Ukrajina je u četvrtak rano ujutro 23. maja 2024. naparavila novi korak u napadu na ruske vojne ciljeve na jugu Rusije.
Ovaj put na meti napada nisu bili aerodromi, rafinerije nafte, skladišta municije nego jedan od kapitalnih vojnih ciljeva radar velikog dometa Voronjež DM iz sistema antibalističke zaštite i radar za rano upozoravanje.
Domet ovog radara je 6.000 km i on se nalazi u blizini Armavira na jugu Rusije u Krasnodarskom kraju.
Kako se navodi u ovom napadu oštećene su radarske antene. O tome su izvestili i ruski mediji.
Ova lokacija je poznata kao 818. zasebna radio-tehnička jedinica (v/č 41003), i deo je Glavnog centra za upozorenje na raketni napad 820, koji je mreža ranog upozorenja na napad interkontinetalnim balističkim raketama.
Radarska stanica Armavir pre svega prati dešavanja na prostoru Bliskog istoka i Afrike i ne pokriva zonu Ukrajine, pa samim tim ne bi mogli efikasno da prate taktičke balističke rakete ATACMS sa udaljenosti gde se nalaze zbog kvazi balističke putaer leta rakete i radarskog horizonta.
Radar velikog dometa Voronjež-DM ima jedini zadatak da otkrije i prati Interkontinetalne balističke rakete i njihovu putanju leta. Ovaj radar imao je veliku ulogu u praćenju iranskog napada na Izrael i izraelske efekte protivraketne odbrane.
Radari Voronjež M i Voronjež DM su novi radari iz sistema ranog radarskog upozoravanja. Izgrađena su četiri radara nove generacije koji funkcionišu u okviru Glavnog centra za upozoravanje na raketni napad.
To su radar „Voronjež-M” u Lenjingradskoj oblasti i „Voronjež-DM” u Krasnodarskom kraju. Dva druga su „Voronjež-DM” u Kalinjingradskoj oblasti i „Voronjež-M” u Irkutskoj, rade u eksperimentalno-borbenom režimu.
Radari Voronjež DM nastali su kao zamena za radare Darijal koji su bili nekompletni ili su naknadno demontirani posle raspada Sovjetskog Saveza. Kada se lokacije Darijal i Voronjež posmatraju zajedno, one Rusiji nude značajnu pokrivenost otkrivanjem interkontinetalnih balističkih raketa.Radar Voronjež DM radi u metarskom i decimetarskom opsegu. Maksimalni domet radara je 6.000 km, ali se prve interkontinatalne balističke rakete registruju na dometu od 3.500 km . Maksimalna visina do koje prati ciljeve je 4.000 km. Maksimalna količina praćenih ciljeva 500. Ovi radari se koriste i za praćenje kretaea američkih satelita.
Ipak Rusija nije ono zašta se izdaje definitivno nije super sila već regionalna ovaj rat neće moći da dobije jer ovo nije otađbinski rat već rat sa plaćenicima koji ratuju za novac ,ali to je već njihov problem,nuklerani arsenal tu neigra nikakvu ulogu,a kako ih zapad gura do krajnjih granica čak i prvi udar neće Rusia da zadaju već se vidi da će do katastrofe doći ali ne pre 2027 godine,