РУСИЈА НАД УКРАЈИНОМ УПОТРЕБИЛА МОДИФИКОВАНЕ КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ Х-101 СА ИЗБАЦИВАЧИМА ИЦ МАМАЦА! ВИДЕО

Русија је последњем нападу на Украјину употребила модификоване крстареће ракете које су имале испод трупа постављене кутије са ИЦ мамцима како би ометале цевну артиљерију и лаке преносне ПВО системе да их обарају изнад украјинских градова.

Снимци петковог масовног ракетирања се и даље шерују, а на објавњеним снимцима се јасно види тренутак када крстарећа ракета Х-101 избацује ИЦ мамце током лета непосредно пре удара у објекат.

Посебно на мети таквих крстарећих ракета је био и град Лавов на крајњем западу Украјине када је гађана била фабрика која је нападнута.

Прве модификоване крстареће ракете Х-101 примећене су почетком фебруара 2023. године. У питању су радио-фреквентне противмере (РФЦМ). Претпоставља се да су они интегрисани са пријемником радарског упозорења (РВР).

Пријемник радарског упозорења аутоматски покреће њихово испаљивање након откривања унапред програмираних радио-фреквентних емисија под одређеним околностима. Верује се да би ракете могле да буду унапред програмиране да “испаљују” ИЦ мамце на одређеним тачкама дуж рута лета ракете.

На олупинама ракета испод носа се виде диспензери ИЦ мама. Украјинци верују да крстареће ракете испаљују ИЦ мамце када открију радарску активност током лета ракете.

Х-101 спада у крстареће ракете са конвенционалном или нуклеарном бојевом главом. Ракета је пројектил који се лансира из ваздухоплова и падна је америчком  AGM -86 ALCAM. Крстарећа ракета Х-101 конструисана је тако да избегне све ПВО системе летећи на екстремно малим висинама, пратећи конфигурацију терена како би избегле радарску мрежу.

Крстарећа ракета Х-101 дугачка је 7,45 м, пирине 0,51 м. Приликом лансирања ракета је тешка 2.300-2.400 кг. Ракета користи турбовентилаторски мотор ТРДД-50А.

Максимална брзина је 0,78 маха, Домет ове крстареће ракете је 2.500 до 2.800 км, док руски извори наводе и 4.500 км. Ракета може да лети на најнижим висинама од 30 до 60 м и максималној висини од 6.000 м.

Тежина конвенционалне бојеве главе је 450 кг, а нуклеарне 250 кт. Ракета има систем праћења као и крстрареће ракете типа Томохавк.

За кретање користи мапу терена која се налази у систему за кретање у самој ракети. Ажурирање се може обављати у току лета, а за прецизност задужен је руски систем сателитске навигације ГЛОНАСС. У завршној фази лета ова ракета користи ИЦ и ТВ трагач за откривање циља и удар.

Кружна грешка одступања од циља је максимално 6 м. Ова ракета у оперативној употреби руских снага налази се од 2012, а у борбеним дејствима примењна је 2015. године у нападу на циљеве Исламске државе у Сирији.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *