način da se to uradi“, rekao je ovaj zvaničnik Pentagona.
„Radićemo sa našim ukrajinskim partnerima i drugim partnerima na terenu, kako bismo im pomogli da razmisle kako bi to mogli da iskoriste, u takvom promenjenom okruženju sada, gde se sve vidi odmah. Ukrajinci nisu usvojili taktiku koja bi tenkove mogla učiniti efikasnijim, rekao je jedan od zvaničnika američke odbrane, kao na primer u kombinovanom ratu, za koji su SAD obezbedile obuku u Nemačkoj.
Verzija koju ima Ukrajina spada po oznaci u tip M1A1 SA (Situational Awareness – u prevodu Situacijska svest). Tih tenkova u upotrebi vojske SAD bilo je 650 ( sad ih ima 619 još. Ti tenkovi su bili dok su pripadali Vojsci SAD bili podvrgnuti detaljnom remontu i modernizaciji. Projekat je uključivao obnovu elektrnike, kao i bezbednosti.
U tenk su ugrađeni paketi oklopne zaštite sa uranijuom druge generacije ( kod ukrajinskih tenkova taj oklop je skinut), tako da će u svakom slučaju i da ima taj oklop susret sa Kornetom, Hrizantemom ili Vihr M biti izazov za posade ovih oklopnjaka.
Interesantno je da svi hvale brzinu vozila u nazad koja je veća od 30 km/h, tenk ima veliko ubrzanje i omogućavama mu brzo povlačenje bez potrebe da okreće zadnji deo trupa gde se nalazi i motor prema neprijatelju.
Tenk pokreće gasna turbina Lycoming Textron AGT 1500 koja za svoj rad koristi dizel gorivo ili kerozin, a u hitnim slučajevima koristi se i benzin. Ono što je zanimljivo jeste da skoro 70 posto komponenti na motoru može da se zameni na terenu, a zamena motora je moguća za samo sat vremena u terenskim uslovima i više nema potrebe tenk prebacivati u SAD ili u prvu veću bazu u pozadini.
Ono što se smatra prednošću ovog tenka osim oklopne zaštite od uranijumskog oklopa na čelu tenka je i sigurnosna pregrada sa bezbednosnim panelima i malim vratima što omogućava da tenk posle pogotka jako brzo opravi i vrati u operativnu upotrebu upravo zahvaljujući pregradam koje umanjuju dejstvo kumulativnog mlaza.
Prednost tenka M1A1 SA je i u elektronici pre svega u nišanskoj spravi kod nišandžije koja ima termoviziju i mogućnost da uveća metu čak 50 puta i da je otkrije na daljini od 8 km. Pošto je u pitanju digitalini, a ne optički zum smatra se da kvalitet slike sa ovolikim uvećanjem postaje niži, pa time i otrkivanje mete na 8 km koja bi bila mrlja bez jasnog prepoznavanja.
Neki smatraju da je najrealnija udaljenost mete koju ova verzija tenka može da vidi najviše 4 do 5 km. Takođe na to utiče i konfiguracija terena, a koliko će uspešni ukrajinci biti u tome u ravnici ostaje da se vidi.
Takođe komandir tenka može daljinski upravlja mitraljezom iznad kupole uz pomoć termovizije koja omogućava upotrebu ovog oružja noću i u složenim meteorološkim uslovima. Radi se zapravo o daljinski upravljivoj borbenoj stanici 12,7 mm CROWS LP. Sam DUBS ima bolju dnevnu kameru koja povećava vidljivost za 340 posto i ima dva vidna polja panoramsko i usko.
Ovaj paket svesti o situaciji povećava borbenu sposobnost tenka M1A1 Abrams pružajući vojnicima elektronsku grafiku bojnog polja sa ikonama za prijateljske i neprijateljske snage.
Naoružanje:
Tenk M1A1 SA je naoružan glatkim topom M256 kalibra 120 mm. Inače top je opremljen referentnim sistemom za merenje zakrivljenosti cevi topa. Koaksijalno sa desne strane glavnog topa postavljen je mitraljez M240 kalibra 7,62 mm, a slično oružje postavljeno na levoj strani kupole za punioca koji ima elevaciju od -30 do +65º. Ukupna količina municije za mitraljeze iznosi 11.400 metaka kalibra 7,62 mm.
Verzija M1A1 SA Abrams ima mogućnost i lansiranja dimnih mina M250 (britanska verzija L8A1) dok verzija M1A1 FEP ima M257. Na obe strane kupole je postavljen šestocevni lanser dimnih granata.
Taktičko tehnički podaci za M1A1SA
Dimenzije: dužina 9.83 m, širina 3.65 m, visina : 2.43 m
Posada: 4 člana: vozač, komandir, nišandžija, punilac
Težina: 63,500 kg
Maksimalna brzina 67 km/h
Maksimalni radijus kretanja: 426 km
Oklop: Čobham i nova generacija dodatnog uranijumskog oklopa
Glavno naoružanje: Gladkocevni top M256 kalibra 120 mm;
Dodatno: koaksijalni mitraljez 7.62mm MAG58 , jedan na kupoli punica i DUBS kalibra 12,7 mm na kupoli komandira
Dodatna oprema tenka: NHB zaštita, IC termovizija ,sistem za upravljanje vatrom kompjuterizovan, sistem za digitalnu situaciju na ratištu u realnom vremenu.
Korisnici: SAD, Maroko, Irak i Ukrajina
Nikakva taktika im nebi pomogla. Tenk Abrams je težak skoro 70 tona, taj tenk može da ide na bliski istok. Na rusko-Ukrajinskom ratištu može da se koristi jun,jul i avgust. U svim ostalim mesecima on je inferioran u odnosu na Ruske tenkove On bi se u blatu zaglavio i nebi ga izvukli pre avgusta. U Iraku na ulazu u Bagdad ih je sačekala pešadija i sa prenosnim sistemima im napravila masakr. Čak i čuvena Izraelska Merkava u napadu na Liban 2006 godine je doživela masakr od prenosnih sistema starije generacije. Da dođe do direktnog sukoba tenk na tenk opet Abrams nema prednost. Može da se nosi sa T-72 dok sa T-80 i T-90 nema nikakvu prednost
A loša taktika se ogleda u tome što ih nisu držali u garaži već ih izvezli malo da se provozaju.
Lako je ratovati sa protivnikom koji ima samo koplje i luk i strelu. Navikli i tenkovi na to.