Украјински напад на велике руске осматрачке радаре великог домета Вороњеж ДМ из система антибалистичке заштите подигао је велику прашину и забринутост како ће Русија реаговати на овај напад.
О њему огласио се и бивши директор Роскосмоса Дмитриј Рогозин који је прокоментарисао слике које круже интернетом након напада дроном на радарску станицу „Вороњеж-ДМ“.
Ова станица може да открије лансирање балистичких нуклеарних пројектила на удаљености до 6000 км.
„Од када је СССР набавио нуклеарне ракетне системе, САД никада нису престале са покушајима да стекну војно-стратешку надмоћ над нама. НИКАД… Сада је Вашингтон извршио злочин, ангажујући неодговорног насилника да оштети објекат нашег ракетног напада Систем упозорења (МАВС), кључни елемент система борбене контроле Стратешких нуклеарних снага”, изјавио је бесно Рогозин и додао.
“Наравно, могуће је да је напад на објекат МАВС у Краснодарском крају, ако није украјински војни лажњак, иницирао Кијев или неки војни манијак у украјинским оружаним снагама који желе да запали Трећи светски рат. Међутим, имајући у виду дубоку умешаност Вашингтона у овај оружани сукоб и његову потпуну контролу над војним планирањем Кијева, може се одбацити идеја да САД нису свесне украјинских планова да ударе на руски противракетни одбрамбени систем. Вашингтон ће морати у потпуности да одговара за садашње и будуће злочине безобзирног украјинског руководства. Тако смо не само на ивици већ смо већ на ивици иза које, ако не зауставимо непријатеља у оваквим акцијама, почиње неповратни колапс стратешке безбедности нуклеарних сила, изјавио је Рогозин.
Радари Вороњеж М и Вороњеж ДМ су нови радари из система раног радарског упозоравања. Изграђена су четири радара нове генерације који функционишу у оквиру Главног центра за упозоравање на ракетни напад.
То су радар „Вороњеж-М” у Лењинградској области и „Вороњеж-ДМ” у Краснодарском крају. Два друга су „Вороњеж-ДМ” у Калињинградској области и „Вороњеж-М” у Иркутској, раде у експериментално-борбеном режиму.
Радари Вороњеж ДМ настали су као замена за радаре Даријал који су били некомплетни или су накнадно демонтирани после распада Совјетског Савеза. Када се локације Даријал и Вороњеж посматрају заједно, оне Русији нуде значајну покривеност откривањем интерконтинеталних балистичких ракета.
Радар Вороњеж ДМ ради у метарском и дециметарском опсегу. Максимални домет радара је 6.000 км, али се прве интерконтинаталне балистичке ракете региструју на домету од 3.500 км . Максимална висина до које прати циљеве је 4.000 км. Максимална количина праћених циљева 500. Ови радари се користе и за праћење кретаеа америчких сателита.
У неку руку је ово и добро што се десило јер то показује васшу рањивост за коју морате пронаидћи решење!