РАТ ГРАДОВА НА УКРАЈИНСКИ НАЧИН: ТОЧКА -У ОРУЖЈЕ ОДМАЗДЕ КИЈЕВА ПО БЕЛГОРОДУ

Два жестока ракетна удара на Украјину која је извела руска стратешка и бомбардерска авијација крстарећим ракетама интензивирала је поново украјински напад на Белгород. Погранични град удаљен 35 км од руско-украјинске границе и скоро 65 км од другог највећег украјинског града Харкова познатог по војној индустрији постаје све интензивнији.

Украјинци су у петак извели ракетни напад модификацијом вишецевног ракетног система БМ-31 “Смерч” украјинска верзија Ољха. Напад је поновљен у уторак 2, јануар и траје још увек.

Овај пут у окршај је уведена и тактичка балистичка ракета Точка- У поред ВБР-а Ољхе.

С друге стране руска војска покренула је масовну одмазу у виду тактичких балистичких ракета Искандер М домета 500 км. Украјинска страна тврди с друге стране да је у нападу учествовале и ракете лансиране из система С-300 ПМУ 2 које су прилагођене за удар на земаљске циљеве.

Међутим, док не стигне дозовола за употребу крстарећих ракета и тактичке балистичке ракете АТАЦМС користе се проверене Точке -У. Тактичке балистичк ракете којих још увек има у борбеном арсеналу Украјине.

СС-21 је балистичка ракета кратког домета, пројектована да замени серију ракета Луна М.

Ова балистичка ракета има повећану брзину и домет. Ракет носи бојеву главу јачине 482 килограма од чега 120 килограма отпада на експлозив.

Максимални домет је 120 километара. Дужина ракета је 6.400 мм, а пречник тела 650 мм. Ракета за управљање корист инерцијални навигациони систем.. Маса приликом лансирања је 2.010 килограма. Серијска производња ових ракета завршена је 1993. Претпоставља се да је укупно произведено 1.200 ових ракета.

Напади балистичким ракетама на градове нису нови. Употреба тактичких балистичких ракета као феномен појавила се за време ирачко -иранског рата, када је и настао назив рат градова.

ШесТе године рата између Ирака и Ирана пат позицију на фронту обе земље покушале су да реше балистичким ракетама. У питању су биле ракете СС-1 Скад које су обе земље модификовале и куповале од СССР-а и Либије. На мети су били као погранични градови тако и Техеран и Багдад. САД и Савезници 16 јануара 1991 напали су Ирак јер је Садам Хусеин одбио да се повуче из Кувајта. Ирак је у знак одмазде 18, јнауара 1991. ланисрао ракете на Израел. Испаљено је 39 ракета на Тел Авив и Хаифу. Послератном анализом утврђено је да су само две особе настрадале директно од балистичких ракета, док је велики број појединица доживео, због стреса срчани удар, неколико их је умрло због неправилне употребе гас маски. Повређених је било 229, а чак 225 је неправилно користило лекове и вакцине за заштиту од хемијског оружја што је изазвало здравствене компликације. Материјална штета према попису показала је да су Скадови оштетили или уништили 332 куће, чак 6.142 стана, 23 јавне зграде, 200 трговина и 50 аутомобила.

Почетком октобра 2020 Јерменија и Азербејџан обовили су сукобе. Азербејџански су на град Степанкерт неколико пута ланисирали тактичке балистичке ракете и ракете дугог домета испаљених из ВБР- ова.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *