Ukrajina je osim što je poligon za upotrebu zapadnog i sitočnog naoružanja, je ujedno i prostor na kome se povremeno mogu videti rekti primerci borbene tehnike pre svega guseničara iz vremena kad su ruska i ukrajinska vojna industrija međusobno sarađivali na modernizacijama, ali i ona iz sovjetske ere.
Poznato je i pticama na grani da je posle raspada Sovjetskog Saveza u Ukrajini ostao i određeni broj tenkova T-80 u verziji U koji je poznat i kao raketno-topovski tenk.
Tenk je mogao da ispaljuje sve vrste municije, a ono po čemu je ostao poznat jeste ispaljivanje protivoklopne rakete 9K119 Refleks koja se vodi poluautomatski pomoću laserskog snopa. S tim sistemom mguće je gađanje u pokretu. Raketa probija oklop debljine 700 mm, a verovatnoća pogađanja cilja na daljinama od 4.000 m iznosi 70-90 posto. Najmanja daljina gađanja je 100 m.
T-80 U poznat i kao U- usoveršenstvovaniji, koji je nastao u Omskom tenkovskom zavodu čija serijska proizvodnja započela je 1987. Sporazum o goraničenju konvencionallnih snaga u Evropi dozvoljavao je prisustvo 410 tenkova u evropskom delu Sovjetskog Saveza oko 8 posto svih tenkova T-80. Ovaj tenk je imao prvo gasnu turbinu, ali je od 1985. u njih počeo da se ugrađuje ukrajinski dizel motor 6TD, koji je kasnije preimenovan posle raspada Sovjetskog Saveza u T-84.
Tenk T-80UD postao je poznat kao” Objekat 478 B” breza sa ukrajinskim dizel motor 6TD. Otuda jer tek nosio naziv T-80UD.
Retka zverka T-80UD u ukrajinskom arsenalu. Ovaj tenk dugo nije viđen na ratištu poslednji put marta 2022 u okolini Kijeva pic.twitter.com/vxQqPHGRhH
— S-125M pechora (@S125Mpechora) February 18, 2024
Tenk se se pojavio u nesrećno vreme kada se serijska proizvodnja smanjivala sa 1445 tenkova 1990 na 500, odnosno 350 u 1991. Prve tenkove T-80UD dobila je Kantimerovska tenkovska divizija i 2. “Tamanska” gardijska divizija obe na periferiji Moskve koje su inače smatrane elitnim jedninicama Sovjetske, odnosno ruske armije. U Ukrajini je posle raspada Sovjetskog Saveza ostalo 350 tenkova verzije T-80UD.
Na snimku koji je osvanuo na društvenim mrežama vidi se originalna verzija tenka T-80UD bez ikakvih modifikacija što ukazuje na retkost da se ovaj tenk pojavio u Ukrajini. Za sada nije poznato da li je ovaj tenk zarobljen od Rusa na početku rata iz one famozne kolone iz Kijeva ili je poneki veteran ostao u ukrajinskim depoima.