ОВАКО ИЗГЛЕДА ТЕШКО ОШТЕЋЕНИ РУСКИ ДЕСАНТНИ БРОД КОЈИ ЈЕ ПОГОДИЛА РАКЕТА СТОРМ ШЕДОУ НА СУВОМ ДОКУ! ВИДЕО

На друштвеним мрежама појавио се снимак тешко оштећеног десантног брода Минск који се налазио на ремонту у бродоградилишту код Севастопоља, а кога су у среду рано ујутро погодиле две крстареће ракете “Сторм Шедоу”.

На објављеном снимку види се цео десантни брод и да је заправо највећи степен оштећења претрпео командни мост и део на крми где се налазило наоружање брода. Иначе овај десантни брод класе Ропуча налазио се на сувом доку ремонтног завода код Севастопоља.

Десантни брод Минск класе Ропуча иначе припада Балтичкој флоти и привременео је заједно са бродовима из састава Северне флоте упућени су „Петар Моргунов”, „Оленегорски рудар” и „Ђорђе Победоносац”. Из Балтичке флоте „Корољов”, „Минск” и „Калињинград”. Црноморска флота је послала бродове „Цезар Куников”, „Новочеркаск”, „Азов”, „Јамал”, „Орск” и „Николај Филченков” укупно 12 пловила бребачено је и стављено на располагање Црноморској флоти.

https://x.com/clashreport/status/1702362755376808137?s=20

Иначе тешко оштећени брод Минск је други брод класе Ропуча који је изгубљен за време рата у Украјини. Први који је страдао крајем марта био је “Оркс” када је погођен тактичком балистичком ракетом Точка -У која је погодила брод у тренутку истовара муниције када је дошло од експлозије.

Класа Ропуча

Класа Ропуча, је совјетска ознака за десантне бродова Пројекат 775, који су изграђени у Пољској у бродоградилишту Гдањск за потребе совјетске морнарице. Према намени ради се о десантним бродовима за искрцавање морнаричке пешадије и тенкова директно на плажу. Ова класа бродова има искрцну рампу на прамцу и крми. Иако су ови бродви према класи ро-ро они могу да врше истовар технике и муниције помоћу пристанишних дизалица, па се осим за поморски десант користе и за превоз терета

Укупно је изграђено 28 бродова овог типа у периоду од 1975. до 1991. Последња три брода били су модернизована класа Ропуча и то Пројекат 775М познат и као Ропуча ИИ. У односу на прву верзију има повећани капацитет за смештај војника, технике и терета који превози. Капаците тонаже терета је 450 тона, а у утроби брода површине 630 квадратних метара може да се смети 25 тенкова, или 46 оклопних транспортера БТР 82А. Капаците украцаних војника креће од 300-350.

Сви десантни бродови класе Ропуча се налазе у све четири руске флоте. Сви су масовно кориштени у оквиру логистичке операције Сирија Експрес од 2015-2021. године. Украјина је имала један брод ове класе који су 2014. после анексије Крима запленила руска морнарица у уврстила у састав Црноморске флоте.

Сви бродови у саставу Црноморске флоте Русије: Цезар Куников, Новочеркаск, Јамал и Азов, модернизовани су уградњом сателитских комуникационих система Центавр-НМ2С, Аурига и САИЛОР.

ТАКТИЧКО ТЕХНИЧКИ ПОДАЦИ

Тип Десантни брод

Депласман: празан 2.200 тона, пуни 4.080 тона

Димензије: дужина 112,5 м, ширина 15 м, газ 3,7 м

Погон 2 дизел мотора јачине 19.200 КС

Брзина 18 чворова (33 км/х)

Радијус: 11.300 км

Смештајни капацитети: 10 тенкова, 12 оклопних транспортера БТР 82А и 340 војника или 500 тона терета

Наоружање

2 двоцевна топа калибра 57 мм АК-257 (Ропуцха И)
1 × 76 мм АК-176 (Ропуцха ИИ)
2 вишецевна бацача ракета калибра 122 мм Град-М, ПВО систем за заштиту СА-Н-5 4 лансера и два довевна шестоцевна топа АК-630 који су монтирани на три модернизована брода класе Ропуча 2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *