РУСКИ АДУТ ЗА ОБРАЧУН СА УКРАЈИНСКИМ Ф-16: НОВА УЛОГА РАКЕТЕ Р-37М

Све је спремно за прихват украјинских борбених авиона Ф-16 који требају овог лета да стигну. Прво ће то бити летелице из арсенала Холандије и Данске. Прва земља 24 летелице, а друга 12 док остатак одлази за Аргентину која постаје нови корисних америчких 16.

Међутим судећи по тврдњама Руса већ је спреман ракета која ће се како се наводи да се обрачуна са украјинским Ф-16. У питању је ракета Р-37М дугого домета намењена за напад на летеће радарске станице и осматрачке летелице.

У питању су ракете домета 400 км. Носачи ових ракета су МиГ-31БМ као авиони за дуге патролне летове, али носачи су постали са ратом у Украјини и ловци СУ-35 и нови борбени авион 5. генерације СУ-57.

Оно што је занимљиво ракета се појавила била на изложби наоружања у Украјини, када је био приказан МиГ-31 са чак 6 ракета Р-37 на подвесним носачима

Ракета Р-37

Ова ракета ваздух-ваздух позната је била и под НАТО кодним називом AA-X-13 Arrow коју је развила руска фабрика Вимпел, која је и направљена за ловце пресретаче другог долета МиГ-31.

Она представља нову фазу у развоју ракете Р-33 односно по НАТО номеклатури AA-9 Amos, чији је развој започео средином 1970 тих, када је требало одговорити на америчку ракету AIM-54 Phenix коју је носио амерички Ф-14 Томкет. Р-33 први пут виђена је на авиону МиГ-31 изнад обала Норвешке 1985. године.

Р-37 је логични след развоја ракете која треба да дејствује по екстремно удаљеним циљевима на даљинама већим од 300 км. Пре свега ова ракета намењена је за обарање летећих радарских станица и извиђачких летелица.

Ракета се у почетној фази лета инерцијално, ажурирањем одговарајућих података током првог дела лета ракете. У другој фази из инерцијалног ракета прелази у полуактивно радарско самонавођење.

Ракета је класичне конфигурације са четири правоугаона велика крила на средини тела и четири крмила на крају ракете.

Р-37 има дужину 4,2 , пречник тела 0,38 м и размах крмила 0,7 м. Маса лансирања ракете је 600 кг. Јачина бојеве главе је 60 кг парчадна. Погон ракете је ракетни мотор са чврстим горивом. Као главни носач ове ракете означен је био МиГ-31, али касније палета је раширена на Су-35С и Су-57.

У оперативној употреби Ваздушно космичких снага Русије ракета се налази од 1997. године.

0 коментара на “РУСКИ АДУТ ЗА ОБРАЧУН СА УКРАЈИНСКИМ Ф-16: НОВА УЛОГА РАКЕТЕ Р-37М

  1. Rakete R-37M bi Vojska Rusije samo u retkim slučajevima trebala koristiti protiv odavno zastarelih(s’kralja 80.- ih i s’početka 90.- ih godina) ‘moderzovanih’ lovaca – krševa “F-16″(‘Letećih mrtvačkih kovčega’ ili ‘Mrtvačkih sanduka koje lete’!- zavisi ko i kako ih ‘tepaju’) ! Za ove ‘lovce’ bi, možda, dovoljne bile najnovije i najbrže protivgradne rakete !? Ukrajinski piloti aviona “F-16” bi, videvši protivgradne rakete kako brzo lete prema njima, u*akili od straha kao foke, da ne kažem kao tuljani i odmah katapultirali ! U strahu su uvek velike oči, a često i pune gaće ! Bolje je katapultirali – nego biti oboren i otići u večna lovišta ! Što visoko leti-nisko pada! Ko visoko leti – nisko spušta ! Što je više glava pilota u ‘igri’ prilikom letenja – to im i manje ostaje na ramenima, ako ih Vojska Rusije obori ! Ukrajinskim pilotima se sve više primiču bolji dani – odmažu im bogom dani ! Vreme radi za Vojsku Rusije ! Voleo bih da grešim ! – reče prorok.
    (Mr Pit & 12 ‘guslača’, V.A.Laki i AI)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *