ПРЕДНОСТИ И МАНЕ ТЕНКОВА ЧЕЛИНЏЕР 2 У РАТУ У УКРАЈИНИ: ШТА УКРАЈИНЦИ ХВАЛЕ, А ШТА ЗАМЕРАЈУ ОВОМ БРИТАНСКОМ ТЕНКУ

Андреј Млакар

Прво је немачки тенк Леопард 2 био то ултимативно оружје које ће кад се појави на украјинском фронту сломити Русе и омогућити победу. Тог 4. јуна 2023 када је почела дугоочекивана украјинска офанзива догодио се шок. Најбоља немачка верзија тенка Леопард 2 верзија А6 доживела је дабкал код Работина заједно са Бредлијима.

Затим то је постао Амерички тенк Абрамс М1АС који је код Авдејевке требао да у контранападу поврати пољуљани морал украјинске војске после руског заузимања Авдејвеке. Међутим шок запрепаштење. Од 5 послатих Абрамса за три плус возило миночистач на шасији Абрамса су документовани као уништени. То се тврди за још два од којих је један имао чак и дуел са руским Т-72Б3М.

Сада поново то постаје британски Челинцер 2 који поново постаје главни упркос уништеним тенковима.

Велика Британија испоручила је Украјини укупно 6 тенкова од 14 колико је обећано. Тенкови нису имали реактивни оклоп, а из тенкова уклоњена је осетљива технологија. Оперативно су остала четири тенка, која су поново бачена у игру да посведоче да су западни тенкови и даље супериорни од руских и да се побуди поново иницијатива код Британаца да испоруче обећаних 7 тенкова, па чак и знатно више.

Отуда поново слике са фронта тенкова Челинџер 2.

Тако сзнајемо да су Челинџер 2 распоређени на југу Украјине и да припадају 82. ваздушно десантној јуришној бригади.

Украјинци сматрају да је тенк Челинџер 2 одличан тенк што се тиче прецизности ватре приликом гађања, али највећи проблем према закључцима посада је његова мобилност, поузданост, неодстатак резервних делова и механичара, с обзиром да се ради о тенку који захтева сложену обука механичара.

Украјинске посаде хвале пре свега 120-мм топ Л30А1. Украјинци наводе да је главна предност овог топа прецизност, која се пореди са снајперском пушком. Исто као предност наводе и домет од 4,5 км док опет тврде да је совјетских домет 3 км.

Ту се прича о предностима завршава

Притужбе, се односе на јачину мотора. Док је код Абрамса и Леопарда 2 1500 КС код Челинџера 2 је 1.200 КС, затим недостатак додатног реактивног оклопа због чега су Украјинци били принуђени да постављају решеткасти оклоп на бокове како би колико толико пружили додатну заштиту. Као још један недостатак Украјиници наводе да њихови Челинџери немају муницију за борбу против пешадије.

Британски медији што је занимљиво спомињу да је Украјинцима испоручено 7 до укупно 14 тенкова, док је британски министар одбране Грант Шапс говорио о шест тенкова. Иначе Украјинци наводе да је тај 7 тенк заправо школски. Такође спомиње се да је један Челинџер уништио руски дрон камиказа Ланцет и да је посада напустила тенк и преживела, а оклопњак изгорео. Британски Сан наводи да су оштећена два тенка, али су они извучени

За сада неке лакше оправке се могу одржати на терену, али када кварови на тенку дођу до тачке када им је потребно веће одржавање, тада их посаде напуштају, због чега Украјина има велике проблеме, са овим тенком, који треба поново да буде нада да ће тај тенк помоћи да се победи Русија.

Највећа замерка је на делове куполе, не наводи се које и нишанске системе који се судећи највише кваре

Британски новинари који су разговарали са посадама тих тенкова указали су им да унутар тенкова које су Британци дали Украјини су имали лошији СУВ систем за управљање ватром и старију термовизију, што указује да је сва опрема новије генерације са донираних тенкова поскидана и уграђена она с краја 1990- тих и почетка 2000-тих година.

Исто тако проблем је и са резервним деловима, чија испорука траје и по неколико месеци

Оно што је интересантно јесте да су посаде биле састављене од почетника, који раније нису имали искуство са коришћењем тенкова и да је заправо у питању лоша и прекратка обука, што је и аутор овог текста више пута указивао да ће се појавити као проблем када се ови тенкови употребе у борбеним дејствима.

Иначе посаде које остају без оклопних возила прелазе моментално у пешадију на копање рововоа.

Такође у размени мишљења и дискусијама које се појављују наводе да је највећи проблем у украјинској употреби западних тенкова концепт размишљања из совјетског доба у употреби тенкова и да је та филозофија највећа препрека кориштењу ових тенкова.

0 коментара на “ПРЕДНОСТИ И МАНЕ ТЕНКОВА ЧЕЛИНЏЕР 2 У РАТУ У УКРАЈИНИ: ШТА УКРАЈИНЦИ ХВАЛЕ, А ШТА ЗАМЕРАЈУ ОВОМ БРИТАНСКОМ ТЕНКУ

  1. Pa pomalo i mediji doprinose zabludama. Sve što ste naveli je tačno ali ni Vi ni drugi mediji niste sasuli realnu istinu i Ukrajincima i ostatku sveta. Neće Ukrajini pomoći ni 14 Čelendžera ni 1400 iako ih tolko ne postoji. Rusija ima prevlast u vazduhu, Ruski helikopteri i nurišni avioni mogu uništiti hiljade tenkova, dronovi hiljade. Rusija što aktivno pto u rezervi ima vipe id 18 000 tenkova, pa šta reći dalje. Ruski protivoklopni sistemi su najbolji na svetu (pitajte Izraelce kako du prošli id Hezbolaha koji je raspolagao dtarijim sistemima) zamislite da je imao Kornet ili kojim slučajem Hrizantemu.
    I MOLIM VAS PRESTANITE SA NEOPRAVDANIM VELIČANJEM ZAPADNOG ORUŽJA.

  2. Обрни, окрени показало с да се све западно сем мржње урушило. Мржња цвета а све остало пропада. Прво је пропала сатанизација, изолација, блокада живота у свим областима и осуда од свих на свету. Потом се урушио концепт рата да се може високом технологијом решити рат у кратком периоду, без већих губитака и употребе пешадије. Потом се руше митови о напредности и надмоћи њихове технологије примењене у борбеним системима као толико надмоћним да ће одредити исход читавог рата! Коначна пропаст тек следи али се већ сада види неизбежност таквог исхода. Доживели су цивилизацијски пораз и то управо на пољима где су мислили и свима тврдили да су узор и пример напретка. И добро је да је да тако јер ће човечанство моћи да одахне!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *