РАТ УКРАЈИНЕ И РУСИЈЕ НА ЦРНОМ МОРУ: ХЕЛИКОПТЕРИ И БРЗИ ЧАМЦИ ПРОТИВ ПОВРШИНСКИХ ПОДВОДНИХ ПЛОВИЛА МАГУРА

Андреј Млакар

Рат на Црном мору унео је еволуцију ратовања на затвореним морема. Пре скоро више од 30 година поморски стручњаци наводили су да мали брзи патролни и ракетни чамци са противбродским ракетма биће окосница поморског ратовања на Црном мору.

Оно што се догађа од 2022 године на Црном мору значајно је изменило тактику, али и доктрину употребе поморских снага на затвореним или уским морима.

Дефинитивно крај је одсвирао површинским великим бродовима попут ракетних крстарица, разарача и ракетним фрегатама. Окосница ће постати мали површински бродови нивоа корвете, патролни бродови, противподморнички хеликоптери.

Ракетне корвете у најбољем случају постаће носачи крстарећих ракета, као и подморнице.

У складу са актуелним дешавањима главна окосница ратова на уским и затвореним морима постају аутономба беспосадна површинска и подводна пловила, а рат у Украјини направио је за две године праву еволуцију, која је руску Црноморску флоту ставила пред велики изазов по више елемената: откривање ниско уочљивих пловила, истоурено осматрање уз употребу противподморничких авиона (обука посаде за откирвање аутономних пловила), употреба нових типова радара и сонараз а мање учњиве циљеве и промену противбродског наоружања, пре свега инсталирање беспосадних топова калибра 30 мм, систем гетлинг, уградња термовизије и пре свега обука посада.

Измене ће се односити и на одбрану лучких постројења и зоне базирања где ће се фокус не толико на противдиверзантској заштити објекта и пловила, фокус преместити на заштиту од аутономних пловила.

Што се тиче самих аутономних пловила која су се до пре 10 година искључиво користили за паторлирање у околини самих пловила, чување лучких постројења, извиђање и противминску борбу (откривање сидрених и на дну лежећих мина), фокус се померио на борбене задатке напада на површинска пловила патролне броде, корвете, брзе патролне чамце и десантне бродове.

Већина пловила руске Црноморске флоте изгубљена је била управо захваљујући необученој посади за сукобе са оваквим пловилима и недостатак аутоматизације бродског наоружања, беспосадних борбених станица велике ватрене моћи топова калибра 30 мм са панцирним зрнима и уградња противоклопних ракета напад на ове врсте пловила.

Украјинци су још пре почетка рата као ослонац морнарице почели да праве различита аутономна пловила, где се у каснијим задацима профилисао беспосадно аутономно пловило Магура.

Украјински беспосадни чамац MAGURA V5 (Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus V5)

Foto. Printscreen Twitter

Тактичко-технички подаци

Димензије: дужина: 5,5 м, ширина 1,5 м, газ 0,4 м висина изнад водене линије: 0,5 м

Брзина крстарења: 22 чвора (40 км/х)

Максимална брзина 42 чвора (око 75 км/х)

Максимални радијус 450 наутичких миља (800 км)

Максимална тежина корисног терета: 320 кг

Управљање: преко сателита

Са овим пловилима извршен је био напад на ракетну крстарицу Москва, која је због оштећења касније потонула. Из пропагандних разлога тврдило се да је у питању била противбродска ракета Нептун, модификована руска противбродска ракета Х-35 Уран или како је на Западу зову “Харпунски”.

Магура је доживела низ модификација, сада и у ПВО верзији за обарање противподморнихчких хеликоптера.

Главни задатак беспосадног пловила „Magura 5“ наоружаног са две модификоване ракете ваздух-ваздух Р-73 је борба против руских противподмроничких хеликоптера који су значајно утицали на то да Украјинска РМ своје нападе извршава ноћу и у сложеним метеоролошким условима пошто су хеликоптери које је Црноморска флота користила у борби против беспосадних пловила почели да дају ефекат.

Посебно велики утицај имали су противподморнички авиони Бериев Бе-12.

Према украјинским извештајима украјинско беспосадно пловило које је било опремљено модификованим ракетама ваздух-ваздух Р-73, негде се и спомиње чак и Р-60 успео је наводно да лансира ракету на хеликоптер Ми-8 који служе као пратња противподморничких хеликоптера Ка-28 и Ка-29 али неуспешно.

Ракета Р-73

Ова ракета намењена је за уништавање ваздухоплова у блиском маневарском ваздушном боју по дану и ноћи и у свим угловима напада на циљ са предње и задње полусфере у условима противничких електронских дјестава. Са ракетом је могће гађати аеростате, слободен балоне али и беспилотне летелице

Ракета је позната по НАТО кодификацији АА-11 дужине је 2,9 м, пречника 0,17 м, размакрила 0,51, и масе при лансирању 105 кг. Ракета има активни радарски управљач. Ракета има домет 8 км. бојева глава је тежине 7,3 кг Висина лета циља од 0,02 м до 20 км, максимална брзина циља 2.500 км/х.

Нова руска тактика

Русија је почела да примњује судећи према снимцима нову тактику напада на укрјаинска беспосадна пловила Магура. Овај пут осим хеликоптера примењују се брза пловила Мангуста која са веће даљине круже око украјинског пловила и отварај ватру док не буде погођено и не деси се ескплозија.

Наиме на очекиваним правицма кретања са већих даљина у потпуној радио тишини испловљавају брзи чамци и чекау погодан тренутак. Хеликоптери или противподморнички авиони када открију беспосадна пловила пуштају из, а онда активирају брзе чамце који прво праве веће кругове, а онда све уже отварају ватру док круже и док не погоде и паралишу пловило. Онда следи напад хеликоптерима који употребом тешким митраљеза уништавају пловило на мору и тиме спречавају напад.

Један коментар на “РАТ УКРАЈИНЕ И РУСИЈЕ НА ЦРНОМ МОРУ: ХЕЛИКОПТЕРИ И БРЗИ ЧАМЦИ ПРОТИВ ПОВРШИНСКИХ ПОДВОДНИХ ПЛОВИЛА МАГУРА

  1. Ovo je delimično tačno…nije to nikakva revolucija u taktici…ovo je u najvećoj meri posledica, nesmetanog ,prisustva NATO špijunskih dronova u blizini ruskih granica…u suštini nema otkrivanja tople vode…Amerikanci agresivnim ponašanjem ..čak i putem Starlinka..debelo učestvuju na strani Ukraine

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *