Andrej Mlakar
Jedan Tvit izazvao je pravu uzbunu na Zapadu, neki ga označavaju da je lažni, drugi ga veličaju, a trećima je krunski dokaze da se nešto sprema. A on obrisan posle dva sata, na što neprimetniji način.Uoči intervjua francuskog predsednika Emanuel Makrona na H nalogu France News24 pojavio se komentar sa onom čuvenom slikom “Važno”. Naime, pojavila se informacija da su francuske trupe krenule prema Rumuniji na rumunsko-ukrajinsku granicu, gde bi trebalo da se pripreme za ulazak. Spomenuta je i jednica 2. REP padobranki puk Legije stranaca.
Usledio je Makronov intervju na temu rata u Ukrajini, gde je Makron objašnjavao naširoko da je njegova zemlja spremna da osigura da Rusija ne dobije rat u Ukrajini, pozivajući saveznike da ne nameću ograničenja pomoći.
„Ako se situacija pogorša, bili bismo spremni da osiguramo da Rusija nikada ne dobije taj rat“, rekao je Makron tokom intervjua na francuskoj televiziji, upozoravajući da svako ko se zalaže za „ograničenje“ pomoći Ukrajini „bira poraz“.
On je rekao da je za Evropu važno da ne povlači crvene linije, koje bi signalizirale slabost Kremlja i podstakle ga da nastavi sa invazijom na Ukrajinu. On je odbio da iznese detalje o tome kako bi moglo izgledati raspoređivanje u Ukrajini.
Makron je rekao da Francuska nikada neće pokrenuti ofanzivu na Rusiju i da Pariz nije u ratu sa Moskvom, uprkos činjenici da je Rusija pokrenula agresivne napade na francuske interese u Francuskoj i van nje.
„Rusija je protivnik“, rekao je on, odbijajući da je nazove neprijateljem.
On je takođe rekao da se nada da će jednog dana doći vreme da se pregovara o miru sa ruskim predsednikom „ma ko to bio“, za prvo predviđanje mogućnosti da Putin više ne bude na čelu Rusije.
Anatomija jednog Tvita postala je prava opsesija. Uticajni rumunski tviteraši koji su proukrajinski nastrojeni su govorili da je vest lažna, drugi su postavljali sliku sa obuke u urbanim uslovima 2. REP na teritoriji Francuske, a onda u jednom trenutku France News24 pinuje kao glavnu na svom profilu
Tamo je ostala skoro puna dva sata pre nego što je skinuta, a onda i obrisana.
Šta je po sredi?
Obraćanje Makrona u ovom slučaju nije ništa bilo drugo nego opipavanje pulsa francuske javnosti. Razgovora nekih o tome da li ili ne slati vojsku je bilo i o tome naširoko francuski mediji pišu posebno 21. februara i 26. Tog 26. februara 2024 kada je usledio sastanak Makrona sa dvojicom bivših predsednika, a zatim i liderima parlamentarnih stranaka gde se opozcija usprotivila.
Posle u medijima se nagađalo, ali se i otkrilo da je priča o trupama i Ukrajini zapravo uvod u unutrašnju političku borbu, gde se išlo na emocije jednih koji rade za Ruse, a drugi podržavaju svet.
„ Rusija je protivnik. Režim Kremlja je naš protivnik. Učinićemo sve što je neophodno da postignemo naš cilj. Ako bi Rusija pobedila, životi Francuza bi se promenili. Ne bismo više imali bezbednost u Evropi .Kredibilitet Evrope biće sveden na nulu “, nastavlja on. „Koliko bi Evropljani bili bezbedni?
Prvo se moramo osećati zaštićeno jer smo nuklearna sila. Spremni smo, imamo doktrinu. Kada je u pitanju nuklearna energija, potrebno je nekoliko reči; ona je instrument bezbednosti. To nam daje odgovornost da nikada ne budemo u eskalaciji“–
Pregovarali smo koliko smo mogli, ali sa Putinom više nema o čemu da razgovaramo. Ukrajina mora da pobedi. Za Francusku neće biti crvenih linija. Ja sam predsednik Francuske i ja odlučujem“.
Sve lepo objašnjeno, a onda otkrivena je prava suština priče, zapravo u podeljenom društvu kakvo je francusko, rat Rusije protiv Ukrajine pojavio se kao glavna aktuelna tema u moru nedaća koje ima francusko društvo od protesta poljoprivrednika i dalje aktuelnog, migracija, loše ekonomske situacije.
Zapravo Makron je ukazao da francuska nacija treba da se ujedini oko podrške Ukrajini, a onda osuo paljbu po krajnjoj desničarskoj Nacionalnoj skupštini koju je maltene predstavio kao saveznika Kremlja.
Članovi i desničarskih i levičarskih opozicionih partija optužili su predsednika posle čuvenog sastanka da koristi sukob u Ukrajini za jačanje pozicije svoje centrističke koalicije uoči evropskih parlamentarnih izbora u junu.
Evropski izbori se smatraju ključnom prekretnicom uoči narednih predsedničkih izbora u Francuskoj koji će se održati 2027. godine, kada se očekuje da će Mari Le Pen krenuti u četvrtu treku za predsednika Francuske. U ovom slučaju Makron ne može ponovo da kandiduje zbog ograničenja mandata.
S druge strane makron za svoje ideje od 21. i 26 februara traži konsenzus za realizaciju nekih planova Francuske kao globalne sile otuda i sastanak u Berlinu sa kancelarom Olafom Šolcom i premijerom Poljske Donaldom Tuskom, koji treba da prikaže jedinstvo tri velike evropske zemlje do Ukrajine, i rata kao i odnosa prema Rusiji.
U međuvremenu tvit je obirsan, bura se stišala, a sada su na redu ispitivači javnog mnjenja da se proveri Makronova ideja o slanju vojske u Ukrajinu. Ako i bude nečeg neće sigurno biti do izbora za evropski parlament, sve dato do rane ili kasne jesni ili početka zime, u zavisnosti od razvoja situacije.