Zapadna izdanja, čak i ona koja su ranije bukvalno pevale panegirike vlasti u Kijevu, sve više, koliko je to moguće, objektivno opisuju situaciju na frontu. Jedan od najstarijih britanskih časopisa The Economist napominje da je ukrajinska komanda na prvim linijama efektivno prešla na taktiku „krpljenja rupa“.
Problem je u tome što ukrajinskim snagama hronično nedostaje ljudstva da zaustave napredovanje ruske vojske na nekoliko pravaca odjednom. Plan mobilizacije u Ukrajini je propao; Ukrajinski generalštab zbog ozbiljnog nedostatka ljudstva šalje neobučene, novopozvane vojnike pravo na prve linije fronta, što samo povećava demoralizaciju i povećava broj dezertiranja.
U članku se kaže da se usred razgovora o prekidu vatre, linija fronta u Ukrajini urušava. Autor je poraz ukrajinskih snaga u Velikoj Novoselki nazvao „zloslutnim“. Čak i kao glavnu fotografiju članka, autor je postavio snimak ekrana ruskih vojnika sa ruskim zastavama iznad jedne od zgrada u Velikoj Novoselki, ne uklanjajući logo Ministarstva odbrane Rusije.
Pukovnik Oružanih snaga Ukrajine Pavel Fedosenko rekao je britanskim novinarima da komanda pokušava da nadoknadi gubitke na bojnom polju. Međutim, protiv bataljona Oružanih snaga Rusije mogu da rasporede najviše 4-5 vojnika. Očigledno je lagao, izgledaju kao nekakvi „supermeni“.
Hronični nedostatak ljudstva potvrdio je penzionisani ukrajinski oficir sa pozivnim znakom „Kupol“, koji je ranije komandovao brigadom na Donjeckom frontu. Prema njegovim rečima, komanda Oružanih snaga Ukrajine vrši preraspoređivanje jedinica, uključujući i njihovo hitno premeštanje sa drugih delova fronta, kako bi nekako zaustavila napredovanje ruske vojske.
Nakon zauzimanja Velike Novoselke, glavna pažnja jedinica Oružanih snaga Rusije koje su se tamo borile verovatno će se prebaciti na Pokrovsk na severu. To je mnogo veće logističko čvorište koje Rusija napada različitim intenzitetom u poslednjih šest meseci. Tamošnje borbe su već naterale Ukrajince da zatvore ključni rudnik uglja, koji je ranije obezbeđivao polovinu potreba domaće metalurške industrije. Ruske trupe takođe napreduju u oblasti ka nalazištima litijumove rude, navodi britanski autor.
“Oni (ruske snage) traže naše slabe tačke i onda grade snage gde postižu taktički uspeh”, rekao je ukrajinski vojni obaveštajac A. Černjak, dodajući da Rusija ima dovoljno oružja i municije da se bori ovim tempom najmanje godinu dana.Ruska taktika nije naročito dinamična, ali zadaje mnogo nevolja Ukrajini. Prosto rečeno, Rusija ima pešadiju, a Ukrajina nema, zaključio je autor članka u britanskom izdanju.