PROTIVOKLOPNA RAKETA VIHR ZBRISALA BRITANSKI ČELINDŽER U KURSKOJ OBLASTI! DA LI JE UNIŠTEN TREĆI BRITANAC! VIDEO

Ova raketa omogućava gađanje ciljeva na daljinama do 10.000 metara odnsono oklopna vozila sa aktivnom i reaktivnom dinamičkom zaštitom.

Kada je se objavila informacija da će tenk Čelindžer 2 stići u Ukrajinu svi su smatrali da je rat maltene gotov, jer tenkovi su neuništivi. Od ukupno 14 tenkova isporučeno je 12 od toga dva su uništena bila kod Zaporožja.

A onda Čelindžeri su se pojavili sad u Kurskoj oblasti. Ovo je bilo prvi put posle 81 godine da se tenk neke strane države pojavi na prostoru Rusije.

Dva tenka su uništena što su i britanski mediji potvrdili. Jedan je čak uslikan sa uništenom kupolom, jedan je izbušen protivkumulativnim projektilom, a sada se pojavio snimak pogotka navodno trećeg tenka Čelindžer 2 sa protivoklopnom raketom Vihr koja je 12. avgusta lansirana sa borbenog helikoptera Kamov Ka-52.

Ova raketa omogućava gađanje ciljeva na daljinama do 10.000 metara odnsono oklopna vozila sa aktivnom i reaktivnom dinamičkom zaštitom. Sistem za kontrolu vatre je potpuno automatizovan tza vreme uočavanja, nišanjenja i lansiranja rakete sve do pogotka cilja. Sistem u sebiji ujedinjuje elektoroptički sistem i supersonično vođenu raketu 9M120 poznatu pod imenom Vihr. Optičko-elektronski sistem procenjujnj daljinu cilja u odnosu na vatreni položaj helikoptera, identifikuje cilj, prati i odgovarajući i prati lansiranje rakete.

Raketa Vihr ima nadzvučnu brzinu koja ima impresivne performanse. Bojeva glava je probojna sa sanžnim eksplozivom ispred koje se nalazi kumulativno punjenje koje probija oklop psle čega raketa ulazi u tenk, bvp i onda sledi eksploziju. Raketa je inače zapakovana u hermetičko zapakovanom kontejneru.

Raketa Vihr sastoji se od skecije bojeve glave, sekcije za upravljanje, sekcije raketnog motora, sekcije krila stabilizatora i sekcije prijemnika. Raketa Vihr ima mlaznice marševskog motora smeštene oko središta mase što je čini “pokretljivom” za vreme leta.

Raketa ima domet od 500 do 10.000 metara a visine na kojima se lansira kreću se od 5 do 4.000 metara. Raketa je težine 59 kilograma, a njena težina prilikom lansiranja je 45 kg. Maksimalna brzina leta je 610 m/s što znači da do cilja koji se nalazi na daljini od 10.000 metara stiže za 30 sekundi. U pitanju je laserski vođena raketa putem laserskog snopa sa kojim je cilj obeležen. Praćene cilja je automatsko.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *