Руска поморска блокда украјинске црноморске области и константни ракетри удари на чак три луке Одесу, Черноморск, Измаил и Рени преко којих је Украјина извозила жито у складу са Међународним споразумима очито је дала ефекте упркос учесталим нападима поморским дроновима.
Да руска страна не одступа говори и претња али и конкретне акције украјинске морнарице која је поморске дронове усмерила у нападе на бродове руске трговачке морнарице. Прва жртва је био танкер. Украјина је такође и 6 руских обласких градова који излазе на Црно море прогласила зоном борбених дејстава.
Међутим, Украјина и даље настоји да нађе начин за извоз житарица. Једа нод предлога било је реком Дунав баржама, али услед недостатка бродова и укупних капацитета за транспорт који су мањи него бродским од тога се одустало. Исто тако Хрватска је понудила своје луке за транспорт, с тим да би се железницом житарице допремале до Ријеке, а одатле даље бродовима.
Судећи према натписима румунских медија САД су смислиле начин како да се жито из Украјинских лука које није уништено допрема и заобилази руску поморску блокаду Црног мора.
Како наводе румунски медији Амбасада САД у Букурешту припрема нови Житни споразум, који ће заобићи Русију, с тим да ће се транспортовати житарице преко Румуније.Новом састанку присуствоваће делегације Румуније, Украјине, Моладвије, Европске комисије и САД.
Кључни састанак одржаће се у Галаћу како би се превазишла житна криза кроз дезверификацију нових алтернатнвних путева за снабдевање житом, па ће се уместо морског користити комбиновани превоз, железницом, друмским саобраћајем и морем.
„Упркос руском немилосрдном уништавању украјинске лучке инфраструктуре и складишта житарица, остајемо посвећени обезбеђивању континуитета украјинског извоза житарица како бисмо задовољили глобалну потражњу“, наводи се у саопштењу Амбасаде САД.
Вреди напоменути да је украјинска влада 8. августа одобрила нацрт закона „о изградњи моста преко реке Дњестар“, који ће постати кључни елемент транспортног коридора Кијев-Кишињев.